Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vulpitzayam spune:

Vreau sa va intreb daca exista vreo deducere de impozit in primul an daca angajezi studenti.Astept raspuns si multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

quote:
Originally posted by vulpitzayam

Vreau sa va intreb daca exista vreo deducere de impozit in primul an daca angajezi studenti.Astept raspuns si multumesc anticipat.

My pictures



Eu stiu sa existe numai cea la imp. la somaj, resp de 2,5% daca angajezi proaspeti absolventi. Numai sa nu fi terminat de max.1 an. O alta conditie ar fi sa nu mai fi lucrat inainte cu carte de munca.



Nunta noastra - 2 iulie 2005;Luna de miere;Finutza Alexandra Ioana;Tunisia(2006);Revelion 06/07

Incercari bebik

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Pana la urma exista obligativitatea respectarii coeficientilor de ierarhizare, conform contractului colectiv de munca la nivel national?
Au existat atatea discutii pe tema asta, incat nu mai stiu ce sa cred.
Ma intereseaza daca ITM-ul poate aplica amenzi in acest caz?
Sunt angajatori care refuza categoric majorarea salariului minim brut conform coeficientilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

ADI2003, cum ai rezolvat prb cu angajatul pensionar boala gr.III? Cum depui declaratia la somaj?
Sunt in aceiasi situatie, help!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Pai n-am rezolvat inca, decat ca i-am inregistrat contractul de munca la ITM.
Precizez ca e pensionar cu limita de varsta.
Data angajarii fiind 01.02.2007, declaratia o depun pana in 25.03.2007.
Pana atunci mai vad...dar daca aflii ceva mai repede,te rog sa-mi spui si mie .
E singurul angajat/firma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

vin cu o noutate
In Monitorul Oficial nr.103 din 12.02.2007 a fost publicata Hotararea de Guvern nr.105 din 2007 privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe.
Prin aceasta Hotarare, valoarea de intrare a mijloacelor fixe stabilita prin Legea nr.15 din 1994 devine 1.800 lei incepand cu data intrarii in vigoare a acestei Hotarari.
Anterior aceasta valoare era stabilita la nivelul de 1.500 lei.
Hotararea intra in vigoare in data de 12.02.2007.
Ina vezi ca au aparut doua tipuri noi de declaratii 392 si 393 care au termen de depunere 01.03.2007
decl.392 se depune de catre:
1. persoanele juridice inregistrate ca platitori de tva si care in anul 2006 au avut o CA sub 33817 ron
2. persoanele juridice neplatitoare de tva a caror CA pe anul 2006 se situeaza intre 33817-200000 ron


Andruscka

poze Andra
22.07.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Andruscka, pt. noile informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

Salve ,
Ma primiti si pe mine in gasca ?
Sa fiu sincera, am vazut topicul vostru de ceva vreme, dar pur si simplu nu am vrut sa intru.De ce ? Pentru ca vroiam sa scap macar acasa de ....contabilitate!
Dar acum mi-am revenit!
Pai cui sa-i spun si eu oful, daca nu unor "colegi de suferinta" !
Sunt plina de nervi , de 2 saptamani ma chinui sa scot un certificat de la ad-tia financiara,deja zici ca sunt cu norma intreaga la ei....
Uf, nu stiu cat mai rezist, in loc sa ma ocup de gramada de situatii care treb depuse acum, eu fac anticamera la finante !
Hai ca m-am racorit !!!

Acum , sa va intreb si eu ceva. Stiti cumva unde gasesc despre salariul minim in constructii ! In acel CCM apare ca salariu minim suma de 440, dar inteleg ca pt constructii este 450, si tot caut da nu gasesc nici un act, ceva oficial care sa ma lamureasca !
La ITM mi-au zis clar ca intradevar sal min in constr este 450, dar...atat!

Uf, sper ca nu v-am plictisit prea mult ....

ailuI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

, au aparut programele la somaj si pensii.
Bafta si spor la lucru

Ailui te compatimesc.Si eu mai acum vreo doua luni am bantuit pe holurile administratiei, cred ca mai aveau putin si ma si plateau

poze Andra
22.07.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_Ma spune:

Ma primiti si pe mine?
Si eu sunt colega de suferinta cu voi, dar nu-mi pare rau! Mie mi-a placut si imi place.


Ana

Mergi la inceput