retete asiatice

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna fetelor,
stie cineva cum se pregateste Rata Chinezeasca.Va rog mult poate avetzi idee,ne place la nebunie dar nu stiu cum dupa reteta lor la restaurante iese asa de cronata si parca are si o crusta rata,plus legumele facute lina ea,orezul nu e greu de facut.
Numai bine si sa ne auzim de bine!
Fabya

Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORYNA spune:

..fetelor din japonia si nu numai ..exista un sos care se pune peste salata verde..este un pic dulceag,are piper,otet,miros de sesame(susan)...stie cineva cum se face ...adica toate ingredientele...salata se cheama "chinese chicken salad"....
..se pune salata verde ,piept de pui taiat felii,castravete felii,ceapa verde(cozile)..dar nu stiu cum se face sosul...e foarte bun...are cineva idee?thanks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niponel spune:

OREZ CU LEGUME (CEAHAN) Pentru aceasta reteta aveti nevoie de : sunca ,ciuperci ,1arde gras , 1 ou ulei de susan sau untura si orez fiert .Intr-o tigaie se pune sunca taiata feliute sau cubulete fiecare cum prefera , ciupercile taiate adreiul gras taiat mic cubulete mici ,toate se calesc si se mai poate adauga putina untura sau ulei de susan dupa ce s-au calit bine se adauga orezul fiert si bine scurs fara apa se mai calesc 5 minute dupa care se adauga oul bine batut sare si piper mai lasati putin tigaia pe foc pina se incorporeaza oul cu toate legumele si cu orezul dupa care se pune intr-o farfurie si se serveste cald iar linga orez se mai poate pune in farfurie si friptura iese super bun iar cine doreste poate sa puna si usturoi taiat feliute subtiri si boabe de porumb etc etc. Pofta buna Niponel si Emmytsu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucavladan spune:

Fetelor,as dorii foarte mult sa-mi spuneti si mie daca aveti prin retetele voastre,reteta"orange chicken".sunt o mare amatoare de aceasta reteta ,de aceea vizitam detul de des restaurante chinezesti.Ma intereseaza in mod special sosurile sau spice-urile..
thanks
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Fetelor stie cineva si reteta pentru samosas indiene? Sint foarte bune. Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna,uite o adresa de retete chinezesti originale ,numai ca sunt in germana scrise,poate totusi ne va ajuta cineva dintre fetele din germania care au timp la treaducerea lor si afisate aici pe forum,mi-se pare foarte interesant site-ul acesta.
http://www.marions-kochbuch.de/index/0500.htm
Numai bine tuturor!

Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Samosas 24 bucati(e o reteta din cartea mea de bucate asiatice):
2 cartofi marime mijlocie,taiati felii groase
80g mazare congelata
35g stafide
2 lingure coriandru tocat
2 linguri suc lamaie
1 lingura sos de soia
1 lingurita chimen turcesc
1 lingura boia de ardei iute
1/2 lingura ardei iute tocat
1/4 lingura scortisoara
1kg foi de placinta
Menta-iaurt sos:
125g iaurt
125ml lapte batut
15g menta proaspata tocata
1/2 lingurita chimen turcesc.
Sosul se prepara prin amestecarea ingredientelor.
Cartofii se pun intr-o oala cu apa fierband.Se lasa sa se raceasca si apoi se taie in cuburi mic.Se amesteca cu restul de ingrediente.
Foile de placinta se taie in rondele de 10 cm diametru.In fiecare cerc se pune cate o lingura de amestec,se pliaza ca la coltunasi,iar capetele se preseaza ca sa se lipeasca cu furculita.
Intr-o tigaie se pune ulei de 2 cm inaltime si se incinge.Bucatile se prajesc cate 2 min pe fiecare parte,dupa care se scot pe hartie de bucatarie.Se servesc cu sos.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Osna, parca am avea aceeasi carte de retete....si eu am retetele astea, sunt innebunita; fetelor nu stiu care sa v-o dau mai intai, dar uite va dau una buna tare cu ciuperci.

Pana una alta fetelor din Asia haide spunet-ine si noua cum mancati/alegeti/ gatiti legumele ? Ma refer la vcele care nu erau in Romania...gen bittermelon, care arata ca un castravete care are striuri, fasolea verde aia lunga de 20 cm pastaia, ridichea alba, dovlecei, chinese cabbage , bow Chou, nu stiu daca am scris bine asta arata ca o capatana de salata, dar e altfel si nu-mi mai aduc aminte acum, a mugurii de soia, sunt deliciosi...


ce mai mananc si-mi place mult este tofu prajit, de prajit ma pricep cred ca nu-i greu dar se serveste cu un sos caldutz care are in compozitie ceapa verde tocata si ardei si nu mai stiu....
Stiti ceva de sosul asta?

uite m-am luat cu vorba si am uitat de reteta:

nu stiu nume, noi am mancat-o la niste prieteni, si o mai gatesc si eu cand am cele necesare:

ai nevoie de 1/2 kg ciuperci pleurotus, Austern Pilze in germana,
se dustuiesc in sare si piper fara ulei pana isi reduc jumatate din volum

3 cepe nu prea mari, usturoi, cam 4 graunti si 3 aedei capia sau gogosar de prajesc impreuna in putin ulei. Dupa care adaugi ciupercile. cand e gata puneti putin de nucsoara. apoi adaugati 4 linguri de smantana, incoprporati bine

Pofta buna

Completare: este o reteta japoneza

si mi-atzi facut o pofta de sushi....

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

Veve,am vazut ca tu mi-ai dat exact retetele care le cautam eu cinva.sti (sau stie cineva cum se face)chicken boll....daca o stiti reteta careva astept reteta.veve am facut puiul cu lamie...a fost tare buna...merci de retete.don't worry....be happy.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Julie

sushi
http://rgmjapan.tripod.com/SUSHI.html

si vezi poze la "sushi gallery", pe acelasi site.
J.

Mergi la inceput