Religia dupa casatorie

Religia dupa casatorie | Autor: Cristina1

Link direct la acest mesaj

Am postat acest subiect pentru cei care se casatoresc cu persoane de alta religie. De exemplu ortodox si catolic. Din cate am inteles eu , in cazul asta cel putin unul dintre copiii nascuti in urma acestei casatorii trebuie sa fie de religie catolica. Este adevarat ? Voi ce spuneti ?

Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Nu cred ca este obligatoriu. Am mai cunoscut persoane si nu au facut asa ceva. Poate daca tatal sau mama sunt intru totul de acord cu propunerea asta. Dar in principiu se casatoresc ortodox cu ortodox pt ca el sau ea care este catolic trece la ortodoxie.
stii ce cred eu in final: cum va putea sa se faca o educatie religioasa copiilor daca se alearga pe la 2-3 Biserici cu diferente destul de semnificative, dar nu vizibile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

Unde scrie ca este obligatoriu ca cei catolici sa treaca la ortodoxism? Mi se pare aberant. Parerea mea este ca fiecare are dreptul sa creada in ceea ce alege, si nu in ceea ce i se impune. Nu mi se pare normal ca la casatorie unul sa treaca la religia celuilalt. Acest aspect ar trebui sa fie tratat cu mai multa seriozitate. Fiecare religie are crezul ei. Trebuie sa te regasesti in ea, in invataturile ei..

estera
http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Estera, asa este in ortodoxie! Si nu este nici o suparare, iar in al doilea rand nu te obliga nimeni sa treci ci doar dragostea fata de sotul sau sotia ta. Poate pt catolici nu este necesar ca ortodoxul sa treaca la catolicism, dar la noi asa este cu toate ca se considera a fi Biserici surori, dar pesemne ca si aici se potriveste vorba: sora, sora, dar branza este pe bani.
EU cunosc cateva cazuri de barbati din occident care erau catolici si au trecut la ortodoxie pt a se putea casatori cu alasa inimii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

Stii cum e cu ortodoxia?.. o mare bataie de cap! atatea obiceiuri si traditii, care n-au nimic a face cu mantuirea sufletului si cu ceea ce scrie in Biblie. In Biblia adevarata, nu cartea de rugaciuni sau ce-ti mai da popa sa citesti. Si numai faptul ca in casa unui ortodox nu gasesti Biblia, care a fost tradusa chiar de un preot ortodox, imi da de gandit ca e doar ortodox cu numele..

estera
http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

In primul rand, catolicismul si ortodoxismul nu sunt doua religii
diferite, ci doua rituri ale aceleiasi religii, crestinismul.
In al doilea rand, nu te obliga nimeni sa-ti schimbi ritul. Eu sunt ortodoxa si sotul meu este catolic (italian), ne-am casatorit in rit ortodox, fara ca el sa fie obligat sa treaca la ortodoxism. Asa ne-a spus preotul si asa am facut. Deci, probabil depinde de preot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

Mai mult ca sigur depinde de preot. Majoritatea sunt , astia tineri poate s-au mai deschis la minte, ca cei mai in varsta sunt tare incuiati. Sau.. poate ca e nevoie de ceva banuti.. si atunci iti face ce vrei tu..

estera
http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Estera,credinta o ai in suflet si nu se cumpara cu bani .Numai o persoana care nu frecventeaza biserica ortodoxa se cramponeaza in anumite probleme si isi cauta scuze pentru a-si masca absenta constiintei religioase.Este trist ca se vulgarizeaza ortodoxismul,dar inca o data se verifica axioma:multi veniti ,putini chemati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Estera, la noi nu a fost vorba de bani (cum poate crezi),
am pus intrebarea preotului, ne-a spus ca se poate, intrucat
Biserica Ortodoxa e mai permisiva in astfel de situatii (l-am citat pe preot).
Deci, asta a fost !

Valiburu, la cine te referi cand afirmi ca ´vulgarizeaza ortodoxismul´?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

Ei vezi, Carmi? De ce pe voi v-a 'lasat' si pe altii nu? Pt ca al tau sot e italian. Probabil ca daca te casatoreai cu un roman situatia era un pic astfel. Eu raman la parerea mea: preotii nu ar trebui sa conditioneze cununia in functie de ce religie au cei doi. De ce sa obligi un om sa se boteze ortodox daca el a ales alta credinta? Ce rost are? Cum spunea si Valiburu, credinta o ai in suflet! Un botez de dragul traditiei nu ofera decat un mic show, cuvinte irosite si cateva minute in plus de stres viitorilor soti.


estera
http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Estera, . Eu am vazut preoti care i-au spus in fata prietenei mele ca vor bani sa oficieze o casatorie mixta sau sa se boteze el "de ochii lumii pentru ziua respectiva dupa care treaba lui ce face mai departe" - deci minciuna recomandata de un preot!!! Cum este posibil asa ceva?

Mergi la inceput