Prietenii omului (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Sanzi, si Tom stie ca e rau ce a facut, caci atunci cand am venit s-a ascuns si asa vinovat intr-o parte se uita, nu a venit la mine cum face el de obicei.Sunt constienta ca sufera si el singur acasa, s-a razbunat.
In fine, l-am lasat afara din cusca dupa ce am curatzat si spalat pe jos, a mancat, s-a cacat iar afara, acum si-a strans singur toate jucariile si si le-a carat sub masute, pe covoras, la TV, si se joaca singur.M-am jucat si eu cu el, cu ratza, nu are rost sa fiu suparata, el saracul sufera ca-i singur.
Caca nu stiu de ce a facut in casa, e drept ca aseara nu a facut, azi dimineatza nu s-o fii terminat, nu o fii putut sa tina saracul, nu stiu, sper sa nu se mai repete ca el face numai afara de aproape 2 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

bravo slakje ca ai reusti sa te stapanesti asa de repede si sa-l ierti.


Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Alina, animalele in general stiu cand fac ceva rau. E posibil ca Tom sa fi facut prostioarele din razbunare sau pur si simplu nu s-o mai fi putut tine si ca l-au tentat prea tare osicele.
Eu zic sa nu-l pedepsesti prea tare pentru ca cainii din rasa lui sunt foarte sensibili si trebuie tratati cu multa blandete.
Trebuie sa invete sa asculte de comenzi, pentru ca au tendinta de a deveni ei sefi in familie, ducand la neascultare si la un caracter cu o personalitate proprie.
Nu sunt dificil de dresat, dar nu raspund la metode de dresaj aspre. Sunt caini suficient de inteligenti ca sa priceapa repede ce au de facut, dar daca ii ceri asta iar si iar s-ar putea sa refuze. Daca vrei sa incepi sa-l dresezi incearca sa faci din fiecare exercitiu o intrecere, cu multe variatii. Sau incearca cu un dresor profesionist.


www.mioriticromanesc.home.ro" target="_blank">Azara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Danna, saru manaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, exact asa arata Negruta mea
http://www.caini-ham.ro/descrieri/02molosi/20tervueren.htm
Deci este Ciobanesc Belgian Tervueren sau macar jumatate. Taica-su era exact ca cei din poza, culoarea parului: galbui, aramiu-roscat cu puncte negre; pe cap, negru.
Insa ea e mai inchisa la culoare, spre negru, desi pastreaza aceste caracteristici: "parul mai scurt pe cap, mai lung pe restul corpului si in special pe gat si pe piept, unde formeaza guler si jabot, cu franjuri pe partea posterioara a membresor - este de culoare aramie, cu tonuri de carbune si cu masca neagra, corp proportionat, musculos, insa nu greoi, osatura puternica a membrelor, acelasi cap mandru, cu urechile triunghiulare, drepte, cu ochii vii, patrunzatori, coada bine prinsa, potrivit de lunga, terminata cu panas."
Exact, exact la fel ca cei din poze e Negruta, nuanta mai inchisa la par, dar e izbitoare asemanarea. Mereu ma amuza gulerul ei
Iti multumesc enorm pt link.
Ramoniko, uite-te in poze fetita sa vezi ce namila am la casa....crezi ca ar avea vreo sansa un pisic mic? Oricum o sa-mi trebuiasca unul, sunt cu sotul inca in tratative.
Va pup

Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

adusca ai o fata f frumoasa ... da de ce nu ne pui niste poze chiar cu ea ? mai sti ca-mi iau vreun pui de la tine !?

Maruta si bazdaganiile ... Aristotel Zamisar's , Dolly Mezel si Perusita Zapacita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Adusca, de cand ai descris-o pe Negruta ta, m-am tot gandit daca nu este un Ciobanesc Belgian Tervueren.
Cand o aveam doar pe Mura si era un puiut de vreo 4-5 luni, ieseam in parcul dintre Piata Victoriei si Aviatorilor. Acolo am facut cunostinta cu un puiut de Tervueren care a devenit prietenul Murei. El si Mura devenisera antrenorii de alergat ai celorlalti caini care veneau in parc. Alergau toti dupa ei doi, dar la un moment dat toti oboseau si numai ei doi fugeau ca doi nebuni.
Cand vezi un ciobanesc belgia tervueren, la prima vedere poti face confuzie cu un ciobanesc german. Insa daca te uiti cu atentie, iti dai seama de diferentele dintr ei.
Ma bucur ca ti-am fost de ajutor si ca pana la urma ai aflat ce rasa e Negruta ta.
Si vorba Marutei, pune si tu niste poze cu ea, sa o vedem si noi in toata splendoarea ei.


www.mioriticromanesc.home.ro" target="_blank">Azara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Pan' acu' am facut munca de detectiv.
Ciobanescul Belgian Groenendael seama foarte bine cu Ciobanescu Belgian Tervueren, intre ei difera doar culoarea parului. Clar este Ciobanesc Belgian, datorita caracteristicilor, a ramas sa stabilesc de care: si cred ca Negruta e Ciobanesc Belgian Groenendael
http://www.dogsite.ro/rase.php?id=57%E2%8C%A9=en
http://www.alfone.ro/rase_detaliu.php?rasa_id=76
dar cel mai bine seamana cu Cora cand era pui
http://www.alfone.ro/galerie_foto.php?rasa=Ciobanesc%20Belgian%20Groenendael
(Zoe parca ar fi din alta rasa)
Fetelor cred ca am poze nedevelopate de cand era pui. Acum cand a crescut n-am apucat sa-i fac, si dresoarea ne-a rugat foarte mult ca vrea si ea poza cu Negruta pt ca s-a atasat enorm de dansa, a zis ca e foarte inteligenta, desi a avut un accident tragic cand era mica si a ramas fara un ochi, acest lucru n-a deranjat-o deloc la dresaj.
Accidentul s-a petrcut cand avea doo luni, nu o luasem de mult, nu ne pricepeam deloc la animale si incercam sa invatam din mers. La mosie dormea in vagon cu sotul (nu se putea locui inca in casa) apoi fiind cald sotul a inchis-o intr-un tarc si a venit in oras. Cand s-a intors, Negruta era plina de sange, isi scosese un ochi incercand sa iasa si s-a agatat intr-o sarma. I-am facut tratament cu antibiotice, a fost urmarita luni de zile de veterinar, rana s-a cicatrizat, dar nu vede decat cu un ochi. Medicul ne-a spus ca a avut capacitatea sa se adapteze asa de bine deoarece a avut accidentul cand era pui.
La scoala de dresaj toti cainii sunt testati sa vada daca sunt inteligenti si pot prinde comenzile. Au fost caini eliminati, dar a mea a fost admisa cu brio, desi are acel handicap. E desteapta ca mine...ops, ca ma-sa

Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Deci fetelor suntem bolnavi.Dupa oasele de pui din gunoi, Tom nu poate sa faca caca, urla, plange, face bucatele mici cu oasele acelea ca acele, si putin sange..
La naiba ca-mi vine sa-mi iau gatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Slakje imi pare tare rau . Dar NU TE PANICA. Ai numarul de la vet? (un numar de urgente) Stiu ca o sa coste de behai, dar pentru linistea ta, da un telefon si vezi dak e nevoie de o consultatie amanuntita. Sau poate iti recomanda o pastiluta ceva (poate un laxativ?). Nu stiu cate oase a mancat dar cu siguranta ca i se irita tractul digestiv de la bucatelele alea mici. Suna la vet sa te linistesti. Sigur sigur e o clinica cu program de urgente prin pagini aurii.
Tinem pumnii si pupam catelul obraznic si bolnavior.


Las-o bah, ca merge asha - ne-am obisnuit cu ea!
Protestez impotriva incurajarii lipsei de respect fatza de limba romana
Jazz marishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by slakje

Deci fetelor suntem bolnavi.Dupa oasele de pui din gunoi, Tom nu poate sa faca caca, urla, plange, face bucatele mici cu oasele acelea ca acele, si putin sange..
La naiba ca-mi vine sa-mi iau gatul...



Slakje, rabdare, dragoste pentru nazdravan, si bani la veterinar si ve-ti trece amandoi peste asta. Lectia a fost pentru tine, sa scoti gunoiul afara inainte sa-l lasi in casa... ca, de .. . nasul lor prinde mai multe arome decat al nostru, iar plictiseala pentru el e mare ca nu poate sa se uite la televizor si nici sa citeasca nu l-ai invatat...
Daca nu-l duci la vet, macar suna sa-ti dea un sfat. Oasele de pui - gatite - sant periculoase ca se fac aschii care pot perfora stomacul si intestinul.
Dar o sa fie bine, numai tu sa ai putere sa nu-ti iei gatul.

numai bine si sanatate la toti,

Anca

copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput