Religia dupa casatorie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Estera, tu cea care acuzi pe nedrept, vad ca esti
din Düsseldorf (eu stau aproape), te rog ia legatura
cu unicul preot roman de acolo - parintele Hodos - si
intreaba-l pe el cum a fost chestia, caci el ne-a cununat.
Nu ai inteles nimic, sau nu esti capabila sa pricepi,
asta rezulta din cele scrise de tine. Sotul meu nu a trecut
la ortodoxism (desi el era dispus) intrucat preotul a spus ca nu este
necesar. Orice raspuns al tau nu ma mai intereseaza, nu imi pierd timpul cu astfel de persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_i_ spune:

Hop si eu, ca tocmai am trecut prin asta

Eu sunt ortodoxa, sotul catolic, amandoi romani, amandoi traim aici in Germania. Si cum aici avem majoritatea prietenilor, plus familia sotului, am hotarat sa facem aici casatoria religioasa. Am contactat preotul - un om deosebit, i-am spus ce vrem, i-am spus ca eu sunt ortodoxa, si ce e de facut. A spus cam asa:
- pai cand vreti sa va casatoriti? Am spus cam cand, el a spus cand se poate din punctul lui de vedere (e un preot care slujeste pe o arie destul de mare, si isi imparte sambetele/duminicile frateste intre diverse localitati) si ne-am inteles la o data.

Cu doua saptamani inainte l-am sunat si l-am intrebat ce e nevoie pentru casatorie, ce trebuie sa facem. A spus, textual:
- aveti nevoie de o pereche de nasi (cel putin)
- nasii sa aiba lumanari
- aveti nevoie de niste piscoturi, si vin rosu; si tinand cont ca voi le veti manca/bea, eu zic sa alegeti unele bune
- si evident, inelele

Nu a fost vorba nici un moment de trecere la ortodoxi etc. De ce? Parerea mea ca explicatia e simpla: suntem amandoi CRESTINI! Iar pentru Omul acela, care nu degeaba a ajuns PREOT, a fost mai important ca doi oameni vor sa ceara binecuvantarea divina pentru casnicia lor...

Iar toata chestia asta cu divizarea Bisericii Crestine in ortodoxa si catolica, sa ma iertati dar eu zic ca e o chestie artificiala, introdusa de oameni avizi de putere.

Deci cam asa au decurs lucrurile in cazul meu...

O zi frumoasa va doresc, si imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu cele spuse.
Adriana.


P.S. de platit am platit cat am considerat noi necesar, dupa ce ne-am mai interesat in stanga si in dreapta cam cat ia acest preot pentru o nunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Âdriana, exact asa a fost si la noi,
da vad ca nu crede nimeni pe-aici...ma rog, fiecare
sa creada ce vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_i_ spune:

Ah, mi-am amintit ceva, apropos de cineva care zicea mai sus ca asa e in ortodoxie, trebuie sotul catolic sa treaca la ortodoxie daca vor sa se casatoreasca.

Ei bine, noi am studiat un pic si problema invers - sa ne casatorim la catolici. Nu ca am fi vrut asa, ci doar sa stim daca e posibil. Ha ce gluma.... Ar fi trebuit sa trec mai intai la catolici, ceea ce nu se face de azi pe maine. Si abia dupa aia puteam discuta de casatorie. In plus, nasii ar fi fost luati la bani marunti si purecati daca sunt catolici, etc etc...

Si apropos, nasii nostri sunt catolici. Preotul insa nu ne-a intrebat daca sunt sau nu ortodoxi. Si mie se pare corect, in spiritul a ceea ce am spus si in mesajul meu anterior. Ei sunt parintii nostri spirituali, parintii nostri in fatza Domnului, si ceea ce conteaza e ca sunt CRESTINI.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Adriana, si noi avem nasi catolici, la inceput
am crezut ca o sa fie o problema, dar cand l-am
intrebat pe preot, mi-a dat acelasi raspuns pe care
l-ai scris tu mai sus. Deci, eu raman la parerea mea,
asa cum sunt oameni si oameni, la fel preoti si preoti...
Nu inteleg de ce, daca scrii din experienta-ti personala,
se trezeste cate una sa-ti dea in cap, ca nu e adevarat,
ca ai fi platit, ca e obligatorie trecerea catolicului la
ordodoxism, etc.. etc... Poate la unii asa o fi (cum am spus,
sunt preoti si preoti), noi insa am avut noroc de un preot minunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_C spune:

Situatia la mine e cam asa : EU- catolica, EL- ortodox, NASII-familie ortodoxa....Familia mea - foarte apropiata de biserica, prin traditie "familie credincioasa"....Familia lui- fara prea mare legatura cu biserica. Obisnuita de mica sa merg in fiecare duminica la biserica, in timpul studentiei am mers mai des la biserica ortodoxa decat la cea catolica ( era singura biserica din cartier, si mergeam sa-l intalnesc pe D-zeu,nu pe catolici sau ortodoxi). Cand am hotarat sa ne casatorim n-am facut din religie o problema... nu ne-am conditionat sa ne schimbam vreunul religia, desi eu as fi acceptat. El a hotarat sa fie mixta, eu am spus OK. Mixta, mixta dar in ce biserica? Am intrebat prima data preotul ortodox si ne-a spus "NU"...am intrebat preotul catolic si ne-a spus "Da"...asa ca vom avea o casatorie mixta in biserica catolica si asta nu pt ca asa am vrut noi ci pentru ca asa s-a putut. Aaaa..si inca un lucru...nu ni s-a impus ca nasii sau copii sa fie catolici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_i_ spune:

quote:
Originally posted by Carmi

Nu inteleg de ce, daca scrii din experienta-ti personala,
se trezeste cate una sa-ti dea in cap, ca nu e adevarat,
ca ai fi platit, ca e obligatorie trecerea catolicului la
ordodoxism, etc.. etc... Poate la unii asa o fi (cum am spus,
sunt preoti si preoti), noi insa am avut noroc de un preot minunat.




Nu incerca sa intelegi... nu cred vei reusi. Mai bine nu baga in seama, si nu te necaji/enerva pentru nimic... Tu stii ce ai facut, care e exact situatia ta, si oricum intotdeauna se vor gasi care sa "stie" mai bine chiar decat tine ce e in ograda ta. Si la urma urma e cum ai spus: sunt preoti si preoti, situatii si situatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Estera nu intelege nimic! (dupa parerea mea) Vulgarizarea ortodoxiei inseamna sa te gandesti tot timpul la bani, la interesul celor care nu frecventeaza Biserica ci doar discuta despre ce aud de la altii! Si sa crezi ca preotii sunt in stare sa faca ceva numai pt ca i-ai dat ceva. despre asta discuta numai cei care nu merg la Biserica! Probabil nici nu stie cum il cheama pe preotul de acolo din Germania!
Estera, cand ai fost ultima data la Sf Liturghie? Sincer!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Mesajul de inceput a fost de fapt daca se poate casatori un ortodox cu un catolic, nu cat se ia si ce face unul si altul! Cel putin asa inteleg eu din ce a postat prima persoana. Din sursa sigura va spun ca nu se poate face cununia religioasa intre un catolic si un ortodox. Ceea ce s-a intamplat si se mai intampla si in Romania este pt faptul ca in ortodoxie exista o regula f importanta care spune "dupa regula celui mai mare", iar in cazul vostru acolo este dupa regula preotului caci el este cel care isi asuma responsabilitatea inaintea lui Dumnezeu! Problema materiala ramane aici pe pamant, el da socoteala inaintea lui Dumnezeu pt ce a facut!
Pt cei din Romania normal este sa mearga la episcopul locului unde fac cununia si sa ceara dispensa, pt ca el este mai marele locului respectiv din punct de vedere religios!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

am doua perechi de prieteni, el ortodox si ea catolica, ambele perechi s-au casatorit in biserica catolica, fiecare raminind ca inainte, ortodox, repectiv catolic. unii au avut nasi ortodocsi, ceilalti catolici. copil nu au decit unii si au ales sa il boteze catolic( cum e mama), deci neimpus de biserica...cred ca astea sunt "probleme" mai mari pt cei de pe margine, decit cei implicati. o alta pereche, ea ortodoxa si el catolic, au facut cununia in biserica ortodoxa si el s-a botezat pt asta, asa au vrut.cred ca fiecare face cum simte si e bine sa fie asa, e chestie de inima si credinta, nu de politica.
M

Mergi la inceput