Ajutor

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

andreea_tx si papadie, va multumesc pentru avertizare; am acasa pungi mari cu haine pentru ea, ma gandeam sa-i dau si niste bani pentru sarbatori, dar acum m-am razgandit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

quote:
Originally posted by clyo

andreea_tx si papadie, va multumesc pentru avertizare; am acasa pungi mari cu haine pentru ea, ma gandeam sa-i dau si niste bani pentru sarbatori, dar acum m-am razgandit.




Eu am cumparat jucarii si dulciuri pt copiii ei si intentionez sa le dau, ca sa le fac lor Craciunul frumos, indiferent ce si cum. Dumnezeu vede si le judeca pe toate si eu incerc din rasputeri sa nu mai judec pe nimeni. Si imi reuseste atat de rar, din pacate.

lina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

VA rog frumos sa nu ma intelegeti gresit! Copilasiii nu au nici o vina si chiar au nevoie de lapte si haine si ma rog ce le mai lipseste! Eu nu sunt de acord la faza cu cerutul de bani mai ales ca suntem destul de fripti!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62033" target="_blank"> Va MAI AMINTITI DE LOVE STORY?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

stiti ceva?
pe ea o intereseaza banii, nu hainele sau jucariile.
eu sunt cea care s-a oferit sa o duca la dr. pentru montare de sterilet.
m-am gandit ca nu are bani de pastile / prezervativ, ca si asta ar fi o forma de ajutor.
ati vazut raspunsul ei?
stiu ca acei copii nu au nici o vina dar nu vreau s-o incurajez pe aceasta femeie sa faca copii in continuare in ideea ca cineva va avea mereu grija de ei.
nu stiu daca gresesc sau nu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Dupa o noapte alba in care Fabi a vomat s.a.m.d.,voi incerca sa mi adun gindurile si puterea ,sa va raspund la intrebarile voastre.

1.Anul trecut m-am intilnit cu Freia si am aratat buletinele al meu si al lui Elena si s-a vazut clar ca suntem 2 pers diferite .Am crezut ca s-a rezolvat pb asta.Freia te rog daca citesti aici sa confirmi.
2.Am postat sub acela in care spuneam de datoria de 32 mil la disperare insa tot singuri am rezolvat-o .In perioada aia Robert a prins o lucrare la fabrica de biscuiti ,,Vell-Pittar''la care a pus geamuri de la parter pina la etaj.
Referitor la impozitul pe anul asta nu mai estevalabil.Avenit tata de la tara .Am vb cu el si va scoate banii din banca ,ptca pensia a cerut sa io bage in banca si cind vine sa-i ridice pe toti odata.Am sunat-o si pe sora mea de la Suceava imi va da si ea ceva ,mai punem si noi si -l vom paltii,iar incet -incet sa le dam inapoi.
Eu nu cred ca in situatii limita ,oricare dintre noi nu ne-am spune pb unii la altii?
Nu v-am considerat giste proaste.Pe acel forum mi-am spus pb asa cum era atnci.Nu am mintit si nu am inselat pe nimeni.

Au fost fete de aici care mi-au scris sa spun ceea ceam nevoie imi pare rau ca am spus ;de lapte ,etc.
Andreea -Cum adica nu trebuie sa -ti dau tie socoteala ? Nu tu ai spus sa spun ....? Nu mai inteleg nimic..



http://www.geocities.com/nistorsoaregaby/Paginamea.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Clyo-Nu am vazut postarea ta,probabil ca ea avenit cind eu scriam .
Cine a zis ca pt mine nu fac jucariile si hainutele? Ci banii?



http://www.geocities.com/nistorsoaregaby/Paginamea.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Pai acum 4 zile ziceai ca ti-a venit de la primarie sa platesti imp in 15 zile si de ce nu ai mai zis nimic pana acum si tocmai acum s-a gasit tatal tau sa ti-l plateasca.Adevarat te-ai intalnit cu Freia dar ai adus cele doua buletine dar nu si persoana cealalta al cui era buletinul.tot la inceputul lunii asteia ai scris pe alt forum si ai zis ca aidatorii 32 mil nu stiu pentru ce reparatii.pe alt forum ai mai scris ca sai dat 1000 eur tot nu stiu pentru ce reparatii.aici sunt problemele si apar neconcordante ca pe unde ai intrat ai luat alte nume si ti-ai spus ofurile vaitandu-te ca iti treb aia si aia.aici ai zis ca nu ti-ai platit impozitul.nu crezi ca s-aun adunat cam multe.e ultima mea postare pe care o fac si treaba fetelor ce fac mai departe daca te ajuta sau nu.dar eu zic ca e cazul sa pleci capul si sa te opresti.si eu am datorii si la fisc si la banci,poate nici copilul meu nu va avea un craciun asa cum si-ar dori,si atunci ce sa fac? sa scriu si sa ma rog sa ma ajute cineva pentru ca eu nu sunt in stare?asta e problema,la tine tot timpul a aparut cate ceva si ai profitat de bunatate unora si altora ca sa te ajute.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Andrea -Da a venit de la financiar zilele trecute o foaie , iar tata a venit de la tara ieri .Trebuie sa astept sa treaca cele 15 zile ca sa -l platesc .?
In legatura cu forumul .Nu am mai scris de mult acolo .Unde ai vazut tu inceputul lunii?


http://www.geocities.com/nistorsoaregaby/Paginamea.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Andreea -7/11/2005 este ziua 11 luna 7 /2005.Atunci Fabi avea 4 luni daca ai citit atenta ori acum el are 8 luni.O singura data am zis de lucrusoare .Vai ce rau imi pare .Acum ii dau dreptate sotului ,,NUMAI SPUNE A TA DURERE NIMANUI''.El e o fire care nu spune nimic chiar daca are o pb mai bine zis se consuma in el ,pe cind eu spun si rau fac.Trebuie sa -i urmez exemplu.
Si mie mi sa intimplat sa vina la mine cineva sa zica ca iar trebui ,x,y dar asta nu inseamna ca a cersit. De unde as stii eu ce are nevoie daca nu ar spune?Daca am putut face ceva pt ea bine daca nu ,am vb cu altii pt a o ajuta.Toti cred ca trecem prin diverse prob ,mai tarziu sau mai devreme.
Multumesc fetelor care m-au ajutat pina acum.Imi doresc sanatate sa pot sa-i cresc si putere de munca pt a putea munci ca sa avem ce ne trebuie .

Ii multumesc persoanei care din umbra ,mi-a facut ,,bine''.




http://www.geocities.com/nistorsoaregaby/Paginamea.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Am citit si m-am cutremurat. De scarba! Si de groaza ca suntem inconjuati de acesti oameni.
Eu trec multe cu vederea, insa acum simt ca explodez daca nu spun ce cred! Daca am inteles gresit ceva, va rog sa ma instiintati.

[quote]Originally posted by soarenistor

Dupa o noapte alba in care Fabi a vomat s.a.m.d.,voi incerca sa mi adun gindurile si puterea ,sa va raspund la intrebarile voastre.

Scuza-ma, dar daca esti obosita sau ai alte probleme mai importante nu te obliga nimeni sa intri pe forum, nu e cu program fix aici...

1.Anul trecut m-am intilnit cu Freia si am aratat buletinele al meu si al lui Elena si s-a vazut clar ca suntem 2 pers diferite .Am crezut ca s-a rezolvat pb asta.Freia te rog daca citesti aici sa confirmi.

Serios? Ce simplu e pentru tine! Si ce daca ai aratat 2 buletine diferite? Mai citeste te rog odata ce scrie Papadie, aveati acelasi IP, adica calculator mai pe romaneste! Deci nu erati 2 persoane ci doar doua nume diferite. Ca sa nu mai zic ca aveti-tu si acea Elena Novac-exact aceeasi exprimare si faceti cam aceleasi greseli, aveti amandoua tensiune mare, etc.
"Gabriela probabil ca nu ai uitat cum ai debutat pe acest site Probabil ca nu ai uitat ca aveai acelasi IP ca si Elena Novac si faceati lobby pt acelasi caz si anume al tau! Iti reamintesc ca in incercarea de a atrage atentia asupra ta SI-A BATUT JOC de actiunea Jucarii pt copilasii de la orfelinat! (pt curiosi la cautare introduceti Elena Novac apasati pt mesaje arhivate si citit)" - Papadie

2.Am postat sub acela in care spuneam de datoria de 32 mil la disperare insa tot singuri am rezolvat-o .In perioada aia Robert a prins o lucrare la fabrica de biscuiti ,,Vell-Pittar''la care a pus geamuri de la parter pina la etaj.

Aici nu stiu despre ce e vorba si nu comentez, da' totusi nu ma pot abtine, fetele, am si eu niste datorii, mai mici de 32 de milioane, nu m-ati putea ajuta pe mine, daca la ea s-a rezolvat?

Referitor la impozitul pe anul asta nu mai estevalabil.Avenit tata de la tara .Am vb cu el si va scoate banii din banca ,ptca pensia a cerut sa io bage in banca si cind vine sa-i ridice pe toti odata.Am sunat-o si pe sora mea de la Suceava imi va da si ea ceva ,mai punem si noi si -l vom paltii,iar incet -incet sa le dam inapoi.
Serios???? Si atunci de ce nu ai aparut tu ieri pe forum, fericita, sa impartasesti bucuria asta cu noi (ca vad ca necazurile te pricepi sa ni le spui la prima ora). Sa ne fi spus si noua: mai fetelor, a venit tata la mine si a adus/promis banii pentru impozit, nu va mai chinuiti voi, multumesc frumos!...De ce sa fi spus? Daca tot ne-ai prostit, de ce sa dai inapoi, ca un ban in plus nu strica, nu?

Eu nu cred ca in situatii limita ,oricare dintre noi nu ne-am spune pb unii la altii?
Sa le spui e una sa astepti sa ti le rezolve altii e alta.
Ca si Bosioc, ai vazut ca de aici poti mulge si atunci: de ce nu?
Tatal meu are o vorba: "Prost e ala care da, nu ala care cere". Se refera la preturile mari pentru locuinte, dar eu am extrapolat si pentru situatia de fata si imi cer scuze fata de fetele care s-ar putea simti jignite, va rog nu va suparati si incercati sa intelegeti exact ceea ce vreau sa scot in evidenta, si anume ca asa suntem privite de dumnealor, alde soarenistor, bosioc si altii, chiar daca ei sustin ca nu..
Nu v-am considerat giste proaste. Nu? atunci la ce pasari sau animale te-ai gandit?

[quote]

Asa cum au spus si altii, aici sau pe alte topicuri, cei care dau un ban, n-o fac pentru ca le-ar prisosi ci pentru ca au suflet mare si vor sa le insenineze viata unor necajiti. Dar asta nu inseamna ca trebuie ca ei sa ii hraneasca pe acestia, sa le dea haine si sa ii imtretina pana la sfarsitul vietii, amin. Nu inseamna ca daca ai primit ajutor intr-un moment greu de-acum trebuie sa stai cu mana intinsa aici la nesfarit, aducand din cand in cand subiectul pe prima pagina, doar-doar se va sesiza cineva si va striga "hei-rup".

Si ca sa inchei: primul meu mesaj pe acest forum, acum aproape 2 luni, a fost catre tine, Gabi, la acest subiect. Cereai disperata un premergator, ca Fabi nu mai sta locului si te temi sa nu cada, iti amintesti? Ti-am oferit unul, ti-am spus de unde sa il iei. Dupa ceva timp, vazand ca nu l-ai luat, ti am scris PM in care te rugam sa il iei sau, daca nu iti mai trebuie sa-mi spui, pt ca vreau sa il pun la bazar.Mi-ai scris ca iti trebuie si te duci sa il iei.A mai trecut o vreme.Pe 15 luna asta, cand sotul meu a fost la Bucuresti a vazut ca e tot acolo.Probabil nu l-ai luat nici pana in ziua de azi. Ce nu am inteles: daca nu iti trebuia, nu era firesc si frumos sa spui (poate ai primit din alta parte) si sa ma lasi sa il dau altcuiva?

Stiu, voi fi criticata, e firesc sa fie asa, dar asta e parerea mea.
Probabil se vor gasi persoane iertatoare care vor fi dispuse sa o ajute in continuare, pe motiv ca e vorba de 9 copii nevinovati.Asa este si fiecare are dreptul sa procedeze cum crede de cuviinta. Eu m-am lecuit.
Ma intreb totusi, cum a putut sa faca ce a facut in poveste copiilor orfani din februarie trecut? Care a fost mobilul? Simpla rautate, sau se temea ca lumea de pe forum va da tot ce are de dat acelor copii si nu va mai ramane mare lucru pentru ai ei? Doamne, ce comportament oribil!!!
Scuze ca m-am intins. Inca as mai scrie, asa sunt de suparata, dar trag copiii de mine ca le e foame si eu butonez de un ceas...

P.S. Tata nu are bani in banca, abia daca ii ajunge pensia pt mancare si cateva dintre medicamentele pe care trebuie sa le ia, nici sora-mea nu are de unde sa imi dea ca e "grevista", sotul nu are de lucru de cand ne-am mutat de la Bucuresti, am si eu doi copii dintre care unul cu probleme serioase de sanatate, pentru care o singura cutie de lapte, care ii ajunge pentru 2.5 zile, costa 2 milioane de lei,(norocul meu ca il primesc in mare parte de la spital) am de intretinut un apartament cu toate cheltuielile lui si totusi nu m-ai vazut cu mama intinsa pe aici si nici n-ai sa ma vezi! Si ca mine, ori mai rau, sunt o groaza de oameni pe forum...N-am scris asta ca sa ma plang, ci ca sa pricepi ca nu esti decat un om ca multi, multi altii.




Vizitati bazarul de la umanitare.Puteti astfel cumpara lucruri frumoase si ieftine si in acelasi timp sa ajutati un copil in suferinta

Mergi la inceput