iaurt

iaurt | Autor: iuliac

Link direct la acest mesaj

Va rog, spuneti-mi mai in amanunte cum fac iaurtul. Am gasit pe forum ceva dar ma intereseaza mai mult cantitatea, din ce lapte se face (marca cea mai buna), iaurtul de maia (am inteles ca cel mai bun e Brenac sau Danone)si mai ales cat timp este valabil adica daca trebuie sa-l fac de pe o zi pe alta ca supa sau pot sa-i dau mai multe zile din el.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Eu i-am dat de la inceput iaurt cumparat, fie de la Napolact, Covalact si Danone si n-a avut nici un fel de reactie adversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Eu i-am dat de la bun inceput iaurt Prodlacta, de care a fost foarte incintat. Acum, maninca cu sapte guri iaurtul cu fructe (caise) de la MIli. De Danonino nici nu a vrut sa auda, nu l-am putut face sa-l manince in nici un fel...

Anamaria, mamica de Andrei (9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Iaurtul se face in felul urmator:
laptele(de preferat de vaca, adica de la mama lui, vacuta, daca nu din comert, la punga) dupa fierbere se lasa la racit pana la 50-60 grade si se pune o lingurita de maia(adica iaurt(danone,prodlacta, etc) la 200 ml lapte...
eu de exemplu folosesc maia de danone cremoso, iese mai bun...
cat timp poti sa-i dai? depinde de varsta bebelului, incepanad cu 1-2 zile pana la 4-5 zile(eu ii mai dau Mariei(2 ani) si dupa 4-5 zile..e drept ca nu prea des(adica chiar rar) ...
pupici si iaurt gustos


Roxana L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Poti sa ii dai danone natural, de ce vrei sa te chinui tu sa ii faci iaurt...mai ales ca poate fi pastrat decat 2 zile.......
Daca tii neaparat....fierbi bine juma de litru de lapte.....brenac sau de care vrei tu, il iei de pe foc si pui 2-3 lingurite de danone natural (eu am pus o data juma de borkan dedanone..deci e cam dupa oki) amesteci si il lasi la caldura (adica in casa...langa aragaz, sau unde e mai cald)...si in cateva ore 5-6 se face iaurt. Il bagi la rece si trebe sa il consumi in 2 zile.
Eu am facut de curiozitate sa vad daca iese, dar lui Alex nu i-am dat.

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Buna si eu ii dau iaurt facut de mine si ii place la nebunie.La 600-700 de gr de lapte cald,nu fierbinte, pun 3 lingurite de iaurt danone natural si las craticioara pe un calorifer dar infasurata bine intr-un prosipe sa nu vina in contact direct cu caldura.Olas acolo toata noaptea si dimineata o bag in frigider;eu ii dau 2 zile din el,ca mi se termina,atat de mult ii place.Cand il fac pe urmatorul opresc iaurt din asta de casa si pun iar la facut.La saptamana reimprospatez iaurtul-maiaua-(deci cumpar iar danaone)!!Mami si bebe Jill.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Aaaa am uitat .Ii fac numai din lapte de vaca;cu altul nu am incercat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

IAURT


Nu ai precizat daca iaurtul este pentru bebici sau pentru cei mari:-)

Pentru copil, cand era mic, eu faceam asa: intr-un vas curat se pune o cantitate de lapte (250 de grame, de exemplu) FIERT in prealabil si racit (la temperatura camerei), in care se pune o lingurita de iaurt (mai bine ar fi sa ungi peretii vasului, ca sa fie procesul mai rapid). Se lasa acoperit la temperatura camerei pana cand iaurtul e gata (vezi cum arata si gusti daca e acrisor), dar sa nu-l lasi prea mult timp ca fermenteaza! Acest procedeu este recomandat din necesitatea de a da copiilor mici doar lapte fiert.

Pentru adulti
, nu am facut niciodata iaurt in casa, dar stiu ca soacra-mea spunea ca se pune 1 litru de lapte fiert si unul nefiert (dar ai grija, nu UHT ca nu se mai face iaurt in vecii vecilor!!). Repet, procedeul este "din auzite", nu l-am incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de mitub

Daca vrei ca iaurtul sa-ti iasa mai gustos, in cazul in care folosesti ca materie prima laptele de comert (integral sau degresat), iti recomand sa adaugi o lingura smantana in loc de iaurt. Ai grija ca laptele sa nu fie prea cald cand amesteci cu smantana.

Ca timp orientativ... dureaza in jur de 12 ore vara, o zi iarna, in bucatarie.

Pofta mare,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de cici

LAPTE PRINS


ITI DAU O RETETA PENTRU LAPTE PRINS
ZIC EU MAI BUN CA IAURTUL
SE TOARNA SUCUL UNEI LAMII PICATURA CU PICATURA
PESTE 1/2 LITRU DE LAPTE AMESTECIND CU O LINGURA
LAPTELE POATE SA FIE FIERT SAU NEFIERT DAR SA FIE LA TEMPERATURA
CAMEREI. PRODUSUL SE OBTINE CIND LAPTELE DEVINE GRANULOS.
ESTE FOARTE BOGAT IN VITAMINE.
POFTA BUNA!!

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Ada00

IAURT


Eu fac iaurt in felul urmator:intr-un litru de lapte fiert, lasat la racit pana la temperatura camerei, se toarna 200 ml iaurt si se mai da un clocot impreuna, apoi se toarna in borcanele si pana a doua zi este gata.Este super, mie una imi place la nebunie.Pastrezi si din cantitatea asta 200 ml pt iaurtul urmator.

Ada00

Mergi la inceput