RUTINA ... BAT-O VINA !!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Pe vremurile cand bb nu exista, rupeam rutina ( ma refer la aia nesanatoasa) cu: o iesire la o bere, o raita prin librarii - nu puteam cumpara tot ce mi-as fi dorit, dar macar o carte tot ne luam, un spectacol (teatru, concert), o seara la disco, un bairam sau pur si simplu o plimbare - vara mai ales, ca iarna cand e frig si mai esti si obosit pe deasupra...mai greu! Oricum, nu pierdeam ocazia sa ne facem frumusei si sa ne aratam lumii!

In casa, daca stateam, o caseta video si un pahar de bere/vin, chemam prieteni in vizita, pentru care gateam ceva, ascultam radio, barfeam, cate si mai cate!

Ei, dupa ce a venit bb, iesirile s-au mai limitat - adica ieseam numai la terase, disco - ioc! - bairamuri - mai rarut, dar filmele, prietenii chemati acasa si pus tara la cale marunt-marunt, cititul si comentatul celor citite au ramas... De fapt toate astea au intrat intr-un fel de rutina, dar una placuta, si nu prea ne plictisim...

Cat despre scanteie, ea e mai slabuta - na, nu avem cum sa ne impotrivim biologiei, starea de "indragostit" tine maximum doi ani, dupa aia ori ramane increderea, caldura, siguranta care fac ca o relatie sa tina o viata, ori spui "pa" si treci la urmatorul/urmatoarea - dar sunt metode de a o face mai sclipitoare, si asta fara mare efort... Cred ca s-a mai scris despre asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Dragii mei, ce mult ma bucur sa vad atatea raspunsuri frumoase! Va multumesc!

Zamolxe, imi iubesc jumatatea mai mult decat orice pe lume iar daca pentru un moment, absolut involuntar au existat ganduri mai aiurite, eu le pun pe acestea tot pe seama rutinei, a monotoniei care intervine la un moment dat. In nici un caz pe lipsa iubirii. Ceea ce ma sfatuiesti tu este foarte adevarat, trebuie sa facem orice ca sa mentinem sentimentele puternice.

Da mai, Julie, cred ca tocmai asta e si eu urasc iarna cand plecam de acasa noaptea si ne intoarcem noaptea, cand abia reusim sa ne incalzim in casa (e cam greu sa fii sexy si alea, alea cand caloriferele sunt reci ...) si cand numai pe la restaurante sau in orice caz in incinte poti sa "iesi"pentru ca afara e frig. Ei bine, "incintele" astea costa si nu intotdeauna exista fonduri ...

Dodo vezi tu, noi tocmai de asta ne temem, ca vom ajunge sa nu mai bagam de seama cum trec zilele pentru ca sa stii ca si noi suntem foarte ocupati. Si uite asa trece viata pe langa noi. Tocmai asta incerc din rasputeri sa evit ...

Adela P multumesc mult de idei.

Ariel, ce bine ca te-ai obisnuit fara TV. Bravo tie! Mi-am promis ca si eu voi face la fel cu copilul meu, adica il voi tine cat mai departe de TV pot.

Si tie Oana iti multumesc pentru idei.
Va pup pe toti si va multumesc.

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Catalina - pai cea mai buna solutie e sa faci repede un bb, ca iti va trece si rutina si monotonia si plictiseala.... Mie ince sa-mi fie dor sa ma plictisesc (macar asa vreo 2 ore).

Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ca bine zici, Sorana! Unde nu da Dumnezeu sa ma plang de rutina si de plictiseala, macar un picutz! Ma pot plange poate de lipsa romantismului, ca de unde romantism in munca, munca si iar munca, nici de dormit nu avem timp... Cred ca o vacantza ar fi tare buna acum....si oricand dealtfel...
Numai bine!

Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Dragele mele Sorana si Ruxi, desigur, asta ar fi solutia ideala.
Din pacate, eu ma numar printre aspirante, incercam si ne tot tratam de vreo patru ani sa facemun bebe dar se pare ca Dumnezeu are alte planuri cu noi.
Daca va mai uitati si la alte mesaje postate de mine veti vedea ca aceasta este dorinta mea cea mai mare, dar ....

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Scuze Catalina, stiu ca incerci sa faci un bb, nu la bb neaparat m-am referit ci la lipsa timpului liber in general, dar nu m-am exprimat cum trebuia. Sper din suflet sa si reusitzi cat mai curand sa avetzi bb-le pe care vi-l doritzi atat. Noi suntem f. ocupatzi si din cauza muncii de la servici, pe langa bb, pe care de fapt ma simt vinovata ca il neglijez pentru ca am prea mult de munca. As vrea si eu sa fiu ocupata doar din cauza lui bb, dar nu se poate deocamdata si mi-e teama ca pana se va putea el nu va mai fi bb ci baiat mare
Sa itzi spun ultima noastra gaselnitza, apropos de ce facem ca sa nu stam la televizor. De fapt la televizor nu stam mai deloc si dupa ce se culca bb si terminam cu treburile prin casa (dupa 10 seara), uneori noi ne urcam in masina, colindam autostrazile fara tzinta (costa benzina, dar localurile se inchid la noi in zona la ora 10pm si n-avem unde merge in alta parte!) si stam de vorba despre verzi si uscate, ascultam muzica de la radio si ne simtzim f. "smecheri" astfel (mama soacra doarme in camera lui bb si merge la nani odata cu el). Ne mai intalnim zilnic la pauza de cafea, ca lucram in apropiere unul de celalalt. Mergem la o cafenea de langa servici si tot asha bla bla bla, stam la taclale. Cica se numeste "comunicare" si ni se pare ca suntem la intalnire. Mai schimbam si mai rotim locul de intalnire. Nu stiu daca astea merg la voi, de fapt cred ca nu te ajuta prea mult... Cand eram in Ro, nu stiu de ce, dar tot asha faceam, cum spui tu. Stateam la televizor pana cand eu adormeam pe canapea, imi aduceam perna si patura in sufragerie, ca nu suportam si nu suport nici acum sa dorm si sotzul sa stea in alta camera. Nu ieseam nicaieri, ne mai intalneam cu cate o prietena de a mea si atat. O pun doar pe seama lipsei banilor. Nu ne permiteam sa iesim des si nu aveam nici masina, ca sa nu mai spun ca eu in Bucuresti nici anul asta nu am avut curaj sa conduc cand am fost pe acolo, desi aici conduc. Asha ca ce sa facem si noi, tot ca voi faceam, nici o idee... Noi mai vorbeam despre servici, ca avem aceeasi meserie si eu zic ca ajuta uneori,mai ai ce comenta in lipsa de alte barfe. Mie insa mi-a placut si asha, foarte foarte mult, ma gandesc cu mult drag la acei ani, chiar cu mai multa placere decat la alte perioade mai "romantice", de dinainte de casatorie (5 ani inainte de casatorie, 7 dupa)....
Sanatate si succese, mai ales la treaba cu bb-le!

Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Multumesc mult Ruxi de idei si urari, nu iti mai cere scuze ca nu aveai de unde sa stii tu de problemele altora. Ceee frumoos va distrati voi.
Si noi ne mai intalneam in pauza de masa. Acum eu lucrez in Jud. Ilfov numai pana la serviciu fac o ora jumate cu 2 autobuze, si inapoi la fel. Cam greu sa te intalnesti ...
Bucurestiul, dupa cum si tu cred ca stii nu ofera modalitati extraordinare de distractie decat daca ai multi bani de cheltuiala. Cand aveam masina era mai usor sa mergem incolo si incoace, acum cu autobuzul e mai greu (stii si tu ca autobuzele in Romania nu sunt ca in America). Acum am vandut masina ca strangem bani de casa ...
Dar iesim noi la liman, nu imi fac probleme prea mari.
Principalul este ca ne iubim foarte mult.

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiG spune:

Draga Catalina, succes la bebe. Cum spunea o fata : ce m-as mai plictisi si eu vreo 2 ore...
Si ? ati spart monotonia?? Ca iarna am auzit ca inca este pe acolo...
te pup!


Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Gabi, inca nu am spart-o de tot dar incepem sa o ciobim ....

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Nici noi nu avem bani si nu ne mai putem permite sa mergem la restaurant de cind a venit bebe ,dar macar ne-a ramas masina asa ca noi ne urcam in masina si plecam,seara caut pe internet traseele turistice si evenimentele culturale la zi din departamentul nostru a doua zi mincam fac un mic pachetel tip pick-nik si plecam hai hui daca este un pic soare coborim pe malul unui lac s-au intr-un parc s-au chiar pe malul mari caci sintem cam la 50 km de ocean si de Marea Nordului,daca nu ne plimbam fara sa coborim din masina ,coborim seara sa cinam intr-un restaurant de tara cu foc in chemineu si preturi mici ,luam un meniu traditional de cartofi prajiti cu scoici si o sticla de cidru care nu ne costa mai mult de 10-15 euros,si uite asa mai insemnam pe harta un loc vizitat din regiunea noastra fara prea mari eforturi financiare cert este ca asta ne place la toti trei si abia asteptam sa vina duminica,stiu ca la voi nu se poate nici macar asa (am inteles ca v-ati vindut masina)dar daca ne-ai intrebat cum "omorim monotonia" ti-am povestit cum facem noi,

AureliaGalerne

Mergi la inceput