Farmacia de garda -III-

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

Buna!
In urma unui consult pediatric, baietelului meu de 5.5 ani doctorul ia recomandat CA 10 zile pe luna timp de 3 - 4 luni.Conform retetei de la medic luna trecuta i-am dat CA + VIT D+ VIT C (nu mai tin minte firma). Luna aceasta cand sotul meu a mers la farmacie pt a cumpara o noua tura de CA, farmacista ia recomandat sa cumpere CALCIUM SANDOZ+VIT C dar fara vit D.
Intrebarea mea este daca trebuie sa-i cumpar vit D? Si de care ?
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belableu22 spune:

Am un baietel de 1 an si 8 luni locuim in Israel ,o tara cu o iarna usoara si cu toate astea raceste des...tuseste si ii curge nasul(fara febra deobicei)Medicul pediatru nu ii recomanda niciodata nimic cica sa astept ca o sa-i treaca.In ciuda sfatului medicului i-am cumparat sirop de tuse pt copii.Voi ce faceti in situatii asemanatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

Stiti cumva cum se numeste medicamentul homeopat de la Boiron pt scaderea febrei ?

Inex ,de 2 x mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Baietzelu;l meu de 4 luni are bronsiolita; dr. ne-a recomandat augmentin; am luat de la farmacie pulbere pt suspensie orala 457 mg/5 ml, insa nu stiu cum sa o fac? ma poate lamuri cineva? va rog mult.pe prospect nu scrie si dr. nu mi-a spus.

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Am vazut pana la urma ca scria pe sticluta, dar la disperarea mea....

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitranca spune:

Buna fetelor
Am si eu o dilema si am nevoie se sfatul vostru. De cand a venit timpul rece, ii dau fetitei mele, 1 an si 11 luni, Panadol, nu mereu, doar cand stranuta de mai multe ori pe zi. Ii dau doar o dingura data pe zi.Nu stiu daca fac rau. Imi este foarte frica de raceala. Sunt o mamica care exagereaza, atunci cand e vorba de copilul ei.
Astept sa-mi spuneti parerea voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Paracetamolul nuare rol preventiv in raceli asa ca nu ai de ce sa i-l administrezi fetitei. dac stranuta de mai multe ori nu e musai sa raceasca, poate doar sa ia contact cu un agent alergen. parerea mea este sa nu i-l mai dai fara motiv.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy`s_mamy spune:

Pentru mitranca
Daca vrei sa-i previi racelile eu te sfatuiesc sa-i dai broncho-vaxon.Este cel mai sigur la copii mici pentru ca are doza adaptata pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu dati medicamente dupa ureche si in mod abuziv pt. ca riscati se dezvolte o rezistenta la medicamentele respective .

Eu cand simt ca racesc mananc usturoi cu paine prajita, cartofi pai , orice si beau un ceai fierbinte cu lamaie si miere.
la spital ama uzit doctorite care atunci cand copilul era pe cale sa raceasca(al lor , propriu si personal) ii dadeau sa manance lamaie cu zahar sau mai stiu eu ce , nu medicamente .

Sa nu faceti cumva abuz de medicamente pt. ca u cand eram micutza am avut o infectie , nu stiu exact ce si doctorita mea care nu e pasionata de ce face mi-a dat un antibiotic timp indelungat de la care am avut probleme in viitor: otita cronica cu supuratii , timpan perforat , samd. Nu s-a intamplat nimic rau (dion fercire) , nu mi-a faots afectat auzul de nici un fel , dar nu e deloc placut sa faci otita in fiecare luna si sa te doara de innebunesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Mitranca,mare atentie la medicamente.Chiar daca e copil si ti-e frica sa nu se imbolnaveasca asta nu inseamna ca incepi sa ii dai preventiv medicamente.Tu nu iei paracetamol de cate ori stranuti,nu-i asa?Gandestete ca toate ii pot afecta ficatul.Singurul mod de a o proteja acum in perioada asta cu epidemie este sa eviti locurile aglomerate,sa ii dai o alimentatie corespunzatoare varstei,sa fie hidratat bine copilul si imbracat corespunzator vremii de afara.
Lasa medicamentele date aiurea de frica a ceea ce se poate intampla.In felul acesta iti faci copilul sa fie sensibil la boli.Si cand intradevar vei avea nevoie sa ii dai panadol s-ar puta sa nu isi mai faca efectul.

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput