Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alin spune:

Buna ziua, dragi contabili / economisti. Ma primiti si pe mine in clubul vostru?
Sunt economist de 7 ani, dar anul asta m-a omorat. Atatea noutati si simplificari care mai rau te incurca nu am mai intalnit.
Care dintre voi lucrati in domeniul constructiilor? Si pe voi v-au zapacit masurile simpificate ca eu nu mai stiu de capul meu.
Sper sa-mi fac timp sa va vizitez cat mai des fiindca vad ca apar si noutati aici.
Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

SALVE,
La Multi Ani ! de ziua noastra, sa fim sanatoase si puternice, sa reusim sa razbatem in nebunia asta care se cheama CONTABILITATE !!
Eu , cred ca de atata stres cu amalgamul asta de noutati in domeniu, am avut ultimele 7 zile groaznice : am debutat cu o criza de fiere, dupa care m-a apucat si... spondiloza, uf, nu mai vreau sa-mi amintesc!
Mama_lui_alin bine ai venit, eu lucrez in constructii ...
dar sa mor daca pricep de ce se cheama masuri simplificate ca din cauza lor eu m-am imbolnavit !! ma chinui cu CF si cu normele astea, dar inca nu-i dau de cap !!
Tu in ce stadiu esti?

Pupici
mami ailuI



mami ailuI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Primavara sa va aduxca fericire, sanatate si liniste... si intelegere (mie cel putin... a contabilitatii).

Eu nu mai gindesc nimic... asult si astept sa ia altii deecizii... asa ca sint doar o buna executanta si ... ma simt tare bine (stii ca prostu` e fericit in lumea lui... experimentez eu acu`).

Bucatica mea... financiaru` n-o impart inca cu nimeni... dar....poate-o pasez...

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alin spune:

Salutari tuturor contabililor.
Ailui, nu-ti poti imagina cat am de tras din cauza acestor "simplificari". Mai intai a trebuit sa-mi lamuresc sefii greci de ce eu nu mai incasez TVA daca il platesc la furnizori. Apoi a trebuit sa ma gandesc, lucrez inca la asta, cum voi factura. Am taiat pana acum avansuri fara TVA dar la factura finala ma sinucid sigur.Iti dai seama cum suna din partea unui contabil sef sa spuna ca nu stie sa factureze? Citesc Codul fiscal, citesc normele, citesc ordinul 155 si tot in ceata sunt. Poate ma mai luminezi tu. Iti doresc multa sanatate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Salutare fetelor!!Eu am noroc cu mama mea ca lucra la finante si ma mai lamureste ea.Eu sunt incepatoare si va dati seama cum e cu noutatile astea pentru mine.I-am pus multe intrebari despre cum se fac noile facturi,suntem firma de constructii,si vreau sa va spun ca nici cei de la finante nu prea stiu cum se aplica.Tare greu ne-am lamurit.

http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru cei care lucreaza in domeniul constructiilor hai sa vedem concret intrebarile. Intr-adevar prevederile sunt discutabile dar...

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Un salut la toti contabilii !!!! Si o primavara cit mai frumoasa.
Am zarit cuvintul "contabil" , si doresc sa va salut.
Caci eu sunt doar sotzie de contabil,si multe nu pot sa discut.......


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Cum pot gasi contabili,care s-au realizat aici in SUA?
Este cineva la curent cu asa informatie?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alin spune:

Buna ziua, colegi de "suferinta".
Marius, crezi ca putem dezbate subiectul constructii?
Eu de exemplu, pentru inceput, am nelamuriri cu privire la facturarea amenajarilor de spatii (spatiu de banca, de exp.), in situatia in care in contract se specifica faptul ca noi ne ocupam de tot, de la obtinerea autorizatiilor si demolari de pereti la amenajarea interioara a spatiului (mobila). Acum intrebarea mea este: unde folosesc taxarea inversa?
Apropo, lucrezi in domeniu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se aplica taxarea inversa pt ca va incadrati la constructii montaj in conformitate cu art. 160 din Codul Fiscal daca bine imi amintesc.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput