Costurile unei nunti in Romania

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

La o tipografie din Iasi,dar modele genul asta am vazut si in oras.Au fost in jur de 50.000 lei.

http://photos.yahoo.com/darbyshaw79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Hehehe, pai hai sa ma laud si eu cu ce putini bani am facut o nunta super, nu pentru ca ne-am zgarcit sau nu aveam de unde, dar om fi fost noi mai norocosi. Cred ca cei mai multi bani se duc la restaurant, motiv pentru care am ales un restaurant mai mic (am avut 85 de invitati) dar select (in provincie) si am discutat cu patronul ca sa facem o altfel de nunta si anume fiecare invitat sa-si aleaga singur ce si cat doreste sa manance din meniul restaurantului (am mai restrans putin meniul dar oricum am pus o groaza de feluri, salate, dulciuri, specialitati pescaresti etc). Patronul a fost de acord si am zis ca platim la sfarsit consumatia ca si cum un grup de prieteni s-ar duce la un restaurant. Nici noua nu ne-a venit sa credem cat de mica a fost nota de plata: vreo 35 milioane, septembrie, anul trecut. Ca sa nu mai zic ce incantati au fost toti ca si-au putut alege dupa gust si dupa pofta si nu le-am impus noi un anume meniu.
Cheltuielile pentru casatoria civila au fost foarte mici, tzoale si cateva dulciuri si ceva de baut am servit pe loc, nu am facut altceva, asta a fost intr-o vineri iar nunta la biserica si restaurant am facut-o duminica.
Rochia de mireasa: 15 mil la comanda
Pantofii: vreo 3 mil cu tot cu posetuta? cam pe-aici, dar nu mai stiu sigur
Buchet: sunt uituca rau de tot, vreo 3 milioane +alti bani pentru buchete domnisoare de onoare
Lenjerie: hmmmn nu mai putin de 2 mil
Costum si pantofii lui vreo 5 mil
Camasa: 1.800.000
Butoni: 1.600.000
Cravata: nu stiu, el si-a cumparat-o :))
Invitatiile 3 mil
Muzica: la restaurant am adus noi CD-uri cu muzica selectata de noi, nu am vrut altceva si la biserica am avut o mini orchestra care ne-a costat foarte putin
Foto, filmare: nu ne-a costat nimic, am avut prieteni care s-au ocupat de astea :D:D
Aranjament biserica si restaurant vreo cateva milioane, nu prea stiu cat fiindca mama mea care se pricepe la chestii din astea s-a ocupat, oricum, cateva milioane, pana in 5.
Cosmetica, aranjat par etc inainte de nunta: 1.500.000 (eu am parul scurt deci n-a fost prea mare chinuiala :P )

Noi am facut nunta pe fuga intr-un fel fiindca el m-a cerut in casatorie pe la sfarsitul lui iulie, in timp ce eram in Londra amandoi, ne-am intors amandoi acasa si fiindca nu vroiam nunta iarna, a trebuit sa punem tot la punct pana in septembrie. Deci in 2 luni, am aranjat toate astea si a iesit totul super, dupa ce o sa fac upload la poze, o sa dau link aici daca vreti.

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

O nunta decenta ajunge la 100-150 de milioane. Voi foste miresici , ce buget ati avut pt nunta ?

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Ioana-Cristina, desi au trecut doua luni de la nunta,inca nu am calculat cat am cheltuit. am scris in aceasta lista ce cheltuieli am avut.
sa nu te sperie sumele. ceea ce te sfatuiesc sa faci, e sa-ti esalonezi cheltuielile, astfel incat in ultima luna sa-ti ramana de cheltuit doar pe coafura, machiaj, cosmetica, si alte lucruri care trebuie facute atunci.

http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

Fetelor, noi am facut o nunta f restransa, in familie. Daca va intereseaza o mini-nunta, aici sunt datele noastre. De la verighete la hartia de tiparit invitatiile, cununia civila (in Cluj, anul trecut) si cea religioasa (in Piatra, anul acesta) ne-au costat aproape 60 mil (rotunjit in sus). Cifra asta include totul, chiar si gustarile si prajiturile pentru servit rudele care ne-au vizitat acasa la parinti.

La Cluj, unde am facut cununia civila, am mers pentru ca. 3 ore la un restaurant unde am organizat un bufet suedez pentru 30 de pers, 7.6 mil (inclusiv bauturile). Petrecerea de dupa cununia religioasa a fost la un mic restaurant in Piatra Neamt, intre orele 15 si 21 si a costat 17 mil (11.5 mil meniul + 5.5 mil tort, praji, alune, vin, racoritoare) pentru 30 de persoane. Cele 30 de pers din Cluj sunt diferite de cele 30 din Piatra, deci in total am sarbatorit cu 60 de pers . CD-uri si invitatii am facut noi, poze si casete video au facut cateva rude cu aparatele noastre (si a lor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bal_mascat spune:

util

http://www.invitatii.ro/calculator.shtml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Salut fetelor!

Am citit si eu ce s-a scris pe aici si cred ca e normal ca unele dintre noi sa aiba un buget mai mare si altele mai mic, ca doar suntem diferite toate. Si mie mi-ar fi placut sa fac nunta cu bugetul floricikai, dar daca n-a fost de unde ...asta e. Asta nu inseamna ca ea a dat prea mult.
Spuneati de fotograf. Pai si aici in Iasi sunt fotografi profesionisti, care iti scot si ridurile de pe fata si pot face tot felul de efecte in fotografii si te taxeaza cu 300-400 euro pe nunta. Si ce am vazut la un asemena fotograf mi-a placut enorm. Si atat. Ca n-am avut atatia bani :) sa dau pe un fotograf (nu ca nu as fi vrut).

Eu va trimit pupici la toate si va spun ca cel mai important (cred eu) e ca fiecare miresica sa se straduiasca sa scoata maximum din bugetul pe care il are la dispozitie.

Iata si structura cheltuielilor la noi la nunta (Oana si Razvan):
1. Rochia de mireasa (Agnes Toma) cu voal si manusi din dantela scurte - 15 mil.
2. Costum mire cu vesta si lavaliera (Dinasty) - 16 mil.
3. Colier si cercei mireasa (Alb si Negru) - 1,5 mil.
4. Saculet de mana pentru mireasa asortat cu rochia - 500 mii.
5. Camasa mire (Dinasty) - 1,5 mil.
6. Lenjerie mire si mireas +sosete, ciorapi cu banda - 1 mil.
10. Nota de plata la Casa Eva (buchet mireasa, lumanari, buchetul nasei, cocarde minirosa 240 invitati, cocarde parinti nasi trandafiri naturali, aranjamente trandafiri 4 masini, funde 5 masini, aranjamente flori naturale pe mese, aranjament trandafiri masa mirilor, arcada baloane intrare restaurantm arcada baloane orchestra, lansare baloane sub forma de inima la biserica, 8 jerbe artificii la biserica, 4 jerbe artificii deschiderea dansului, balon jumbo/exploder, cameraman, 2 dvd-uri cu montaj filmare, fotograf separat, 2 dvd-uri cu pozele, 2 albume mari, de nunta, cu 200 poze scoase, cosuri cu petale trandafiri, 2 hostese pentru condus invitatii la mese) - 70 mil.
11. Nota de plata la restaurant 250 pers (4 feluri, 2 cafele, procent din valoarea bauturii aduse de noi, parca 5%, fructe, prajituri, tort) - 280 mil.
12. Fanfara de Chetris - 1 ora - 9 mil.
13. Muzica - orchestra 7 pers. - 700 euro.
14. Invitatiile, cardurile de confirmare si cardurile de masa - 9 mil.

Trebuie sa mentionez ca noi am platit din banii stransi la nunta restaurantul, Casa Eva si muzica. Restul a fost suportat de catre parintii lui Razvan pentru ca ai mei nu au de unde. Masa a mers la noi cam 6-7 mil. in medie si din ce a ramas am fost in Italia, la mare si dupa ce am mai adaugat 100 mil am dat si avans la masina (leasing).

Eu, ca mireasa, am fost mai mult decat fericita in ziua si noaptea nuntii. Toate au mers ca pe roate, iar ce nu a mers bine am remediat cu calm.

Daca am uitat sa trec ceva pe lista revin.

Oana

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana8188/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Vin si eu cu lista mea de cheltuieli:

Cheltuieli cu serviciile:
1. Restaurant: 11 milioane - am platit 7 mil chirie sala si personal, iar pe langa astia am mai dat inca 4 mil la chelneri, dimineata dupa nunta pentru ca au fost super ok
2. DJ-ul: 150 Euro (cam 5,5 milioane)
3. Fotograf: 6 milioane
4. Cameraman: 5,5 milioane
5. Masina pentru invitati: 12 milioane (de inchiriatul autobuzului si de plata s-au ocupat insa parinti lui iubi)
6. Decorare: am scapat ieftin- in principiu de aranjarea salii se ocupa restaurantul si era inclus in pretul tacamului; iar de decorarea masinilor cu baloane si tul ne-am ocupat noi si ne-a ajuns cam la vreo 2-300.000

Cheltuieli cu tratatia:
1.Meniul: a fost stabilit la cam 770.000 lei; mancare multa si foarte gustoasa (si acum isi mai aduce aminte lumea ce peste bun a fost, ce sarmalute gustoase si ce friptura savuroasa a fost); pe langa cele 4 feluri traditionale, mai includea 1 litru de racoritoare/persoana, apa minerala la discretie, cafea (2 randuri), sampania de la intrarea invitatilor si decorarea restaurantului in ce culori doreai
Am platit in final restaurantului cam vreo 64 milioane
2.Bauturile: am luat o groaza de bauturi sa facem 2 nunti, ca sa fie si ne-a ramas destule – 6 l gin (au ramas cam 3), 6 l martini (nu a mai ramas nici una), 8 l votca (ne-a ramas 4); vin am luat 120 sticle pentru cam 100 invitati (s-au consumat cam 70 sticle la 85 invitati, cati am avut in final; deci ne-au ramas cam 50 sticle de vin); bere - 100 l (iubitul meu s-a gandit ca trebuie cate 2 beri de persoana; insa ne-au ramas cam 6 lazi de bere: deci 120 sticle) am mai luat sucuri sa nu ramanem in pana (1 bax de cola, 1 bax de fanta si au fost 2 baxuri de kinley pentru gin)
Am cheltuit cu bauturile 15 milioane
3.Tortul: a fost de vreo 10-11 kg, ne-a costat 2,8 milioane (in care a fost inclus si transportul 600.000 lei)
4.Fructele si saratelele: banane (12 kg), struguri (12 kg), mere (60 bucati); alune, salatini si covrigei – ne-au ajuns la 2 milioane
In final calculasem ca meniul ne ajunge la 1,1 milioane… am primit in medie cam 3,5-4 milioane de pereche

Cununia civila – ne-a ajuns la vreo 19 milioane: actele ne-a costat 2, 7 milioane ( analize, schimbat actele mele, facut pasaportul); fotograful de la sfat 600.000; imbracamintea mea si tot ce-mi mai trebuia mie 6,5 milioane (costum, pantofi, buchet, desuuri, bijuterii); imbracamintea lui 5 milioane; tratatia de acasa 4,3 milioane

Cununia religioasa – 4 milioane (am inclus aici verighetele si buchetul meu si al nasei; de plata bisericii si a lumanarilor s-au ocupat nasii nostri, dar cred ca I-a costat cam 2,5 milioane biserica si 2 milioane lumanarile)

Cheltuieli pentru invitati – 3 milioane (invitatii, cadouri pentru invitati, cocarde – toate le-am facut noi: invitatiile le-am creat noi si le-am tiparit cu ajutorul nasului; cocardele – am cumparat flori din europa, tul si panglica si am pus cate 3 trandafirasi si cred ca ne-a ajuns la 2500 cocarda; cadourile – am cumparat pietricele semipretioase, tul, hartie portocalie si floricele ca cele din cocarde- asa ca am daruit in loc de bombonele, cate un talisman amintire invitatilor)

Cheltuieli mireasa- 11 milioane (rochie de la rafael, pantofi, bijuterii, coafat, voal, saculet, trandafiri, etc)

Cheltuieli mire – 9 milioane (costum de la dinasty domino cu camasa si vesta cu lavaliera, pantofi)

Luna de mire – 43 milioane (bilete avion, cazare 3 nopti in roma si 3 nopti in venetia; banii de buzunar)

Concluzie:
a. am cheltuit cam 150 milioane pentru nunta (fara meniurile la restaurant) si luna de miere
b. cu ce-am primit de la invitati:
- Am platit restaurantul – 64 milioane pentru 85 de persoane (nu au venit 100 cate confirmasera; insa am platit cate meniuri s-au consumat)
- am dat avans pentru masina
- ne-am luat o camera digitala si un calculator nou – 50 milioane
- si am avut de cheltuiala in luna de miere (vreo 600 Euro)

Eu zic ca ne-am acoperit toate cheltuielile investite pana la nunta… a fost ca si cum am fi pus banii la banca si ne-am luat totul odata…

va pup si sper ca v-am fost de folos





http://community.webshots.com/user/miladana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmariejeane spune:

Eu am facut o socoteala la toate cheltuielile care le-am avut inainte de nunta si dupa. Adica cam cat ne-a costat pe noi toata nunta. Si am avut un soc: aprope 12mii de euro. Si va dati seama ca toata nunta am platit-o noi???? Dar pt asta tb sa mai platim si creditul la banca...asa ca nu am scapat in total de datorii.

http://community.webshots.com/user/vmariejeane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M. Gina spune:

Doamne cum s-au schimbat preturile la unele servicii de numai cativa ani de cand stiam eu! Dar este drept ca si nivelul a crescut, aud de tot felul de detalii si servicii suplimentare scumpe pe care inainte nu le gaseai decat la cei foarte prententiosi.

In ziua de azi am auzit ca sambata se depasesc limuzinele de la nunti diferite pe Magheru :)

Mergi la inceput