Costurile unei nunti in Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by roxygeo

Buna ziua miresici!

Noi am trecut de momentul nunta, dar va spun sincer ca nu am avut vreodata curajul sa fac calcule, plus ca fiecare ale gusturile sale, etichete, protocoale, neamuri, obligatii, buget, asa ca nu exista o reteta generala pentru toate nuntile. Poate o miresica e dispusa sa dea 1000 E pe o rochie, poate ca alta nu da mai mult de 150 de E, si lista poate continua, asa ca eu am sa va insir diverse cheltuieli, cu ce imi mai aduc aminte.

- rochie + accesorii (manusi, pantofi, ciorapi, bijuuri)- 16 milioane
- coafat + machiat - 2 milioane
- vopsit, pensat, epilat - 2 milioane (ca doar trebuie sa le luam si pe astea in calcul)
- costum cununie + pantofi + gentuta - 3 milioane
- buchet cununie - 500.000 lei
- buchet mireasa + nasa - 700.000 x 2
- cocarde - 50.000 buc
- costum mire - 5 milioane
- 2 camasi - 1 -950.000, 1-500.000
- 2 cravate - 1-250.000, 1 - 150.000
- pantofi mire - 1 milion
- cadou nasi - 5 milioane (un covor)

Acum sa trecem la capitolul restaurant, vreau sa va spun ca la nunta au fost 100 de pers, iar noi ne pregatisem pentru 120, asa ca ne-au ramas bauturi la greu.

- whisky - 13Euro/sticla x10
- martini - 7 euro/sticla x4
- gin - 11 euro/sticla 1.5l
- campari - 530.000 x 4
- vodka - nu mai stiu da` era Stalinskaya
- pepsi x 3 bax
- cola x 3 bax
- fanta x 2 bax
- sprite - 1 bax
- kinley - 3 bax
- apa minerala a fost de la ei

- tort - 3 milioane
- bomboane - 500.000 lei - primarie + biserica
- marturii - le-am facut noi - tull + panglica + dropsuri
- invitatii - 25.000 buc


Sper ca v-am fost de ajutor, acum faceti si voi un total



http://community.webshots.com/user/roxygeo




Cam asa, cam asa...detaliat...

Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua miresici!

Mi-am adus aminte ca am uitat sa trec
- fructe - 1.500.000 lei
- alune - 500.000
- inghetata parfait - 20.000 /buc x100
- artificii tort - 30.000/buc x6
- DJ -100Euro
- Poze - 100 Euro
- casete minidv - 100.000 lei x 6 buc
- cameramani mi-au fost niste prieteni, iar montajul 2.000.000 lei

Nu are rost sa treceti in costul nuntii tacimul de la restaurant, pentru ca el se acopera in 90% din cazuri, poate doar sa aveti o rezerva de bani, ca sa nu aveti surprize.
La noi tacimul fara cele insirate aici a fost 38 de Euro, si cuprindea 4 feluri de mincare, apa minerala, 2 cafele.
Cine ne-a intrebat am spus 40 Euro, oricum pentru noi a fost o mare supriza sa constatam ca intr-un an a crescut pretul cu 10 euro, dar nu mai aveam ce face.
Pot sa va spun ca cu banii - lei, primiti am achitat nota, si ne-au mai ramas - 1600 Euro si 2000 USD, asta in conditiile in care socru-meu facuse cumparaturi de vreo 22 de milioane si nu ne-a mai luat banii.
Apropo de parinti - fiecare ne-a dat cadou cite 1000 Euro.

Va pupic
Sper sa va fie de ajutor, sunt multe maruntisuri pe care nu le luam in calcul, ca zicem ce sa mai trec o pereche de ciorapi sau un sutien, dar daca le aduni, constati ca nu e chiar asa, asa ca de aia v-am trecut cam tot ce mi-am adus aminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

Buna , fetelor !
Am facut si eu niste calcule. Am ajuns la concluzia ca , pentru o nunta decenta cu aproximativ 50 de familii invitate te cam duce buzunarul la cam 200 de milioane.
Pupici !

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Mai fetelor de ce va faceti voi rau cu sumele aste astronomice?Noi am avut nunta in septembrie si din ianuarie am inceput sa ne luam tot ce ne-a trebuit si asa usor usor am facut nunta si pe cuvant ca nu am calculat nicidata cat ne-a costat in total.Pentru ce?Sa ne vina rau de cat am cheltuit?Mai bine asa,cu lista in fata cu tot ce ne trebuie si luat pe rand nici nu stiu cat ne-a costat si totul a iesit bine.La sfarsit am achitat ce era de achitat si gata.catutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Nu vreau sa ma uit acum pe liste ca ti-as spune exact preturile dar ma apuca plansul, ca eu nu o sa am nunta...
Dar, daca vrei o nunta frumoasa, intr-o locatie ok, adika de bun gust, ia in calcul 35-40 Euro pentru fiecare persoana apoi:
-rochia de mireasa costa cam 15-20 milioane si iti vei lua una de vis
-accesoriile cateva milioana ~5 cu tot cu pantofi
-costumul mirelui - daca il iei din magazinul Victoria ~3 mil cu tot cu vesta, camasa si lavaliera
-pantofii lui - 2-2,5 milioane, daca e mai pretentios
-muzica: daca vreo formatie ~ 500-700 Euro in functie de pretentii. Daca vrei DJ, poti gasi cu 170 Euro cu tot cu sonorizare
-foto si video te duc cam la 300 Euro (asta in caz ca vrei asa ceva)
-decorarea salii... aici intra multi bani... depinde ce vrei. Cel mai bine este sa vb cu o agentie si sa-ti dea preturile ei pentru astfel de treburi caci sunt o multime de aranjamente pe care le poti face. ia in calcul si faptul ca unele restaurante iti asigura ele o aranjare a salii care s-ar putea sa te multumeasca.
-invitatii, carduri de confirmare, carduri cu pliculet de pus pe masa - astea te pot costa cam 150-200 Euro
Si mai sunt inca o groaza, nu imi amintesc acum toate cele...

Ce sa mai in colo in coace, o nunta cu toate cele la 150 de persoane te duce la 12-13.000 Euro.

Daca vrei niste oferte de la agentii iti pot trimite pe mail... ca eu m-am documentat de curand, acum 2 saptamani.

Succes si iti doresc sa ai nunta mult visata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolici26 spune:


Laura imi poti trimite si mie te rog pe mail ofertele pe care le ai tu?
sa-ti dau adresa?

mersi mult!


quote:
Originally posted by Laura10

Nu vreau sa ma uit acum pe liste ca ti-as spune exact preturile dar ma apuca plansul, ca eu nu o sa am nunta...
Dar, daca vrei o nunta frumoasa, intr-o locatie ok, adika de bun gust, ia in calcul 35-40 Euro pentru fiecare persoana apoi:
-rochia de mireasa costa cam 15-20 milioane si iti vei lua una de vis
-accesoriile cateva milioana ~5 cu tot cu pantofi
-costumul mirelui - daca il iei din magazinul Victoria ~3 mil cu tot cu vesta, camasa si lavaliera
-pantofii lui - 2-2,5 milioane, daca e mai pretentios
-muzica: daca vreo formatie ~ 500-700 Euro in functie de pretentii. Daca vrei DJ, poti gasi cu 170 Euro cu tot cu sonorizare
-foto si video te duc cam la 300 Euro (asta in caz ca vrei asa ceva)
-decorarea salii... aici intra multi bani... depinde ce vrei. Cel mai bine este sa vb cu o agentie si sa-ti dea preturile ei pentru astfel de treburi caci sunt o multime de aranjamente pe care le poti face. ia in calcul si faptul ca unele restaurante iti asigura ele o aranjare a salii care s-ar putea sa te multumeasca.
-invitatii, carduri de confirmare, carduri cu pliculet de pus pe masa - astea te pot costa cam 150-200 Euro
Si mai sunt inca o groaza, nu imi amintesc acum toate cele...

Ce sa mai in colo in coace, o nunta cu toate cele la 150 de persoane te duce la 12-13.000 Euro.

Daca vrei niste oferte de la agentii iti pot trimite pe mail... ca eu m-am documentat de curand, acum 2 saptamani.

Succes si iti doresc sa ai nunta mult visata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

unele cifre ni se par exagerate. noi am facut doua nunti si nu cred ca am cheltuit atat de mult.
am avut urmatoarele cheltuieli:
- avans local Bucuresti 100 EUR
- avans local Tg. Mures 2.000.000
- rochie mireasa 7 mil
- costum mire 4.5 mil
- camasa mire 500.000
- pantofi mire + curea 2.200.000
- bijuterii mireasa 6.500.000
- accesorii mireasa (voal+crinolina+poseta+manusi+dresuri) 1.700.000
- pantofi mireasa 1.600.000
- manopera verighete 800.000, cu aurul nostru
- invitatii 105 buc., 1.200.000
- cocarde invitati 150.000
- rochie cununie civila 2.500.000
- pantofi cununie + poseta 2.000.000
- palarie cununie civila 800.000
- aranjat sala la Bucuresti 5.000.000, fara florile de pe mese.
- aranjat sala la Tg. Mures 2.000.000 fara flori
- aranjamente de masa la Tg.Mures + Buchete 5.000.000

- DJ la Bucuresti 200 EUR
- Formatie la Tg. Mures 12.000.000
- Filmare Bucuresti 100 EUR
- Poze Bucuresti 2.000.000
- Filmare Tg. Mures 2.000.000
- Poze Tg.Mures 1.500.000

Cred ca pentru coafat+ machiaj (de 3 ori), epilat, vopsit, manichiura, pedichiura am dat cam 10.000.000.

La restaurant meniurile fara bautura, au costat la Bucuresti 26EUR/pers, la Tg.Mures 500.000.

Am mai cumparat si sampanie, bitter, gin,bauturi racoritoare, apa minerala, fructe, saratele dar nu mai stiu cat au costat.
La Bucuresti 10 kg. de tort au costat 2 mil.
La Tg. Mures am avut 9 kg. tort, 1.5 kg tort nasa, 45 tortulete si au costat 3.500.000.


http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

am uitat sa trec casuta de colectat banii - 400.000.
noi am avut vinul si palinca din productie proprie.

http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

fetelor, nu va mai speriati atat cu costurile unei nunti. ganditi-va ce vreti si incercati sa va esalonati cheltuielile, iar unele cheltuieli sa le amanati pana dupa nunta.
nu va intindeti nici la meniuri foarte costisitoare, pentru ca riscati sa iesiti in pierdere.
mult succes si nu va mai speriati, ca nu sunteti nici primele si nici ultimele care fac nunta.

http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

Eu zic ca o nunta draguta dar modesta te cam duce la 200 milioane...maxim. Voi cat ati alocat pentru nunta ?

Ioana-Cristina

Mergi la inceput