Fam.Florescu, o poveste despre minciuna/ajutor

Fam.Florescu, o poveste despre minciuna/ajutor | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Partile www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42031&whichpage=1" target="_blank">1,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42694&whichpage=1" target="_blank">2,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43753&whichpage=1" target="_blank">3 si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47612&whichpage=1" target="_blank">4


Imi permit sa potez aici acest mesaj, fiindca aici intra mai multa lume si sper sa putem face ceva pentru o familie disperata cu 5 copii, care cu catava vreme in urma, a mai cerut un pic de ajutor, prin intermediul lui Elly1977. Au fost cativa care au vrut si au putut sa ajute, dar din pacate nu au fost destui. Familia cu 5 copii despre care scria Elly aici: www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38957" target="_blank">povestea trista a fost aruncata astazi in strada! Suma adunata nu a fost suficienta, astfel incat, pentru 11.300.000 lei, executorul judecatoresc i-a dat afara fara mila! Daca pana Marti, ora 13 cand va avea loc licitatia apartamentului cu 2 camere, confort 2 in care locuiau bietii oameni, nu se va aduna aceasta suma, nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu bietii copilasi. Pana atunci mai au o farama de speranta. Va rog din inima, citit povestea lor la link-ul pe care l-am pus aici si va mai rog, ca alaturi de mine, sa incercati sa-i ajutati. Suma necesara nu este mare. Eu am sa virez Luni la prima ora in contul lor 1.200.000 lei. Nici nu mai pot gandi coerent. Nu stiu cum arata mesajul meu, m-am lasat coplesita de necazul si disperarea bietilor oameni...
Cu bine,
Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

am reusit azi sa depun 500.000 lei (vechi) in contul familiei Florescu.

Fetele de pe DC

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Lista actualizata arata asa:
penultima transa achitata astazi:
ruxij 100$
prietena mea Catalina 10 RON
par 4.000.000 lei
Roxana 500,000 lei

ultima transa de intretinere scadenta in 20 august:
Lyada 1,000,000 lei
adusca 500.000 lei
Dalina & prietenii 1.500.000 lei
ancuta06 1,000,000 lei (august)
zuzunaki 10-15EUR (august)
LauraNicole 500.000 lei (august)
Roxana 500.000 lei (16 august)
par :)

si
Roxana

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Salut frumoaselor!
Sa stiti ca va citesc tot timpul.
As dori sa fiu mai aproape sa pot ajuta mai des.
Este minunat ceea ce faceti pentru ei.
Si eu ma simt bine ca sunt si eu un pic din ei.

Roxana, o sa dau un semn serios de viata mai la sfarsitul lui august, dar nu pot garanta nimic inca, deci nu spun mai mult.
Omul de legatura din Bucuresti este Mihaela?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

Dragi membri DC,

Am reusit si eu sa ajung la familia Florescu aseara, neanuntata, sa vad si eu cu ochii mei - pe de o parte - si sa le dau si banii fara intermediari (ma refer la banci). Am convins si inca vreo trei colegi inainte asa incat suma pe care am lasat-o a fost de 1.5M plus mancare dar am fost incapabila sa intreb ceva sau macar sa leg o cat de mica conversatie cu fetita care a stat cateva minute cu noi pana a venit Dl Florescu. De ce? In primul rand pentru ca inainte de a intra in casa aveam niste emotii cum nu am avut la nici un interviu (ce sa le spun???) noroc ca nu am fost singura, am fost cu mine o colega cu mult suflet. Majoritatea stiti care este situatia lor din povestirile celor ce i-au vizitat - asa am aflat si eu. Ceea ce am vazut eu aseara a fost insa o dorinta de a depasi acest impas (sincer nu stiu de unde mai au resurse fizice si psihice), in cele cateva minute de conversatie cu Dl Florescu nu a adus vorba de mancare, haine sau orice alte nevoi imediate ci de programul de contabilitate care ar putea sa o ajute pe sotie sa munceasca.
Si aseara ma gandeam eu, mama de doi copii pe care ii cresc bunicii: cand sa mai si munceasca cu 5 copii? In somn???
Probabil ca nu suntem constienti de capacitatile noastre pana cand nu ajungem intr-o situatie extrema, vorba aceea :"sa nu iti dea Dumnezeu cate poti sa duci".
Bref, ma intreb si va intreb, pe cei care sunteti mai in cunostinta de cauza: ce mai au nevoie (in afara de bani, bineinteles)?
Numai bine,
Dalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Iselin in principiu Mihaela (ulisernic) e persoana de legatura, iar cand mai are timp si Andra_.

Dalina, astea da vesti bune, ma bucur ca ai ajuns la ei cu mai mult decat ne-am asteptat :). Cat despre ce mai au nevoie, ce sa zic, au fost ani cat au trait la limita subzistentei, cred ca nu si-au cumparat nimic...eu ma tot laud ca trimit un pachet acolo si uite ca nu mai ajung...e ok cu orice pentru copilasi, poate si pentru parinti...de la mancare pana la hainite,nimic nu le prisoseste. Important e ca sunt cu mult mai bine decat cum erau, si asta cu ajutorul vostru.

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

Roxana, m-am gandit si eu sa strang una-alta dar din cate am vazut nu au spatiu! Unde sa tina atatea lucruri? Sper sa reusesc sa fac rost de niste hainute pentru fetite - macar pentru cea mijlocie... Eu am baieti si din pacate exact de varsta baietilor lor...
Concret, in afara de "consumabile" ai idee ce mai au nevoie?
Dalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Fetelor, lamuriti-ma si pe mine va rog, cati bani mai trebuiesc pentru intretinere exact la ora asta si pentru cand exact?
Roxana, cum e exact cu lista ta? banii respectivi sunt la tine? e familia deja pe strada, sau cum? scuzati-mi nestiinta, va rog, da in ultimul timp am fost extrem de ocupata.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Dalina, din pacate eu nu am fost la ei acasa niciodata, habar nu am cum stau...iar despre ce au nevoie...ei nu prea spun...nu stiu ce sa zic, fetele din Bucuresti, care au fost pe la ei pe acasa, aveti vreo idee?

Lorelei, de cate ori s-a inceput un capitol nou a aparut prima mea postare, plus link-urile de la celelalte capitole. Slava Domnului, cu ajutorul oamenilor de pe forum, familia Florescu nu mai e in strada, au fost afara din casa cam o saptamana, dar au locuit in final la un vecin. Noi le-am platit restantele, rebransarea la lumina, restantele la lumina, iar pentru ultina restanta la intretinere, ca sa nu-i mai dea in judecata si sa ajunga iar in strada s-a facut un aranjament cu asociatia de locatari, sa plateasca lunar cate o transa de restantza de cate 7,5 mil. Penultima transa s-a platit ieri, mai avem ultima transa de restanta de 7,5 mil in august. Intre timp dl Florescu si-a gasit un job si a lasat copiii la o bona platita tot de noi. Acum ca dna Floresc s-a intors de la sanatoriu nu mai vine nici bona. Din job dl Florescu a cumparat mancare la copii, a platit lumina si a mai si pus un pic la intretinere, habar nu am cum. In fine, noi ne-am angajat sa-i ajutam sa scape de restanta aceea, sa-i aducem la zi si sa-i facem sa poata trai pe picioarele lor. Dupa cum vezi aproape am reusit, io zic ca am reusit.
Ei locuiesc cu chirie si la inceputuri plateau in rate apartamentul, sa-l cumpere. Ar mai avea de plata vreo 5.000 USD (un pic mai putin) si avem semnale ca s-ar putea sa-i ajutam cate putin si cu asta. Ramane la latitudinea celor care i-au ajutat pana acum, daca mai vor si mai pot sa-i ajute in continuare. Oricum, concluzia e ca am ajutat acesti oameni la momentul potrivit si acum nu mai sunt disperati...

Sumele inverzite din lista mea sunt deja ori acasa la ei ori in contul lor din BT. Ce bani ajung la mine eu nu-i inverzesc pana nu ajung la ei in cont. Au fost oameni care au trimis bani pt ei la mine in cont, dar eu i-am pus imediat la ei in cont. Am un dosar cu toate OP-urile si foile de varsamant facute si le pot arata oricand.
Acum pt ultima transa de intretinere, daca vin toti banii promisi, vedeti, suma e stransa.

Va salut pe toti si numai bine,
Roxana

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Acum m-am priceput, multam Roxana . Am citit doar primul mesaj editat de Veve, si am crezut ca s-a recidivat problema. stiu ca trimisesem si noi ceva de-aici pentru ei. Ma bucur foarte mult ca sunt pe drumul cel bun si ca incetul cu incetul se pare ca li se rezolva toate problemele astea. Fetelor pentru munca si consecventa voastra. si un buchet mare de

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

Roxana, toata admiratia pentru implicarea ta!
Recunosc ca am fost pasiva pana acum dar sper ca a fost mai greu sa sparg gheata...
Ai idee daca s-a rezolvat cu programul de contabilitate?
Dalina

Mergi la inceput