Sa-i redam VIATA si SPERANTA DIANEI-MARIA !!!

Sa-i redam VIATA si SPERANTA DIANEI-MARIA !!! | Autor: maria2mami

Link direct la acest mesaj

Sa-i redam VIATA si SPERANTA DIANEI!

Dragii mei,



Am facut-o de atatea ori, mai putem incerca inca odata.....haide-ti sa redam VIATA si SPERANTA unui ingeras, unui suflet nevinovat, unei minunatii de fetita frumoasa pe numele ei DIANA MARIA MUNTEANU!

La doi anisori neimpliniti (septembrie) este "crescuta" de una din surori (14 ani) si de o "bunica" alcoolica, intr-o mizerie de nedescris.....mama ei, considerand ca are treburi mult mai importante de facut, a decis inca din primele zile de viata ale DIANEI sa o abandoneze!
Insa, cu ajutorul ingerasilor si a bunului Dumnezeu, sa intamplat o minune, in viata ei a intrat o persoana deosebita, un suflet de om minunat, care, pana la urma, fara nici un moment de ezitare, i-a devenit mamica spirituala! A botezat-o in spiritul ortodox si in traditia romaneasca pentru a intra in randul celorlalti copii de varsta ei.

A stiut sa o inteleaga si a vazut cu ochii inimii suferinta DIANEI !

Cu o mama care a abandonat-o si cu o bunica de 70 ani alcoolica, a crescut cum a putut, mai mult bolnavioara, infometata si rahitica, la nici doi anisori si 7(sapte!!!)kg nu poate sta in picioruse, nu poate merge singurica, se sperie de masinile de pe strada si se sperie chiar si de apa de la baita!
A stat foarte mult timp inchisa in casa, in patut de metal, foarte murdara, si nu a fost dusa niciodata in parcsa se joace cu copii.....ii este frica de tot ce misca in jurul ei!
Haide-ti sa mai facem o minune, avem si noi copii si stim cat suferim ca parinti pentru o banala raceala.....dar cand te gandesti la o asemenea situatie..... Eu i-am dat toate hainutele si jucariile Mariei (fetita mea de 2 anisori) dar nu este suficient! Nasa ei, SORANA OPRISAN, are o situatie materiala dificila, momentan este casnica si o tine pe DIANA la ea acasa pentru ca nu a mai suportat mizeria si nepasarea familiei ei!
SORANA (prietena mea), se lupta cu viata, cu nevoiile DIANEI si pana acum a reusit! Dar are nevoie de ajutorul nostru.

Daca o puteti ajuta pe DIANA cu ceva, hainute, vitamine, lapte praf, jucarii, bani......orice, oricat de putin ar fi, ia-ti face un mare bine...pur si simplu ia-ti salva VIATA !!!

Sa ne gandim ca avem si noi copii ! Un gand bun si multa sanatate, multumim frumos .


Pentru orice fel de informatii:
PM-ul meu;
osorana@yahoo.com;
0723 216 278;
matei_mihaela@apropo.ro

...... si pentru donatii: Banca Tiriac 5467610004335346
Cat de curand vom pune si poze cu DIANA MARIA!

Doamne ajuta!
Mihaela si Maria Matei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Trist... Deseori m-am intrebat de ce unele femei aduc pe lume niste copii pentru care nu sunt in stare sa-si asume nici o responsabilitate, cat de mica?
Bravo prietenei tale care a demonstrat ca este OM!
Momentan nu am cu ce ajuta... din pacate , dar un gand bun pentru aceasta minunatie de fetita si pentru nasa ei, precum si rugaciuni catre Cer -- inca mai pot sa fac...
Sunt sigura ca se se vor gasi multe persoane de bine care vor ajuta intr-un fel sau altul. E plin forumul nostru de astfel de fete saritoare si la bine si la rau!
Pentru prietena ta, vreau sa spun doar atat: nu renunta, oricat de greu ar fi! Ma devreme sau mai tarziu, iti vei primi rasplata bine meritata pentru gestul tau de omenie! Nu te lasa! Vei fi ajutata si vei reusi!!!!!!
Multa bafta! Si sanatate fetitei!!!!

E si maine o zi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Draga maria2mami,eu as ajuto puti pe fetita daca se poate,daca vreti va trimit haine,vitamine,si daca mai aveti nevoie de ceva urgent si nu are prietena ta posibilitatea sa ii ieie doar spuinemi si ii cumpar eu de aici,felicitari pentru prietena ta,este o curajoasa
tu scrie-mi daca poti doar cum sa procedez sa trimit un pachetel in Ro
astept vesti de la tine
te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Multa sanatate prietenei tale, are un suflet extraordinar. Exista vreo posibilitate ca fetita sa ramana mereu la ea?

Am sa trimit si eu niste banuti pentru micuta Maria.

Multa sanatate!


Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Mihaela, iti spun sincer ca nu mai suport sa citesc asemenea nenorociri. Am si eu o fetita de 8 luni, si numai gandul ca i s-ar putea intampla ceva rau ma omoara pur si simplu !

Mult respect si multa putere prietenei tale...ar fi minunat daca ar putea sa o tina pe Diana, mai ales acum cand este intr-o situatie atat de dificila.

Am pregatit pentru Diana un pachetel. Sunt, in principal, jucarii, niste medicamente si alte cateva lucrusoare. Din pacate, hainute nu am intrucat Alexia mea este micuta, dar i-am cumparat fetitei o pijamaluta. Am si ceva banuti, nu multi ( 1.500.000 ) deocamdata, poate luna viitoare sa pot mai mult !!

Cum sa facem ca Diana sa intre in posesia acestor lucruri ?
Eu lucrez de dimineata pana la 17.00 - 18.00 in Pta Victoriei si apoi trebuie sa ajung acasa pentru ca nu am cu cine sa o las pe copila.

Cristina si bb Alexia ( 31 Octombrie 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Eram sigura ca fetele noastre se vor mobiliza si o vor ajuta pe micuta Diana!
Multe din partea mea, dragelor, pentru gestul vostru! Le meritati din plin!

E si maine o zi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Offf, Doamne, cata bucurie avem in suflete cand citim randurile voastre, dragele mele!
RALUCA, ai avut dreptate, intradevar sunt fete minunate pe acest forum, care vor sa ajute cu orice pret si care au mai ajutat de nenumarate ori !
Nu exista cuvinte si ganduri de bine suficiente sa va multumim pentru gestul si promtitudinea voastra! DIANA va multumeste din sufletelul ei!
RODICA trimit acum un PM cu toate detaliile necesare.DIANA este foarte slabita, pentru ca nu a fost hranita, scoasa afara, dusa la doctor o lunga perioada de timp, de cand locuieste la Sorana (o luna de zile) a inceput sa fie putin mai bine. Nasica ei se tine dupa ea cu mancarica, incearca sa-i dea vitamine si multe fructe, putin cate putin a inceput sa ia si in greutate, dar nu este suficient.....i-ar trebuii vitamine,
hainute, pantofiori si facem apel pentru fetele din Romania....
pentru un premergator folosit( este destul de greu sa trimiti prin
posta ). Are nevoie urgent pentru ca nu are stabilitate si doreste
din tot sufletul sa MEARGA. DIANA este un bebe mic de care nimeni
nu a avut grija din toate punctele de vedere si, deaceea,
nu sa dezvoltat normal. Este firava si foarte sensibila!

"Pentru prietena ta, vreau sa spun doar atat: nu renunta,
oricat de greu ar fi! Ma devreme sau mai tarziu, iti vei primi
rasplata bine meritata pentru gestul tau de omenie! Nu te lasa!
Vei fi ajutata si vei reusi!!!!!!"......."Exista vreo posibilitate
ca fetita sa ramana mereu la ea?"
Dragele mele, Sorana doreste si spera ca
intr-o buna zi micuta si frumoasa DIANA sa fie fetita ei,
dar, pentru asta, are nevoie de ajutor pentru ca singura nu se descurca!

CRISTINA impartasim aceleasi ganduri, sa-ti traiasca minunea de fetita, si eu m-am gandit tot la fetita mea, MARIA (2 anisori), si la gandul ca orice i-se poate intampla si nimeni nu te ajuta.
Mai bine ceri ajutor unui strain, si-l vei obtine, decat familiei sau prietenilor!!! Si aceasta regula este probata si adevarata!
Multumim a miia oara
In principiu, poate reusim sa ne intalnim sambata sau duminica
in parc (Herastrau sau Cismigiu) cu bebelusii, pentru ca si eu
lucrez in zona Diham, sect. 3, de la 10 dim pana seara la 19 si apoi
acasa, fuguta la Maria; Sorana nu are cu cine sa o lase pe micuta DIANA
si ar fi mai bine asa, sa ne intalnim toate cu copii sa ne cunoastem
si sa mai vorbim.
Nu are rost sa cheltui banii cu serviciile postei ro, pentru ca e destul de scump si mai bine folosim banutii pentru DIANA!

Asteptam raspuns si va dorim sa fiti sanatoase, alaturi de familiile dv. si sigur reusim impreuna!!!!
Multumim pentru promtitudine si pastram legatura!
Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si multa putere sa ajutati in continuare!

Mihaela si Maria Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

LUCIAtrimit pm cu detalii, multumim frumos, maine punem si poze cu DIANA si sper ca in 2 sapt SORANA sa se poata conecta la internet si acasa, ar fi super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Mihaela,

ii dorim micutei din tot sufletul sa inceapa sa " traiasca " asa cum se cuvine, sa-si revina si sa ramana langa mama ei Sorana.
Ar fi foarte bine daca ne-am putea intalni Sambata sau Duminica in Herastrau sa strangem tot ce se poate pentru mititica.
Din pacate, de premergator nu dispun, nu i-am luat nici Alexiei - medicul ei nu mi-a recomandat. dar atat cat pot sa ofer ii va prinde bine micutei Diana.
Te rog din suflet sa anunti cum putem sa ne intalnim...
Eu nu pot sa intru sambata pe net, ca nu sunt la birou..
Poate stabilim Vineri cum putem face...
Iti trimit pe PM si nr. meu de mobil poate dai un scurt mesaj sau apel sa vedem cum ne intalnim...

Doamne Ajuta !!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cella spune:

Mihaela, am eu ceva hainute si incaltaminte de copil de aprox 2 ani, chiar si sandalute mai mici poate ii vin Dianei.

Vineri seara aflu daca pot aduce si un premergator.
Ma uit pe forum sa vad ora si locul cand va intalniti, sau astept un semn pe albuioana@yahoo.ro

Dumnezeu sa va ajute si sa va dea puterea sa faceti constant asa fapte bune.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

am o gramade de hainutze pt 2-3 ani. cum facem sa ti le dau?
si jucarii
si ceva bani...

Mergi la inceput