iaurt

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Gabriella

IAURT

Eu i-l fac din lapte de vaca,ca e mai gras si iese mult mai bun.Deci la o jumatate de l de lapte cald(nu fierbinte)pun o lingura de iaurt Danone,si il las de seara pana dimineata pe calorifer acoperit cu un prosop sa nu stea direct pe sursa de caldura.Iaurtul Danone constituie "maiaua"cum se spune dar dupa ce ai facut prima data nu e nevoie sa mai cumperi ci opresti de fiecare data din asta facut cate o lingura sau chiar mai mult daca vrei sa faci dintr-un l de lapte;eu la 10 zile il improspatez cu alt Danone,si la fiecare 2 zile fac dintr-un l de lapte ptr ca si noi il consumam nu numai bebe...Multi pupici si...sa fim sanatosi!!!Bebe Jill si mami!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de qsar

IAURT


Ei bine, la asta chiar ca ma pricep.
Reteta precedenta este foarte corecta. Am numai cateva comentarii:
Mare... vreau sa spun MARE!!! atentie la "materia prima" - laptele. Nu tot laptele "de la tarani" este OK.
Daca nu ai o sursa super verificata (sanatatea animalului, igiena adapostului, calitatea furajelor, sanatatea mulgatorului si a tuturor persoanelor care vin in contact cu laptele de la uger pana-n oala) mai bine cumperi iaurt cu continut scazut de grasimi de la alimentara. (Cititi cu atentie... de pe ambalaj...).In plus germenii de fermentatie trebuie sa fie selectionati si de calitate (Danone - de exemplu) altfel poate sa aiba loc o fermentatie butilica (miros si gust neplacute, o consistenta dubioasa...) nu lactica cum este normal.

Succes!
Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de neda

IAURT

Incearca aceasta reteta:
Fierbe laptele , lasa-l apoi la racit si cind ajunge la temperatura corpului pune o lingura de iaurt Danone.Lasa-l aproximativ 10 ore la prins si te asigur ca va iesi un iaurt gros si fff gustos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

eu nu am mai avut rabadare sa citesc sa vad dac a mai spus cineva, adr eu iti zic la sigur ca a mea soacra a re vacutze si face iaurt (lapte covasit cum ii zice ea) de cand se stie.
deci...la cantitatile care s-au zis mai sus, in laptele caldut se pune iaurt proaspat sau ea pastreza din cel care a mai ramas pe fundul cratitii, si apoi ilacopera. ca dac nu sta la cald pana a doua zi sau cel putiin 5-6 ore, iese ..."speriat" cum ii zice ea.....adica , ca si unn lapte batut.
spor la treaba si la bebe sa ii placa.


pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de roxanal

iaurtul:
se fierbe lapticul si dupa ce da in clocot se raceste pana la o temperatura de 50-60 grade, sa fie cald, nu fierbinte, si se pune maiaua(o lingurita de iaurt la 200 ml. lapte)-eu prefer sa fac cu maia din Danone cremoso


Roxana L


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de ad_risnov

Lapte batut

Se procedeaza cam asa:
pt. ca folosesc lapte de la bunicii mei intai il fierb si il las sa se raceasca pana devine caldut. Atunci pui in oala cu lapte un paharel de smantana si mesteci bine. Acoperi oala cu un capac si o lasi pana dimineata (daca-l pui la prins seara). Este de preferat in camera respectiva sa fie cald. Dimineata o sa-l gasesti gata prins. Il mesteci bine cu un tel.
Multi spun ca laptele prins astfel este de fapt iaurt, dar este f.f.f. bun.
Daca vei folosi lapte din comert este bine sa alegi un lapte f. gras si la inceputul operatiunii sa-l incalzesti putin, apoi pui smantana, etc.
Sper sa-ti iasa.
Adrianain 32 de saptamani

Mergi la inceput