Costurile unei nunti in Romania

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Pe noi cam atat ne-a dus nunta...200 milioane, fara cununie (care-a fost anu' trecut si care-a costat cam 20 milioane, in conditiile in care am sarbatorit-o acasa, nu la local), dar cu tot cu luna de miere din grecia (adica beletele, fara banii de buzunar ) si cadou' pentru nashi - o a doua luna de miere, cu noi, in grecia .

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Mai fetelor, eu ziceam ca pe noi ne costa nunta in jur de 7-8.000 eur. Si acum am facut si eu un calcul si....cu tot cu restaurantul, cu luna de miere, cu absolut tot ne costa in jur de.....11.000 euro.
-rochie mireasa(am inchiriat) - 270 eur
-sandalute mireasa - 155 eur
-voal cu diadema - 130 eur
-cercei + colier - 30 eur
-machaij+coafura - 120 eur
-costum mire+vesta,lavaliera+camasa - 530 eur
-costum mire cununia civila+camasa+cravata - 150 eur
-pantofi mire(2 perechi) - 150 eur
-costumul meu cununie - 160 eur
-sandalute cununie - 110 eur
-invitatii nunta - 120 eur
-inchiriere sala - 300 eur
-meniu restaurant - 45 eurX100 persoane=4.000 eur
-Inchiriere personal(spaga pt osptari) - 300 eur
-formatie - 900 eur
-DJ - 200 eur
-fotograf - 240 eur
-video - 300 eur
-cadou nasi - 300 eur
-decorarea salii - 400 eur
-flori - 150 eur
-inchiriere apartament nuptial - 150 eur
-petrecerea buracilor, burlacitelor - 400 eur
-voiaj nunta - 1000 eur
Asta in conditiile in care am renuntat la limuzina si la artificii.
Chiar nu stiam ca atat ne costa....
Pupici la toate miresicile




http://photos.yahoo.com/flory1008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

mie mi se par astronomice unele preturi pe care le-ai zis tu dar fiecare cum vrea eu as zice sa mai reduci din cheltuieli daca vrei sa nu iesi in gaura-doar un sfat

nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

Si mie mi se pare enorm cat costa nunta Floricikai, raportat la 100 de invitati e prea mult, parerea mea. E cam greu sa-ti recuperezi banii, macar o parte dintre ei.

http://compage.totalnet.ro/edy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

La mine la nunta cred ca o sa fie maxim 150 de invitati. Sper sa-mi ajunga 200 de milioane...Adica socrilor mei ca ei fac nunta. Si separat cred ca or sa fie banii pt rochia mea , invitatii si cocarde + cadoul pentru nasi.

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua miresici!

Mai fetelor de ce sume vorbiti voi aici????

In primul rind ca in costul total al unei nunti nu incluzi restaurantul si luna de miere...nu va suparati pe mine da` cine vede sumele la care s-a ajuns in aceasta discutie moare de inima, recunosc ca si noi am avut o rezerva in caz ca nu se acoperea restaurantul cu ce primeam in noaptea aia, dar sa-i treci la cheltuielile nuntii???

Floricicka - Nu am nici un drept sa te judec dar sincer mi-e unele din preturile spuse de tine mi se par enorme...de exemplu de ce costa fotograful 240 de euro??? Voalul nu ti-l ia nasa???

Si cum spuneam si mai devreme, in mesajele postate de mine in acest subiect, fiecare isi face nunta care si-a dorit-o. Pe mine si in ziua de azi ma intreaba lumea, cit ne-a costat nunta??? daca am iesit bine...iar eu le raspund la toti ca a iesit exceptional pentru a iesit asa cum mi-am dorit, dupa ce am pregatit-o un an de zile.
Apropo de costuri depinde de fiecare ce vrea si citi bani e dispus sa cheltuie, ce accesorii doreste, etc

Va pupicesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:



Mie nu mi se pare obligatoriu sa iti ia nasa voalul si diadema, si nici sa ii incarci pe saracii oameni, asta in cazul in care iti doresti ceva deosebit...si care costa mai mult. Eu una nici n-am de gand sa le zic cat au costat .
Mie preturile pe care le-a dat Floricika nu mi se par exagerate, poate doar un pic prea mari pentru ce a primit in schimb...adica...de ce sa dai 400 euro pe petrecerea burlacilor si sa iti inchiriezi rochie cu 260, cand la 600 euro gaseai super rochita! Te rog sa ma scuzi daca remarca mea te-a suparat, pana la urma fiecare are prioritatile lui, si fiecare face cum crede...

Pisu_Miau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinus25 spune:

Pe noi ne-a costat nunta pentru 200 persoane, 400 milioane. Si dupa toate cheltuiala am ramasa cu 6.000 EUR. Eu zic ca a fost foarte bine, la 200 persoane nu cred ca este o suma mare. In luna de miere am cheltuit 1.200 EUR. Intr-adevar si mie mi se pare ca nunta lui Floricika costa cam mult pentru 100 de persoane. Ce mi se pare ciudat este inchirierea salii. Noi nu am platit asa ceva, am platit doar meniurile si personalul. Singurele locuri unde am auzit ca se plateste sala sunt cantinele. Dar poate in Bucuresti este altfel.

http://community.webshots.com/user/alinus118

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Fetelor cred ca ideea acestui subiect era ca fiecare sa estimeze la cat se ridica/s-au ridicat cheltuielile de la nunta. Floricika a scris cat au costat-o pe ea toate cele. A ajuns la o suma ridicata, insa bravo ei, ca si-a permis.

Dat fiind ca noi ne organizam singurei nunta (la fel ca multe alte miresici), am trecut in lista de cheltuieli si ceva pentru luna de miere (caci trebuie sa-mi pun bani deoparte si pentru asta, nu?) si sa acopar o buna parte din cheltuielile de la restaurant. Cred ca in momentul in care iti faci bugetul pentru nunta, e indicat sa ai in vedere si asta. In mare noi am estimat ca ne va ajunge undeva intre 8.000 si 10.000 de euro, pentru 80 de persoane. Asta nu inseamna ca invitatii trebuie sa-mi acopere aceasta suma.

Nunta se organizeaza oricum dupa posibilitatile fiecaruia, si nu e cazul sa judecam pe cineva pentru sumele cheltuite.

Sa fiti iubite!
Steluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by m_monique

unele cifre ni se par exagerate. noi am facut doua nunti si nu cred ca am cheltuit atat de mult.
am avut urmatoarele cheltuieli:
- avans local Bucuresti 100 EUR
- avans local Tg. Mures 2.000.000
- rochie mireasa 7 mil
- costum mire 4.5 mil
- camasa mire 500.000
- pantofi mire + curea 2.200.000
- bijuterii mireasa 6.500.000
- accesorii mireasa (voal+crinolina+poseta+manusi+dresuri) 1.700.000
- pantofi mireasa 1.600.000
- manopera verighete 800.000, cu aurul nostru
- invitatii 105 buc., 1.200.000
- cocarde invitati 150.000
- rochie cununie civila 2.500.000
- pantofi cununie + poseta 2.000.000
- palarie cununie civila 800.000
- aranjat sala la Bucuresti 5.000.000, fara florile de pe mese.
- aranjat sala la Tg. Mures 2.000.000 fara flori
- aranjamente de masa la Tg.Mures + Buchete 5.000.000

- DJ la Bucuresti 200 EUR
- Formatie la Tg. Mures 12.000.000
- Filmare Bucuresti 100 EUR
- Poze Bucuresti 2.000.000
- Filmare Tg. Mures 2.000.000
- Poze Tg.Mures 1.500.000

Cred ca pentru coafat+ machiaj (de 3 ori), epilat, vopsit, manichiura, pedichiura am dat cam 10.000.000.

La restaurant meniurile fara bautura, au costat la Bucuresti 26EUR/pers, la Tg.Mures 500.000.

Am mai cumparat si sampanie, bitter, gin,bauturi racoritoare, apa minerala, fructe, saratele dar nu mai stiu cat au costat.
La Bucuresti 10 kg. de tort au costat 2 mil.
La Tg. Mures am avut 9 kg. tort, 1.5 kg tort nasa, 45 tortulete si au costat 3.500.000.


http://photos.yahoo.com/micumonica



Cum am spus mai sus, asta era dorinta mea cand am postat acest subiect... preturi, detalii...

Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput