Inimioara lui Tudorica

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lior spune:

ElenaLove27 mii de salutari si milioane de pupicuri pentru Daniel Alvaro. Sper ca inimioara lui este acum perfecta. Mi-as dori asta din tot sufletul pentru el si pentru voi.
Referitor la problema baiatului, in prima faza nu va trebuie un chirurg bun ci un cardiolog foarte bun care sa-i faca investigatii complete. Ulterior, sau in paralel, ar trebui luata legatura cu clinicile de profil. Spre exemplu: Centrul de boli Cardio-Vasculare al Armatei (este una din clinicile Spitalului Militar din Bucuresti) sau cu Institutul Inimii de la Cluj sau cu spitalul de la Targu Mures. La Targu Mures am inteles ca exista de curand data in folosinta o sectie nou-nouta. Am sa incerc sa dau de o prietena de-a mea care si-a operat fetita in acceasi perioada cu mine in Israel si care acum o monitorizeaza la Targu Mures.
Este adevarat ca sunt malformatii congenitale care evolueaza negativ lent, dar hai sa nu ne culcam pe urechea aia. Este posibil ca suma malformatiilor sa permita copilului o evolutie buna (suna ciudat ce spun acum), dar voi nu aveti un astfel de raspuns.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Fetelor, sunt profund impresionata de promitidudinea cu care mi-au raspus de la fundatia "Copii Sanatosi" a familiei Tariceanu:

Stimata Doamna,

In primul rand va multumim pentru aprecierea dvs. cu privire la activitatea noastra si pentru faptul ca ati accesat site-ul Fundatiei "Copii Sanatosi".
Regretam foarte mult situatia in care se afla Tudorica si parintii lui si apreciem gestul dvs. de a ajuta aceasta familie.
Va asiguram ca incercam sa ne interesam care ar fi solutia cea mai buna pentru a-l putea ajuta pe Tudorica. Imediat dupa ce vom avea informatii utile pentru familie va vom contacta si vom incerca sa va ajutam cat putem.

Avem rugamintea sa ne trimiteti pe numarul de fax: 021/211.22.42 toate documentele medicale ale copilului (investigatii medicale, diagnostic pentru fiecare afectiune etc.)

Va dorim multa sanatate.


Cu stima,
Ioana Popescu Tariceanu
Presedinte Fundatia "Copii Sanatosi - Copiii conteaza pe noi"


Maine cel tarziu trimitem dosarul medical.
Intre timp am luat si eu legatura c-un chirurg foarte bun, dar specialitatea dansului nu este pediatria. Mi-a promis ca se va consulta c-un coleg si ne va transmite cand sa mergem la clinica de cardiologie, deoarece nici un cabinet medical nu are aparatura necesara efectuarii tuturor analizelor necesare lui Tudorica.
Insa as astepta raspunsul de la Bucuresti, intai sa vedem unde ne indruma dansii.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Adusca, ma bucur mult de tot pt raspunsul prompt al ioanei Tariceanu.... Stiam eu ca pune suflet in aceasta fundatie.... (Odata am cunoscut-o si tare as fi vrut sa fiu in relatii mai stranse cu ea, de aceea ti-am zis sa-i scrii la fundatie )
Tinem pumnii si eu zic sa stepti si raspunsul lor intai, sa vezi unde ii aranjeaza lui Tudorica ceva....
Pupici!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Cu lacrimi in ochi postez si eu pe acest subiect.
Adusca faci un mare bine fiind alaturi de prietena ta.Ea are nevoie de sprijinul celor din jur.
Lior a spus vorbe mari si pline de adevar.
Am cunoscut si eu in Italia o fetita operata de canal atrio-ventricular.Incearca sa trimiti un email si la clinicile din strainatate.Nici nu stii de unde rasare o raza de speranta.Noi asa am reusit.
Sper ca Tudorica sa aiba un pic de noroc si sa se rezolve cat mai repede problema la inima.
Nu e zi sa nu ma gandesc oare de ce copiii de la noi au atat de putine drepturi fata de cei de afara....
Multa putere prietenei tale si sanatate!

Cristina si Mariuca
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">Povestea nasterii


Mamaia,Iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Am trimis actele lui Tudorica la Fundatia "Copii Sanatosi" cu ajutorul nasei lui de botez. Prietena mea are un foarte mare ajutor in ea, este o fata foarte sufletista. Azi am asistat si la botezul lui, si toata lumea s-a mirat cat e de cuminte, majoritatea copiilor plang cand sunt bagati in apa. Dar eu tare mult mi-as dori sa-l aud pe Tudorica plangand, stiu ca asta suna ciudat dar si parintii lui sunt ingrijorati din cauza asta. Cred ca un urlet sanatos ne-ar aduce multa bucurie, dar el scartaie un pic, si asta foarte incet. Niciodata nu a plans cum plange un bebelus, desi a inceput sa gangureasca, asta foarteee rar, mai ales cand ii vorbeste maica-sa.
De mancat tot putin mananca, sigur oboseste de la inimioara. Asteptam sa vedem unde ne indruma cei de la Fundatie, ceva este clar ca trebuie facut.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Dragele mele, va rog sa nu va suparati pe mine.Tot la umanitare este un subiect despre o fetita cu o afectiune a inimii, pe care medicii o plimba de colo colo, daca nu va cer prea mult va rog din suflet sa cititi subiectul si poate puteti sa ma ajutati sa o ajut, sau sa o ajutati chiar voi cu un sfat sau ceva asemanator. Azi am vorbit cu mamica Mariei si era foarte dezamagita ca sa nu spun demoralizata ca nimic nu se misca chiar daca au fost la Militar si la Elias.
Subiectul este"Maria vrea sa traiasca" si este in 2 parti,si seamana cu o odisee a durerii si suferintei.
Eu va multumesc si ma rog pentru sanatatea voastra a celor care intr-adevar aveti un suflet mare.
Cu drag Dan.D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

of Dane, mare dreptate ai, dar cazul Mariei il cunosc foarte bine pt ca datorita mie a ajuns pe DC. Adi Mihalache fiindu-mi foarte bun prieten mi-a povestit de tragedia Mariei si pt ca vroia enorm s-o ajute l-am sfatuit ce sa faca. Site'ul fetitei l-a facut in doua zile si apoi a postat povestea fetitei pe forum. Imediat Adriana ne-a intins o mana de ajutor si articolul despre Maria a aparut in Pagina de Suflete a JN. Initial credeam (ca si parintii) ca e o chestiune de bani, familia fiind foarte saraca, medicamentele, hrana si tot ce implica ingrijirea unui copil cardiac costand destul de mult. Comunitatea DC s-a implicat imediat in acest caz si banii s-au strans mai repede decat ne asteptam, ba chiar in loc de 50 de milioane, familia a primit peste 100 milioane. Si bani ar mai fi urmat sa vina, insa s-a facut apel la toata lumea ca banutii stransi sa fie redirectionati spre alte cazuri disperate. Bucuria a fost imensa dar de scurta durata, cei de la Clinica de Cardiologie din Iasi au promis sa se implice dar au inceput sa tot amane operatia. Ba era fetita racita, ba lipsea anestezistul.
Familia Mariei a acceptat atunci invitatia Domnului General Maior Ion Tintoiu de la Spitalul Militar Bucuresti, fetita a fost consultata si parintilor i s-au spus ca e nevoie de un analgezic din strainatate. Am aflat de la Adriana ca spitalul nu doar serul il asteapta, ci si ceva aparatura de specialitate strict necesara pt operatia Mariei si in curand va sosi. Am inteles ca Adriana a adoptat acest caz si-l urmareste indeaproape, si dansa are incredere in acesti medici ca vor sa faca treaba buna. Asa gandesc si eu, altfel nu mai trimiteau invitatie parintilor.
E normal ca familia sa fie ingrijorata, e cumplit sa ai copilul bolnav, insa personal am mari sperante ca se va rezolva in curand.
Ma gandeam sa scriu la Fundatia "Copii Sanatosi" a familiei Tariceanu si despre Maria deoarece se ocupa tocmai de malformatiile congenitale cardiace. Dar mi-am propus sa mai astept sa vad ce intorsatura ia situatia, nu as vrea sa incurc mai mult decat sa ajut.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

is tare suparata. azi am fost la medicul cardiolog care-l are in grija pe Tudorica. in loc sa incurajeze mama, i-a bagat in cap ca operatia e foarte riscanta, si subtil i-a dat de inteles sa renunte la aceasta idee, ca oricum e un copil cu probleme si nu are sens.
i-a zis ca nu constientizeaza si ce se va face cu baietelul cand va avea doi ani.........de parca maica-sa ar avea de ales. imi venea sa-i zic ca daca tot gandeste asa de ce nu-i da ea in cap copilului sa termine odata si sa nu mai supuna pe maica-sa la stres si suferinta aiurea. sunt foarte indignata si zau nu stiu ce sa mai fac.
prietena mea iar e la pamant cu nervii, reusise cat de cat sa-si revina, acum iar sufera ca un caine si nu mai judeca limpede. si ca sa fie suferinta completa, tata primeste zilelea astea preaviz, dupa dooj' de ani de vechime la acelasi job.
de la fundatie nu am mai primit nici un raspuns....zau de stiu care-i urmatorul pas.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

buna
Adusca-am plins cind am citit aceste rinduri.E dureros ceeace se intimpla .Ma gindesc cum poate un medic sa zica asa?.

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

As vrea sa incerc eu sa explic atitudinea doctorului care a descurajat-o pe mamica lui Tudorica.
in principiu orice doctor care discuta despre o interventie chirurgicala trebuie sa ii explice pacientului sau parintilor atat beneficiile operatiei cat si riscurile. Pacientul trebuie sa si le asume sa fie de acord ca lucruri "rele" se pot intampla.

Pe de alta parte, modul in care medicul discuta, explica aceste lucruri, variaza de la om la om, de exemplu in spitalele occidentala, in plus fata de chirurg exista si un psihoterapeut care ii ajuta pe parinti sa treaca peste momentele grele.

La noi, din pacate, majoritatea medicilor sunt mult mai reci si mai detasati de problema pacientului.

Tot la noi in tara chirurgia cardiaca pentru copii este ... in faza incipienta, nu exista aparatura necesara, doar in cateva orase se face cate ceva, nu exista substante, nu exista suficienti chirurgi pregatiti, in fine... este mult mai greu sa gasesti pe cineva care sa opereze.

Ce sa mai spun? Nici un chirurg din tara asta nu vrea sa ii moara pacientul. Daca ii este frica sa il opereze, daca crede ca sansele sunt prea mici sau prognosticul pacientului este prost, in 99,99% din cazuri va evita sa faca operatia.

De aceea va recomand din toata inima sa scrieti peste tot in strainatate, daca o clinica din occident recomanda operatia, trebuie sa luptati pentru ea. Ei au oricum mai multa experienta in acest gen de interventii.






Andries

Mergi la inceput