Ajutam niste vieti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


pai Nina, daca copiii se nasc malformati la Municipal, si nu pot fi transportati..ca sa se nasca acolo tb inchisa sectia nou nascuti in Municipal..deci, cine o face..asa ca si Ana Maria mea, putea fi transportat numai cu elicopterul..pai o fi Arafat om de omenie, dar chiar in fiecare zi..si mai ales ca ei au avut din greseala elicopterul la Bucuresti...ca oamenii alearga la accidente..Si cum se nasc malformati saracii, unu dupa altu...sper sa faca ceva fundatia D-nei tericeanu macar aici..ca mie mi-a zis ca ma suna sa vada cum ma poate ajuta si m-a ajutat din parti..si m-a sunt tot asha...multumesc frumos..un telefon asteptam..Doamna, ne pare rau!!..si aveau tot respectul meu. Lipsa de comunicare si transparenta ne omoara.
Nina, tb ecograf din asta cam la toate spitalele unde se nasc micuti, dar se pare ca in marea lor majoritate sunt orientati spe Municipal, si D-na Dr. Culcer nu o sa refuze niciodata o internare..este prea om

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:



Acum am inchis telefonul cu D-na doctor Culcer...i-am promis ca ii duc toate postarile voastre. Nu pot sa va descriu reactia dumneaei atunci cand ii citeam tipul de ecograf postat mai sus la pretul de 34 800. A spus ca de 20 de ani se roaga sa ii aduca asha ceva, si ar fi salvat atat de multe vieti..imi spunea ca se duce prin saloane sa intrebe si ea mamici care vor sa doneze...femeia asta este intr-adevar om!!!!
Oare cati copii au murit din cauze neidentificate, ca nu au putut fi diagnosticati si tratati apoi ...??? Of Doamne. Mi-a spus ca se duce in nas dupa aceasta cerere, ne da ce vrem numai sa nu ii mai moara copilashii in spital..haideti fetelor, ce facem, strangem 34 000 euro? deschidem cont? sau cautam donatie...?
a ramas pe luni sa o sun sa vedem cum facem cu cererea spitalului...
Va multumesc mult ca va implicati, eu am ramas marcata de micutul Ion, care a murit cu zile!!!


pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe micutul Ion!

Ma gandecs ca nu ar fi rau sa ne interesam de acest tip de ecograf pe la diferite fundatii..ce ziceti?

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei


O mana intinsa catre Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Buna ziua! Eu sunt mihaela si citesc de ceva vreme anunturile postate de voi. Rusine mie ca doar citesc, ma incarc cu energie negativa tot citind despre atata durere si nu am facut nimic, pana acum, ca sa si ajut.
As dori sa ajut si eu cum pot...
Am o baza de date maricica cu persoane cu putere de decizie din diverse companii, iar daca cineva (care se pricepe) imi va face o scrisoare miscatoare (eventual pot sa dau link la forumul de discutii) promit sa o trimit la toata baza mea de contacts si eventual sa-i si rog sa doneze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

salut Pashosha eu cunosc pe chineva in RO,care are o firma care aduce aparaturi de asa gen vorbesc cu respectivul dupa care iti voi transmite numarul pe PM,ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

pastosha cu riscul de a te supara, desi nu meriti sa te supere cineva la cat suflet depui... o ambulanta de resuscitare e f bine dotata. daca micutul e transportabil la Tg Mures cu elicopterul... e f bine transportabil noaptea pe trafic redus (cam 10 min) la G Alex...sau la Militar, pt diagnostic! vin altii cum pot... cu ambulante jenant dotate....cu riscuri imense din toata tara... au adus zilele trecute un bb de 2 zile..cu o a ambulanta prapadita (daca nu ma insel , chiar de la Municipal!! fiindca daca e ceva de operat sau ceva f grav tot in sectii speciale se face se face... nu pe sectiile neonat din spitale)
mi se pare absolut corect sa se doteze spitalul Municipal cu un echo doppler, dar nu mi se pare ok sa justifici decese prin lipsa lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Haideti fetelor, este nevoie de voi pentru a ajuta la salvarea poate a sute de vieti!!! Haideti sa incepem campania, sa facem planuri, sa facem primii pasi!
Ma gandesc ca trebuie in primul rand o mediatizare cat mai mare. Adriana, draga de tine, crezi ca ne mai poti ajuta? Sau poate alte fete, relatii in televiziuni? Era cineva care spunea ca are o baza de date cu persoane influente. Ce trebuie sa-ti trimitem ca sa poti apela la ele?
Dragi Admini, puteti pune subiectul sticky, va rugam?
Poate cineva sa faca un site in care sa apara povestea tragica a puiului de om Ion (Dumnezeu sa-i odihneasca sufletelul!), felul in care pot fi evitate astfel de tragedii pe viitor, declaratii ale doamnei dr Culcer (este un nume in medicina si sunt convinsa ca va da credibilitate mult mai mare), tipul de aparat necesar, pretul etc.
Trebuie sa ne gandim sa deschidem un cont (cineva va trebui sa-l administreze; ma gandesc la pashosha, daca vrea si ea).
Trebuie sa batem la usile institutiilor statului (chiar daca sansele de reusita sunt mici ma gandesc ca ii vom "sensibiliza" daca le vom promite publicitate negativa in presa; chiar daca ei sunt obisnuiti cu asa ceva).
Am scris mult, dar sper ca va fi cu un rost... Poate reusim sa intram cu o campanie chiar si la un post de radio... (astept sa se intoarca un prieten din strainatate si il abordez; va tin la curent).
Va pup

Alina si Luca nazdravanul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:



Va multumesc tuturor din inima, Alina, esti fantastica ce dedicata esti...Din pacate eu nu stiu daca pot gestiona contul pentru ca eu ma pregatesc de emigrare in australia, de unde jur ca voi trimite tot felul de ajutoare pentru copiii orfani sau bolnavi. Intre timp trebuie gasit cineva sa administreze contul si tocmai mi-a confirmat D-na Doctor Culcer ca a vorbit cu directorul si cu administratia si sunt cu totii de acord sa faca o asemenea cerere. Au avut marea rugaminte sa o formulam noi, pentru ca ei nu se pricep, si ei o vor semna imediat..chiar mai multi doctori...deci? Cine se pricepe sa formuleze o asemenea cerere, folosind detaliile de ecograf date mai sus de cineva care spunea ca costa 34 000 euro? Am sa incerc si eu sa formulez o asemenea cerere, desi recunosc ca nu ma pricep, dar ar fi ideal sa putem rezolva acest caz si sa salvam niste vieti..cat despre transport cu ambulante, oare cum se putea transporta copilashul cand d-na doctor abea m-a lasat sa il ating, ca sa nu cumva sa ii fie mai rau? Eu inteleg ce ziceti voi, cele care recomandati transportul, si aveti dreptate..dar cand un doctor zice" intransportabil", pai inseamna ca asha este...si e pacat sa moara copilashi ca micutzul ion, care a murit cu zile...eu am sa incerc sa o implic pe mama lui in campanie...sa vad cum o gasesc, desi sunt sigura ca este distrusa...nu doresc nimanui sa isi piarda bebele, si mai ales..sa moara cu zile..

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Cateva detalii despre aparatul pe care l-am gasit: firma este din Sibiu, pretul este fara TVA dar sunt diverse modalitati de plata (rate, leasing); nu stiu cat ne ajuta pe noi asta....
Pt cine doreste detalii despre firma ma poate apela pe PM.
Pashosha, catre cine trebuie sa fie facuta cererea si ce ar trebui sa contina, mai exact? Facem o cerere catre Ministerul Sanatatii, catre fundatii, catre cine?
Crezi ca poti sa o abordezi pe mama bebelusului Ion? Cred ca mai ales din cauza tragediei prin care trece s-ar putea sa fie receptiva in a ne ajuta...

Alina si Luca nazdravanul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cerere catre cine?
Catre fundatii/organizatii ceva de genul?

Pai avem nevoie de mai multe date.
Sa formulam in numele cui?
In numele comitetului de doctori de acolo? Si in acest caz e nevoie de nume.
In numele nostru?

Eu ma ofer dar am nevoie de mai multe info.

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei


O mana intinsa catre Toni

Mergi la inceput