Ajutam niste vieti?

Ajutam niste vieti? | Autor: pashosha

Link direct la acest mesaj

In sperantza ca nu postez prea multe subiecte, am sa va supun atentiei un lucru dureros.

Azi , in spitalul Municipal, aflandu-ma pentru a finaliza cazul micutzei Ana Maria, http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144 , ma bucuram ca in sfarsit venise elicopterul sa o duca spre salvarea vietii. D-na doctor Culcer mi-a spus atunci ca mai au un baietzel de 3 zile, care a facut stop cardiac de 2 ori pana acum si nu ii pot salva viata. Avea nevoie sa il iau cu elicopterul sa il duc urgent si pe micutzul Iacob la Tg muresh. S-a rezolvat, dar sa ne rugam sa traiasca pana maine.Facand de doua ori stop cardiac, el nu este stabil, ca atare, daca pana maine nu mai face stop cardiac il transporta...daca nu...este sortit mortii!!!
de ce nu poate fi diagnosticat si salvat? Pentru ca in Spitalul Municipal nu exista ecograf cu dopler, si ca atare copilul nu poate fi diagnosticat, si nici medicatia specifica nu o poate lua. Iar in al doilea rand, spitalul are mare nevoie de PROSTAGLANDINA Se plangea D-na doctor ca au murit 3 copii ca nu au putut fi diagnosticati... Micutzul Iacob, era pe unica fiola de prostaglandina din spital, care o primise de pomana de la o alta mamica...Nu va pot descrie cum era micutul, la perfuzii si cu manutzele verzi..si am intrebat-o " ce credeti ca are" si mi-a raspuns trist" de unde sa stiu daca nu am ecograf? nu poate fi diagnosticat si o sa moara la fel ca restul!! mi se rupe sufletul dar nu am ce sa le fac!"
Cum putem sa ajutam cu un ecograf , ca sa oprim decesele cardiace? ce se poate face, ca sa existe acest medicament in spital ...se pare ca este singura lor sansa. Trebuie sa facem ceva...ce parere aveti, stiti de unde putem lua medicamentul minunat, sau despre ecograf, Fundatia D-nei tericeanu se ocupa de femeile insarcinate cu copii malformati cardiac..oare ea nu ne poate ajuta cu un ecograf...oare cat o costa...Doamne, nu este posibil sa moara fara sa se fi facut totul sa ii salveze...ce sa facem sa ii ajutam?

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


din pacate numai astazi micutul de 3 zileIon, a facut de 3 ori stop cardiac...este condamnat la moarte si nu se poate face nimic ca nu stiu diagnosticul lui...nimeni nu intelege ce are...fara ecograf...deh
saracu are saturatia 14, iar minimul este de 80. Elicopterul nu il poate transporta ca daca face stop cand zboara nu au cum sa il resusciteze..asha ca, Ion, Ionut, sa iti dea Domnul cat mai putina suferinta.. El se duce azi, maine, din pacate, dar putem face ceva pentru restul...cum putem gasi o clinica, un spital sa ne sponsorizeze cu un ecograf..???

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Daca se face un raport oficial din partea spitalului, tradus in engleza, eu ma ofer sa-l trimit la cat mai multe spitale din SUA alaturi de o scrisoare prin care am sa-i rog sa doneze aparaturile pe care nu le mai folosesc (daca au).

Totusi, nu se poate duce micutul intr-un cabinet particular unde au ecograf? Chiar nu se poate face nimic?

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51007&whichpage=2" target="_blank">15 milioane - pret pentru putina libertate!


Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Gabri ,nu stiu daca va dori cineva sa sponsorizeze un echograf pentru ca e extrem de scump ,nu stiu exact cat ,dar cu siguranta cateva zeci de mii de euro .
Cu prostaglandina aia ,cel mai bine e sa vezi exact cum se numeste produsul ,care firma o produce sau importa si apoi sa vezi daca gasesti vreo solutie (fie sponsor ,fie altceva)
Imi pare rau de bebe ca se chinuie atata ,dar nu au nici o banuiala cu privire la diagnostic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Iata ce am gasit pe net:

4. Ecograf VINGMED SYSTEM FIVE, 2 ani:
- Moduri de lucru: B, M, BB, BM, doppler color, pw, cw, domenii: cardiologie, vascular
- cu 2 sonde,: 3,5 Mhz phased array, 7,5 Mhz lineara, printer color, printer alb-negru, recorder.
- pret: 34.800 Euro+TVA

Este cel mai scump aparat pe care il avea un distribuitor de echipamente medicale (erau si cu 5.000 sau 8.000). Pashosha, afla exact ce tip de ecograf trebuie la acel spital (parca ai spus ceva de Municipal...) si poate initiem o campanie care sa se finalizeze cu donarea unui aparat de acest gen catre spitalul Municipal (mi-e greu sa cred ca statul nu poate gasi banii necesari dar poate este nevoie de gesturi de acest fel pt a face sa se miste lucrurile la nivel mai inalt...).

Salvati viata lui Mihaita!
http://www.site.neogen.ro/mihaita.hogas
http://www.hogas.go.ro

Alina si puiul Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


bebe a murit ieri la ora 3!!!!
Dumnezeu sa il ierte pe Iacob Ion, si sa ii odihneasca sufletelul in pace..
mi se rupe sufletul de acest micutz caruia nu i s-a dat nici o sansa la viatza, dar rugande-ne pentru sufletelul lui, haideti sa ii ajutam pe restul..Lucia, astazi voi vorbi cu doctorii si daca e nevoie ajung la Oprescu, o sa fac tot posibilul sa am scrisoarea, daca nu se va evita acest lucru din motive politice...Briantis, deja caut pe la farmacii, dar am inteles ca este exagerat de scumpa si foarte rara...ma refeream daca mai are cineva ratacita....vreau sa ajungem si la producator, numai ca nu stiu cum si unde sa ma mai impart. Ieri, fiica prietenei mele a fost diagnosticata cu epilepsie...unde sa ma impart...ma rog la Dumnezeu pentru toata lumea..

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!


"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

va rog mult sa scrieti ce fel de ecograf au nevoie.
am o programare la clinica de copii ca sa ma interesez daca si in ce conditii se fac donatii.
multumesc

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

multumesc din suflet..in numele tuturor nou nascutilor care vor avea nevoie de acest aparat..sper sa fie cat mai putini...of Doamne, cand ma gandesc ca micutul ar fi putut fi salvat
promit ca azi sa ma interesez


pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

buna
pashosha mi-e tot mai greu sa cred ca un spital cum este muicipalul nu are un asemenea ecograf!!!chiar cei din conducere nu se mai intereseaza si de soarta altor oameni,mai ales ale celor micuti?pai cum vor fratilor sa creasca natalitatea in tara!!!dar oare Oprescu ce raspuns are ???sponsorizari se tot fac,oare chiar n-a gasit pe nimeni ptr. acest ecograf??Parerea mea este ca nu s-au interesat si le pasa mai putin,oricum ce se intimpla nu este normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

pana una alta exista la G Alexandrescu...plus cardioloaga specializata pe echo cardiaca, f buna profesional. de ce nu trimit copii acolo? vin copii din toata tara si nu vin de la Municipal????????????????

Mergi la inceput