Inimioara lui Tudorica

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Andries, doctorita nu a descurajat-o din cauza eventualelor riscuri din timpul interventiei chirurgicale, ci din cauza celuilalt diagnostic, Sindrom Down (mozaicism). Si a zis exact asa:
"Hai, inima ca inima, dar ce te faci cu celalat diagnostic? Tu constientizezi ca vei avea un copil mereu cu probleme? Ce te vei face cu el la doi ani?"
Parca ce s-ar putea face? Ii ofera dragoste si ingrijire. Io nu o vad pe mama in postura sa aleaga, desi exact asta i-a sugerat subtil doctorita. Cu alte cuvinte mai bine sa nu-l opereze pt ca oricum nu supravetuieste cu acest diagnostic la inimioara decat pana la maxim 2-3 ani (in cel mai fericit caz) si in acest fel va scapa de un copil cu probleme..
La prima intrevedere ne-a spus ca nu se fac interventii pe cord de acest gen in Romania. Exista doar cateva cazuri in lume operate cu succes.
Data asta cand mama era mult mai informata si stia exact ca se poate opera si in tara, a inceput sa spuna ca sunt riscuri foarte mari si oricum operatia nu are sanse de reusita. Insa prietena mea i-a replicat ca ea stie ca totusi sunt multe cazuri de acest gen rezolvate in tara. In acest moment i-a amintit de celalat diagnostic (Sindrom Down) si ca ar fi mai bine sa renunte la idee.
Eu nu consider ca atitudinea ei a fost corecta, in afara de faptul ca mi-a bagat prietena in boale de nu mai vedea pe unde calca, mie imi este foarte clar ca nu o va sprijini absolut deloc in incercarea ei de-a opera copilul. O trimitere la clinica de cardiologie pt analize amanuntite nu i-a dat, a zis ca in afara de canal atrio-ventricular comun pare sa mai aiba ceva care seamana a stenoza pulmonara, dar in acelasi timp ar putea fi cu totul altceva mult mai grav, insa nu stie ce. Si totusi a trimis copilutul acasa urmand sa mai treaca din cand in cand mama pe la dansa.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

As putea spune ca este un caz tipic de ne-implicare. Nu ai ce sa ii faci doctoritei. Daca ea asta crede, nu poti sa o influentezi. Cauta alt doctor.

Eu asa as face, as cauta alt doctor. Imi pare tare rau ca nu am cunostinte in specialitatea asta, si mai ales pe pediatrie, sa va pot ajuta macar cu recomandari.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Hop si eu!
adusca-imi este tare mila de mama dar si de copil.intrebind in dr si in stg am aflat de o asociatie care are sediul in franta,ei vin anual in romania in special in zona moldovei,si se ocupa de copilasi cu pb la inima EI sunt operati in franta GRATUIT.
iti las adresa si tel pe PM.

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Gabi Nistor, ar fi super sa se poata asa cum spui tu.... si atat de simplu ! Succes...
Adusca m-a oripilat povestea cu dr... Mai dar un om normal nu s-ar fi exprimat niciodata la modul asta, macar sapte ani de-acasa sa ai, plus ca nu te intreaba nimeni ca doctor care ti-s parerile personale mai mult sau mai putin duse pe la biserica e groaznic, ma gandesc ce a simtit mamica aceea... Cum adica "ce facem cu problema cealalta?" Pai trebuie sa mergem sa-i citim si s-o punem in contact pe dr aceea cu atatia oameni cu mozaicism care duc o viata aproape normala. Hai ca m-am enervat.
Eu sper ca demisia Guvernului sa nu influenteze nicicum activitatea fundatiei Ioanei T si mai sper ca solutia propusa de Gabi N sa fie cea finala.
Va pup si il sarut mult de tot pe Tudorica!!!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Se pare ca s-a gasit solutia cea mai buna pt Tudorica. Prietena mea are o verisoara in Italia, e de multi ani acolo si are acte, vrea sa-i faca operatia in Genova pe asigurarea ei, acum se intereseaza exact de procedura care trebuie urmata sa ajunga acolo.
Ne rugam sa fie solutia cea mai buna pt micut.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Adusca , ma bucur ca il duceti in Italia...oricum, daca ramanea aici era mai bine sa schimbi doctorul..va sarut si mult mult curaj
pupici multi

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Adusca ce bine ca a intervenit solutia cu Italia... O sa fie bine dupa operatie, iar mamica lui va mai scapa din framantari.... Pupici lui Tudorica si bafta!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Dragele mele,
Va scriu din partea Aduscai. Tudorica nu a reusit sa mai lupte, inimioara lui nu a mai fost puternica si a incetat sa mai bata. Adusca era foarte suparata si distrusa.
Rugati-va pt sufleteul mic si nevinovat al lui Tudorica.
Sanatae si pupici,
gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

A plecat la ceruri ingerasul scump...acum sufletul lui este in RAI.

Dumnezeu sa-l ierte !

Condoleante indurerati parinti!


Silviu si mamica

tedy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

Doamne, parca nu imi vine sa cred! Asa dintr-odata?
Nu pot sa pretind ca inteleg ce poate fi in sufletul parintilor lui Tudorica dar ma rog la Dumnezeu sa ii ajute sa depaseasca acest moment cumplit si sa nu isi piarda credinta si speranta!
Dalina

Mergi la inceput