Care-i treaba cu solarul?!?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lz_cecilia spune:

Cei de dincolo ,inclusiv americanii ,nu stiu ce sa mai faca si cum sa mai interzica solarele, iar noi romanii nu stim cum sa ne bronzam mai mult iarna..
S-a dovedit ca solarele sunt extrem de nocive pt. corpul uman. Si ce daca esti alba? Mergi la plaja de cateva ori, te mai dai cu niste uleiuri, creme, etc. si prin iulie ai cat de cat o culoare. Eu nu sunt innebunita dupa soare, apa,etc. Locuiesc la cativa km. de Baile Felix, iar anul trecut nu am fost niciodata!! Mare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Fiecare face exact cum doreste.

Este demonstrat intr-o multime de studii de specialitate ca bronzatul (fie la solar, fie la soare) duce la imbatrinirea prematura a pielii (hello riduri peste riduri) si un risc mult mai ridicat de cancer la piele (melanoma).

Faptul ca esti alb(nebronzat), nu este "O moda" in America este pur si simplu un mod de prevenire a unei boli extrem de serioase. Eu una nu ies din casa in fiecare dimineata fara crema protectoare (SPF 30) fie ca e iaran, fie ca e vara. Sint alba ca o brinza
Solarul este ca un soare mai concentrat (altfel cum te-ai putea bronza in doar 9 minute?) si deci si efectele nocive sint mai concentrate.

Si mie imi place pielea bronzata si recurg la creme autobronzante. Este singura modalitate fara efecte secundare.

Decizia este a voastra dar retineti: Aratati bine bronzate acum, dar la 40 de ani veti plinge dupa o fetzisoara fara riduri!!!

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamc spune:

Fetelor,hai sa fim seriosi!
Cui ii mai pasa cum aratam la 40-50 ani????? Doar noua! Dar mie mi se pare mai important sa fiu acum, la tinerete, multumita de cum arat.
Daca sunt atatea persoane care fumeaza pachete intregi de tigari pe zi, sunt atatea metode prin care se polueaza aerul, sunt atatia factori care provoaca cancer, scuzati-ma, dar cateva sedinte de solar mi se par chiar nevinovate!
Americanii ar face bine sa se straduiasca sa interzica fast-food-urile, ca mor pe capete din cauza obezitatii, sau sa inceteze cu razboaiele prin care nu mor doar ei, mai ucid si persoane nevinovate, au multe alte lucruri de care sa se preocupe cu adevarat, nu sa se dea rotunzi cu "punerea cozii la cireasa"...
Gianina, spune-mi si mie unde e solarul ala in Timisoara, ca peste o luna merg si eu! Are solar dus, sau doar pat?

Oana si bb Letitia Medeea(sapt 39+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Oana daca mi-ai spune tu ce are politica cu medicina ti-as da o floare. Pina una alta discutam de solar. Si mie una imi pasa cum arat la 40-50 chiar mai mult. Ma uit la mama mea care la 54 arata ca la 35 si intoarce capetele pe strada. Asa ca pentru mine este important sa arat bine si la 30 si la 40 si mai ales la 50.



Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by oanamc

Fetelor,hai sa fim seriosi!
Cui ii mai pasa cum aratam la 40-50 ani????? Doar noua!



pai asta e cel mai important, sa nu mai vorbim ce simt copiii ajunsi (aproape) maturi cand mama lor arata inca bine, se citeste in ochii lor cat sunt de mandri. nu-i de colea, crede-ma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamc spune:

Hellooooo,USA! Wake up! Vrajeala cu "criogenia salveaza Romania" e doar un vers dintr-un cantec al formatie Taxi, nu trebuie luat ad literam.
Fetelor, traiti clipa! In stilul de viata al americanilor (apropo de legatura dintre medicina si politica ) poate nu mai prindeti 40-50, cand vreti voi sa fiti fresh!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

quote:
Originally posted by gianina-alina

o sa ma bag si eu in discutia asta:
-mi-am dorit de cind ma stiu sa merg la solar, sa fiu bronzata...
si acum, am facut-o!adica am fost la un salon care mie imi place tare mult.
am inceput cu sedinte de 9 minute(se stabilesc in functie de tipul de ten)si am continuat pina la 15 minute.
in total am facut cred ca 7-8 sedinte!
sint bronzata TOATA uniform fara urme...INCINTATA!!!!!!!
sint si reactii naspa dar eu am inteles ca daca abuzezi...
de exemplu dupa ce ai prins o culoare(de mine vorbesc acum)nu mai mergi decit cam la 10 zile.
nu am patit nimic sint sanatoasa tun si imi place tare cum am pielea.
sigur ca trebuie hidratata mai mult decit de obicei,si poate tratata cu mai multa atentie.
despre cum e? :super.exista si o varianta zisa PAT unde stai efectiv ca pe un pat cu aromoterapie ,picuri de apa ...RELAXARE!
desigur tot ce scriu e parera mea personala!
nu imi pare rau nici o secunda ca am incercat si pina cind va veni vremea de plaja o sa merg cam de doua ori pe luna!
va pupacesc pe toate
giani


mitzulainen



Giani, bucura-te cat poti, caci o sa se ia repede, mai repede decat un bronz obisnuit
Nu sunt sadica, sunt patita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by oanamc

Hellooooo,USA! Wake up! Vrajeala cu "criogenia salveaza Romania" e doar un vers dintr-un cantec al formatie Taxi, nu trebuie luat ad literam.
Fetelor, traiti clipa! In stilul de viata al americanilor (apropo de legatura dintre medicina si politica ) poate nu mai prindeti 40-50, cand vreti voi sa fiti fresh!




Traieste-ti clipa....

Riscuri:

Cataracta
Risc de cancer crescut intre 4 si 7 ori
Expunere repetata scade sistemul imun
Imbatrinire prematura a pileii
Photoconjuctivita (acelai lucru cind te uiti la o lampa de sudura)
15 min in solar este echivalent cu 10 ore la plaja

Avantaj:
Arat superb bronzata.

In Franta este ilegal pentru cei sub 18 ani, in alte tari se cere acordul parintilor intre 14 si 18 ani...ma intreb oare de ce? De cit de sigur este?

Poti duce omu' la apa, dar nu il poti face sa si bea....

Bronzare placuta.


Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by oanamc

Hellooooo,USA! Wake up! Vrajeala cu "criogenia salveaza Romania" e doar un vers dintr-un cantec al formatie Taxi, nu trebuie luat ad literam.
Fetelor, traiti clipa! In stilul de viata al americanilor (apropo de legatura dintre medicina si politica ) poate nu mai prindeti 40-50, cand vreti voi sa fiti fresh!




mey da' razboinica esti, vrei sa faci riduri? abtine-te cu sfaturi gen "desteptarea" sau "lasati vrajeala", cred ca se poate discuta si pe un ton civilizat. daca nu accepti sfaturile altora, e perfect ok, nu te obliga nimeni, iar indemnul sa ne traim clipa l-am citit demuuult intr-un cosmopolitan de prin '76, cand generatiei tale ii spala mami pe litoral nisipul din pasarica. de atunci multe expresii d-astea au mai aparut, doar ca pana acum n-am observat multe fete sa puna botu'asa des cum se intampla. acum inteleg de ce multi spun ca numai relele s-au importat din occident.
(si) din partea mea bronzare placuta acolo in cutiuta cu raze concentrate, sper sa ajungi si tu sa prinzi 46 ani si sa fii inca mandra de cum arati sau, cum zici tu, sa fii fresh

n-am nici cea mai mica idee ce-ai vrut sa spui cu criogenia salveaza romania, sa inteleg ca e un vers al unei oarecare formatii taxi si deasemenea o expresie populara? o fi, nu zic nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

quote:
Originally posted by oanamc

Hellooooo,USA! Wake up! Vrajeala cu "criogenia salveaza Romania" e doar un vers dintr-un cantec al formatie Taxi, nu trebuie luat ad literam.
Fetelor, traiti clipa! In stilul de viata al americanilor (apropo de legatura dintre medicina si politica ) poate nu mai prindeti 40-50, cand vreti voi sa fiti fresh!




Ce te face sa crezi ca stilul de viata al americanilor este neaparat si stilul de viata al romanilor din America? Eu zic sa ne lasi pe noi, cei de-aici, sa judecam si sa criticam stilul lor de viata ca noi suntem cei care traim printre ei si din Romania n-ai cum sa stii cum e traiul aici.

Nu sunt complet impotriva solarelor, ma mai duc si eu din cand in cand; ce ma deranjeaza e afirmatia facuta in necunostinta de cauza.


Aduna pietrele ce ti se arunca... Sunt inceputul unui piedestal.

Mergi la inceput