Care-i treaba cu solarul?!?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Bubulina, si eu cat eram in tara mai mergeam la solar. Si, bineinteles, ca inainte de a ma hotara sa merg am intrebat in stanga si in dreapta si am citit si eu cate ceva. Apoi am hotarat sa merg - nu mult, doar la inceput cateva sedinte sa prin culoare: era solar dus, stateam 3 sedinte cate 6 minute, apoi 2 sedinte de 9 minute la distanta de o saptamana, apoi o data pe luna cate 9 minute. SI aratam bronzata fara dungulite. Asta era in RO, unde uneori oamenii se comporta de parca ei ar fi descoperit soarele.

Dupa ce am ajuns aici, am rama socata sa vad ca pe plaja nu se merge pentru a-ti arata fundul, tanga si topless-ul, ca iesi din casa cu SPF+30 pe tine, fie iarna, fie vara, fie ca mergi la plaja, fie ca mergi la shopping centre. SI nu imi venea sa cred. Statul aici plateste o consultatie la clinica de dermatologie o data pe an. Am fost si eu anul trecut de curioasa. Doctorita mi-a zis ca am niste melanoame usoare (ca niste pistrui - le obsarvasem si eu, dar nu le-am dat importanta), dar ca nu trebuie sa ma ingrijorez. Mi-a zis sa folosesc mereu factor de protectie solara +30, sa port mereu palariuta cand stau in soare, sa nu stau la plaja intre 11 si 4pm, sa merg o data pe an la controlul de rutina, chiar daca e totul ok. Si i-am zis ca vreau sa ma bronzez si am intrebat-o ce imi recomanda si s anu fie problematic. Mi-a zis ca solarul e mai rau decat soarele, sa ma feresc, si la soare sa stau dimineata sau seara, dar nu sa zac intinsa, ci sa fac ceva activitate - sa ma plimb, sa inot, sa joc volei etc. Si mi-a zis ca daca vreau sa fiu bronzata fara dungulite sa imi iau spray sau crema autobronzanta.

Si bubulina, sunt si eu tanara (am aproape 27), imi place super mult sa arat bine si ingrijita, dar cred ca mai importanta e sanatatea. Stiu ca o sa poti zice ca Australia are probleme din cauza gaurii de ozon de la pol bla-bla-bla, dar eu cred ca nu e asta. Oamenii care au acum probleme sunt cei care stateau la soare acum cativa ani buni, inainte de a se largi gaura de ozon si inainte de a incepe campaniile de educare pe aceasta tema. Problemele nu apar imediat, ci in timp, in ani, zeci de ani. Si ai crede ca unele decizii marunte, aparent lipsite de importanta nu au cum sa iti influenteze major cursul vietii. Dar uneori poate chiar o astfel de decizie iti schimba viata iremediabil si nu te afecteaza doar pe tine, ci si pe familia pe care intre timp ti-ai intemeit-o si cu care vrei sa petreci cat de mult posibil.

Hotararea e a ta, in final. Eu una nu mai calc la solar, si la soare stau cu placere, dar sa fie in oceanul sarat, cu o placa de surf .


"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina gospodina spune:

Fetelor, vad ca ati dezvoltat mult acest subiect in cele cateva zile in care eu nu am dat p'aci. Va multusc tuturor, am citit toate sajele voastre si am invatat cateva lucruri pe care chiar nu le stiam. Acum cred ca m-am decis sa ma bronzez pe cale naturala, sanatatea e mai importanta pentru mine decat cochetaria; desi, din cate stiu si soarele e destul de nociv, dar cu protectie, la cele cateva plaji pe care le fac eu pe an, nu cred ca mi se intampla vreo tregedie.

Merci de informatii si aveti grija de voi. Va pup,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Dragele mele,
sunt argumente si pro si contra bronzarii la solar. La fel si vis a vis de bronzarea la soare. Solutia sta in masura: sa faci expunerea cu cap si sa nu abuzezi! Saloanele care au solar ar trebui sa puna la dispozitia clientilor un test (e simplu de facut) din care, pe baza unui punctaj se stabilesc minutele de expunere, tipul de crema de protectie, riscutrile etc.
Riscul cancerului si al imbatranirii premature exista in ambele modalitati de bronzare. Cu toate acestea (si va spun din experienta mea dermatologica, in care am tratat boli de piele cu ultraviolete - in special psoriazis) expunerea la soare se pare ca este, din cauza exploziilor solare si a poluarii, mult mai periculoasa. Am avut nenumarate cazuri de melanoame maligne la tineri care frecventau marea si plaja in mod oarecum exagerat.
Eu ma colorez putin (cand da caldura) la ultraviolete. 2-3 sedinte a cate 10 min. Si e bine, ba chiar sanatos. Si cand am ocazia stau putin si la soare. Si e bine si e sanatos. Si, daca-mi permiteti, parca-s mai frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Ma bag si io ca sunt intr-o situatie asemanatoare. M-am trezit acum 3 ani ca ma umplu de alunite. Nu din acelea cu probleme, doar se coloreaza pielea. In 3 ani m-au acoperit. Sunt foarte mici dar sunt foarte multe. Cand mi-am dat io seama ca nu-i de gluma m-am dus la dermato. Si iote asa am aflat io ca prezint risc foarte mare de cancer de piele, ca n-am voie deloc sa stau direct in soare, imi trebuie ecran de protectie total. Si io ca naiva intreb "Da' la solar pot sa ma duc? Nu vreau sa raman alba."
A zambit si mi-a zis ca intr-o sedintza de cateva minute la solar sunt cateva ore de expunere la soare la ora de varf. Si m-am potolit.
Prefer sa merg la plaja dimineata devreme si dupa-amiaza tarziu, cu lotiune fotostabila si factor de protectie mare si incerc sa protejez cat mai mult fatza. Nu ma intereseaza atat bronzul cat faptul ca soarele face bine pe la oase.
Da ma gandesc: Daca nu eram cu beleaua cu pielea tineam cont de sfaturi sau ma aventuram?
Si raspunsul este: Da, ma durea fix undeva de sfaturi si ma duceam sa ma prajesc sa arat ca alea de prin reviste(apropo, alea-s facute cu autobronzant)
Asa ca nu poci sa dau cu piatra. Zic si io, poate sunt alte fete mai intelepte si aud.


just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_io spune:

ultraviole(n)tele sunt mai periculoase dimineatza devreme, pen' ca numarul lor e mai mare...in special la mare sau in preajma unui lac, oglinda apei le reflecta shi le inmultzeshte, din cauza inclinatziei razelor...deci, daca vretzi intr-adevar sa va protejatzi 1 pik, nu fujitzi la plaja dimi devreme, meretzi shi voi dupa ora 9.30...avetzi timp sa va bronzatzi shi dupa-amiaza ( mai ales daca suntetzi in sezon plin ), dupa ora 4...mie imi place cel mai mult dupa-amiaza....shi nu ash merge la solar shi pt. bunul motiv ca mai bine ma fac praf sa stau pe plaja, la mare, sa ascult valurile shi sa ma arunc in ele...
shi inca ceva: dimineatza, kiar daca mergetzi dupa ora 9.30, protejatzi neaparat okii cu okelari de soare cu filtru uv...daca se poate, shi uva, shi uvb...
solarul? colega mea anita, o blonda naturala, tanjea dupa bronzul din reviste...o iarna intreaga a fost la solar, in shedintze saptamanale de 10-15 minutzele...in primavara avea riduri mai multe ca mine...ea, 23 de ani, io 36...
deci mie una, imi pasa cum o sa arat la 40, pen' ca imediat sunt pe acolo...
shi voua o sa va pese...dar pana atunci, facetzi cum va taie capul...40 nu inseamna 90, dar daca voua asha vi se pare...
bronzare pacuta, shi celor care o doresc, sanatate shi 1 look perfect!

Mergi la inceput