Fam.Florescu, o poveste despre minciuna/ajutor

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Putem sa punem mai degraba in titlu ceva cu "tzeapa". Dar fara "DC", ca nu e vina DC-ului.



Sigur ca nu e vina DC.Doamne fereste,nu asta am vrut sa spun.
Din punct de vedere DC totul a fost mai mult decat OK,fetele s-au mobilizat,au pus suflet si timp de luni de zile fam Florescu a fost tinuta in brate : bani,mancare,haine,intretinere + lumina platite,etc...

In alta ordine de idei,vreau sa va intreb ceva : credeti ca e cazul sa luam legatura cu "Casa Lux",care editeaza revistele Practic?Nu ca sa publice o dezmintire sau sa retraga anuntul umanitar,ci ca pe viitor sa verifice mai cu atentie inainte de a publica astfel de cereri de ajutor umanitar.Impostori si profitori sunt destui.

Ei publica in fiecare numar cel putin un caz disperat care cere ajutor,ma gandesc cate din cazurile pe care le-am citit in revista Practic de-a lungul vremii au fost reale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Buna,

Va citesc de ceva vreme dsar n-am apucat sa va scriu.
In urmna celui de-al doilea articol publicat in revista(acela cu sotia decedata)sora mea si cu mine am fost terminate.Am dus mancare, nu dormeam noptile, ne-am mobilizat sa ducem copiii la gradinite, am vorbit cu fundatii...ma rog..Dl. Florescu ne spunea ca ziua nu are cu cine lasa copii mici si ca ii ia cu el in cabina tirului si ne gandeam (atunci cu ploile)ca noi stam la caldura si bietii copii stau pe drumuri...(sunt furioasa rau!!!).

Eu cred ca Trustul Casa lux e fff vinovat de ce s-a intamplat si cred ca totusi au fost in cardasie.Ati vazut poza dl-ui Florescu cu copiii in fata sediului Casa Lux?nu era normal ca cineva sa verifice spusele lui?
Eu i-am scris directoarei (vineri noapte cand am aflat)un mail destul de furios si am solicitat un raspuns care bine inteles n-a venit.
Ma gandesc ca ar fi bine ca si voi sa-i scrieti si poate pe viitor vor publica numai articole verificate si pt. oameni care sunt cu adevarat in situatii limita.
ce e trist e ca toti ne-am inrait si alta data cand cineva va avea cu adevarat nevoie disperata de ajutor nu-i vom mai intinde mana cu atata usurinta.

A...mai am o problema.Dl.Anton(persoana de contact) parca era politist,nu?O fi etic , frumos, profesional si ce mai vreti voi....,ca un politist sa sprijine inselatoria asta???

Irinuca & Raducu
http://community.webshots.com/user/broscutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Dragii mei, asa cum va spuneam si mai devreme, si eu sunt suparata de modul cel putin ciudat in care au ales sa ceara ajutorul celorlalti. Speram pe undeva sa fiti de acord cu mine, sa nu ne para rau ca i-am ajutat, iar experienta asta sa ne intareasca nu sa ne inraiasca. Faptul ca au facut greseala asta nu inseamna ca inainte aveau mai putina nevoie de ajutor sau ca a fost o teapa, nu a fost o teapa...eu i-am iertat si vreau sa las loc sa-i ajute si altii daca vor dori, fiindca sunt aproape sigura ca vor mai avea nevoie...haideti sa nu le facem rau, cred ca nu vreti asta...
Din punctul meu de verede acest subiect ar trebui inchis, pentru ca ajutorul nostru s-a oprit de ceva vreme, iar aici nu facem altceva decat sa stricam ceea ce am facut bine tot noi, sper ca ma intelegeti...iar regretele noastre n-ar trebui sa existe la sectiunea umanitare. Va rog sa-mi spuneti daca nu sunteti deacord cu mine.
Concluzia mea este ca noi, uniti, am facut un lucru excelent si as vrea sa ramana asa. Contribuind aici am avut sansa sa cunosc personal oameni minunati si imi doresc ca impreuna sa mai ajutam si alti oameni necajiti. Sigur ca vom fi mult mai atenti.

cu prietenie,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Trimise - 04/10/2005 : 08:45:20
--------------------------------------------------------------------------------

Dragilor, si noi am fost la fel de inmarmuriti ca si voi, afland despre aceasta manevra a familiei Florescu. pur si simplu nu ne-a venit la inceput sa credem. si imi amintesc cum voi, fetele inimoase v-ati zbatut prin toate mijloacele sa ii ajutati, sa le dati o sansa sa devina independenti.

M-am intrebat si eu, ca si voi: cum pot oamenii astia sa stearga cu buretele ajutorul nostru, sa uite tot sprijinul material si moral pe care l-au primit (si imi amintesc si de Madalina Horsa, cat de disperata era sa le puna lumina la loc, cum v-ati dus la ei acasa cu schimbul cu sacosele de mancare, etc). Nu, nu pot sa concep atata fatzarnicie! Si noi ne-am simtit ca si voi inshelati si folositzi, mai ales ca multi dintre noi (echipa DC) au contribuit alaturi de voi la ajutorarea acestei familii.

Nu, nimeni nu se astepta la un asemenea deznodamant si cu asta au pierdut definitiv credibilitatea si ajutorul nostru. Si daca nu erau copiii, sigur c-ar fi patit-o rau de tot, dar asha trebuie sa ne gandim la acele sufletzele nevinovate.

Pe de alta parte, fiecare dintre noi am facut asta din tot sufletul, de dragul acelor copilashi. si ei n-au nici o vina. Haideti sa nu incercam sa ne razbunam, sa ne gandim ca am facut o fapta buna, iar restul sa lasam in seama bunului Dumnezeu. Si sa iertam, in asta consta datoria noastra de crestini "Si iarta-ne gresalele noastre, Precum si noi iertam gresitilor nostri".

Sa nu uitam ca sunt atat de multzi altzii care au nevoie de ajutorul nostru, pentru care un sprijin cat de mic este foarte important, care sunt sinceri si deznadajduitzi. Haideti sa nu lasam experienta asta sa sece marinimia noastra, sa ajutam in continuare pe cei aflati in nevoie.

DC, asha cum se stie, nu raspunde de veridicitatea datelor postate si suntem la fel de dezamagiti ca si voi de minciunile familiei Florescu.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput