Farmacia de garda -III-

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

ce stiti despre furazolidon,mi-a fost recomandat pt stafilococ abg cate un sfert de pastila dedoua ori pe zi,7 zile.
sidespre vaccinul lantingel b, pt ca in doua luni am facut laringita si rosu in gat.bb are 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

intra la gratuite

Autor: dulcetica
Subiect: intra la gratuite
Trimis la: 02/04/2007 14:55:12
Mesaj:


stie cineva daca izoprinusin si lantigen b sint pe lista la gratuite pentru copii?

dulcetica
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 02/04/2007 15:14:40
Mesaj:

Nici unul din ele nu sunt pe lista pentru luna aceasta (din cate am inteles, izoprinusin a mai fost inainte gratuit, dar acum nu este). Lantigen B (pe care eu l-am luat de cateva ori in ultimii 3 ani) nu a fost niciodata gratuit.

Amalia si Vladi (6 ani si 8 luni)
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dulcetica
Raspuns la: 02/04/2007 19:12:20
Mesaj:

multumesc!
Au avut efect,ca sint satula de medicamente!? Abia am terminat cu Luivac si a facut iar pneumonie interstitiala.
dulcetica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

fetelor....

Am si eu o problema...
Baietelul meu de 1,11 ani tuseste numai noaptea si spre dimineata (intre 06-08 dim.)...o data pe noapte...si rar ziua.Atunci cand tuseste il tine 2-3 min...La inceput nu i-am dat nimic, febra nu avea , apoi daca am vazut ca nu-i trece i-am luat Humex pt tuse neproductiva ...pt ca nu se aude ca ar avea o secretie in gat ...ci o tuse din gat - piept.El a facut des rosu in gat si de fiecare data l-am dus la medic care mi-a dat antibiotic mereu...La plamani a fost mereu ok.
Nedumerirea mea este :pe prospect scrie ca este contraindicat copiilor sub 30 luni .Ce sa fac ? Sa-i dau Humex expectorant ?
Eu i-am dat de 2 zile Humex pt. tuse neproductiva 2,5 ml. dimineata si seara...dat fiindca este contraindicat i-am dat doza cea mai mica...Voi ati dat acest Humex copiilor mici si daca DA ...ce cantit. ? Nu m-am dus cu el la medic pt ca iar ii da antibiotic si in plus nu tuseste decat 1-2 ori pe zi.Probl.noastra este de o sapt. incoace .
Va multumesc.


" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Florentza, uf, nu gasesti si tu un alt medic? Uite, iti spun ce ii dau eu piticei mele cand tuseste, desi stiu foarte bine ca nu ar trebui sa-i dai nimic copilului fara sfatul medicului (eu mereu ma sfatuiesc cu pediatra mea, chiar daca fetita are aparent doar o raceala usoara). Ii dau Prospan, contine extract de iedera si se da inclusiv la copii sub 1 an. Este bun si la tuse productiva si la ne. Nu ii dau mai mult de o saptamana (ceea ce in general ar trebui sa fie suficient, sa-i treaca). Totusi, ar fi bine daca l-ai duce inca o data sa-l vada un medic, sa te asiguri ca nu are nimic la plamani si, daca iti zice iar de rosu in gat+antibiotic, sa-i faci un exudat intai, macar sa te lamuresti daca are sau nu ceva si ce antibiotic ar fi potrivit.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Merci pt raspuns.Nu i-am mai dat Humex-ul...obs. ca degeaba ...ieri a venit mama la mine si ia pus azi-noapte mamaliga calda pe gat, o sa-i puna si la noapte...si poate ii trece asa. Azi am fost la asist. si mi-a zis sa nu-i dau medic., sa-i dau f. mult ceai caldut ( 1 l chiar)cu miere si lamaie.Exudat faringian si nazal i-am facut ...flora nepatologica ...(imi face des rosu in gat).Un astfel de medic. m-ar fi interesat ...bun pt ambele forme de tuse ...nu am auzit de el, dar o sa-l incerc...
Sanatate la puiuti .


" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hela spune:

Am si eu o nelamurire. Trebuie sa-i dau fetitei mele Carnil si nu stiu care e doza corespunzatoare. Pe biletul de externare scrie Carnil 1g 1/2 p.o. Asta ce inseamna? Trebuie sa-i dau 1gsi jumatate sau numai jumatate de gram? Pe prospect scrie ca la adulti se incepe cu 2-3g si la copii cu 50-100mc pe zi.N-as vrea sa-i dau nici prea mult nici prea putin.
Mihaela, mamica Dianei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Cel mai bine ar fii sa intri cu biletul intr-o farmacie ... farmacistele se confrunta zilnic cu astfel de recomandari si iti va spune corect - cum trebuie ...
parerea mea este - ori 1g jumate pe zi - ori 1 g pe zi , in 2 prize ... jumate dim., jumate seara ...
Dar cel mai bine intrebi un farmacist sau medicul de familie ... nu e de glumit cu medicamentele, mai ales la copii mici ... atat supradozarea cat si daca ii dai mai putin decat trebuie , au consecinte ...
cu drag ,


" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irismetal spune:

Buna
Vreu si eu daca stie cineva sa-mi zica despre vaccinul antihemofilus care este un vaccin optional si care cica se face inainte sa intre copilul in colectivitate.
Am vorbit cu 4 medici pediatri si mai rau m-au bagat in ceata deoarece 2 sunt pentru si 2 contra.
Astept raspunsul vostru si va multumesc foarte mult
toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irismetal spune:

Buna,
Chiar nu stie nimeni nimic despre acest vaccin care se numeste antihemofilus?
astept raspuns si va multumesc anticipat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

quote:
Originally posted by Irismetal

Buna,
Chiar nu stie nimeni nimic despre acest vaccin care se numeste antihemofilus?
astept raspuns si va multumesc anticipat...



din cate stiu eu, anti hemofilus este o componenta a vaccinului pentacthib. sper sa nu ma insel

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/alergologie/_155.htm

Mergi la inceput