Maria ar vrea sa traiasca....(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Principala afectiune a inimii fetitei, defect septal atrial (tip ostium primum), a fost descoperita la un control medical de rutina, pe cand Larisa Maria Anton, fetita despre care este vorba in randurile de fata, avea doar 3 luni. Ulterior, au mai aparut doua diagnostice: cleft de valva mitrala si insuficienta mitrala secundara, gradul III.

Practic, Larisa traieste doar datorita unor interventii periodice, intrucat fetitei i se introduce un cateter pana in inima. "Este o procedura cumplit de dureroasa, iar Larisa nu poate fi anesteziata pentru ca trupul ei nu reactioneaza la anumite medicamente. Operatia ar salva-o de aceste chinuri cumplite. Dupa atata durere, a ajuns sa tipe doar cand vede pereti albi, asemanatori celor din spitale."

http://arhiva.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=294804&mode=thread&order=0&thold=0

Si eu tind sa cred ca e mai complicat cazul si nu-s alte interese la mijloc pt ca nu ar fi avut nici un motiv sa faca invitatie parintilor daca nu ar fi avut intentii nobile.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Ya rab! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Off, nu ramane decat sa ne rugam pentru micutza. Adriana, Adusca, mai spuneti-ne cand mai stiti ceva. Si daca putem face ceva, cu toata placerea.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lior spune:

Mi-a fost enorm de greu sa citesc articolul din Jurnalul National. Eu stiu ce inseamna acel fir care ajunge in inima. Este o investigatie angiografica (cateterism) care se face sub ghidaj ecografic,cu ajutorul careia sparge periodic peretele ce desparte cele doua atrii (camerele superioare ale inimii). Procedura este absolut necesara pentru ca in felul acesta ajuta singele sa se mixeze mai bine si fetita sa nu devina de culoarea dudei. Baietelul meu a facut doua astfel de investigatii: una cand i s-a stabilit diagnosticul si ce-a de-a doua cand efectiv au trebuie sa-i salveze viata fiindca nu se mai oxigena decat foarte putin.
Fiind vorba si de probleme grave ale valvei mitrale, operatia probabil consta in inlocuirea acestei valve. Probabil problema este tocmai procurarea acestei valve, desigur asociata cu necesitatea acelui anestezic special.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Trebuie sa mai avem rabdare, nu mult.

Medicul de la Spitalul Militar a luat legatura cu parintii Mariei si i-a convins ca interventia chirurgicala se va face cit de curind. Si ca in asteptarea ei, fetita nu e supusa nici unui risc.
Eu am incredere in el, este un profesionist care s-a oferit, benevol, sa salveze acest copil. Stie ca un ziar monitorizeaza cazul in continuare si cred din tot sufletul ca va face pentru acest copil tot ce ii sta in putere.

PS. Din strainatate nu se asteapta numai anestezicul, ci si niste aparate speciale pentru oxigenare. Asa ni s-a explicat noua. Ne-am oferit ajutorul si in problema asta, dar ni s-a spus ca nu putem face nimic in plus. Atit dureaza, de obicei, pina se onoreaza comanda.
Sper ca peste o saptamina totul sa fie gata pentru operatie iar Maria sa vina la Bucuresti...
Doamne ajuta!

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Reinnoiesc oferta facuta data trecuta, vin sa o iau pe Maria de la Iasi, si sa o aduc la Bucuresti. Va rog anuntati-ma din timp, sa nu se suprapuna peste examene.
Multa sanatate!!!
Cu drag Dan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Dan, parintii Mariei pot fi contactati la telefon 0232/711390!
Cred ca cel mai bine ar fi sa iei tu legatura cu ei si sa le dai vestea cea buna, ca-i poti ajuta cu transportul... Si sa va puneti impreuna de acord asupra detaliilor.

Eu nu pot decit sa-ti multumesc din tot sufletul pentru gestul pe care-l faci. Esti unul dintre putinii oamenii de pe DC in fata caruia ma minunez in continuu. Fetita ta este intr-adevar un ingerash! Un inger bun...
Dumnezeu sa va ajute!

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Adriana, crezi ca ar ajuta daca am cere ajutor de la Fundatia "Copii Sanatosi" a Doamnei Tariceanu?
Vreau sfatul tau inainte de a le scrie despre Maria, nu as vrea sa incurc mai mult decat sa ajut.
Informatii despre fundatie gasesti aici:
http://www.fundatiacopiisanatosi.ro/
Se ocupa cu prevenirea si tratarea malformatiilor congenitale cardiace la copii. Sau poate crezi ca e mai bine sa le scrii tu, eventual.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by adusca

Adriana, crezi ca ar ajuta daca am cere ajutor de la Fundatia "Copii Sanatosi" a Doamnei Tariceanu?
Vreau sfatul tau inainte de a le scrie despre Maria, nu as vrea sa incurc mai mult decat sa ajut.
Informatii despre fundatie gasesti aici:
http://www.fundatiacopiisanatosi.ro/
Se ocupa cu prevenirea si tratarea malformatiilor congenitale cardiace la copii. Sau poate crezi ca e mai bine sa le scrii tu, eventual.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.



Astazi incercam sa luam din nou legatura cu Spitalul Militar!
Vorbim dupa.

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

draga mea..am aflat de la Dan ca Maria nu se simte bine..imi pare tare rau..nici nu stii cat de rau..
oricum, eu am vb cu Dl Dr Suciu, si fara nici o problema se ocupa de Maria, insa trebuie neaparat sa ii facem loc in spital...e omor, crede-ma ca am vazut cu ochii mei..plina clinica de cardiologie pediatrica de micuti cu gauri in inima...
Te vede cu cel mai mare drag dar te rog mult trimite d-nei dr. Toganel analizele prin fax, caci numai ea te poate ajuta acolo..eu si Dan am facut tot posibilul sa rezolvam...Doamne Ajuta

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput