Ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Rechinuta, te rog spune-mi si mie dupa ce acte normative te-ai ghidat la infintarea gradinitei, caci si pe mine ma bate gindul asta, dar undeva prin zona Obor.
Ti-au trebuit multe aprobari?

Sa fim fericite
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=224&cid=229

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiap spune:

am citit eu putin din legea invatamantului si iti trebuie acordul inspectoratului scolar. Ce presupuna asta in schimb nu-ti pot spune.

Cert este ca trebuie sa fie organizatie non-profit, sa nu fie xenofoba, si alte balareli d-astea si parca mai era o conditie dar imi scapa.

intra pe site-ul www.edu.ro si cred ca gasesti legea acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina spune:

felicitari pentru idee si curaj!!! si mult succes !!!
nu-mi vin in minte acum prea multe lucruri pe care mi le-as dori de la o gradi si care sa nu fi fost spuse. oricum, din cautarile din vara trecuta, am ramas surprinsa ca aproape toate directoarele de gradinite particulare isi infiintasera acele gradinite din motiv ca nu au gasit pentru copiii lor ceva sa le placa. aproape ca ma batuse gandul sa incerc sa deschid si eu o gradinita! dar, punand costurile estimative pe hartie, am ajuns la concluzia ca nu puteam iesi sub piata nici cu 50 $. te-ai gandit cam la tot ce mi-a venit si mie prin minte la vremea respectiva. ar ma fi ceva, stiu eu, pentru parintii interesati: o tabara de vara de 1-2 saptamani, anuntata din timp, pentru acei parinti care ar vrea si ei o saptamana de concediu doar pentru ei. in ce priveste siguranta copiilor, la gardinita unde in final l-am dat de Alexandru, exista interfon la usa. usa este deschisa doar intre 8 si 9 dimineata, 12,30-13 la pranz si 17-18 dupa-amiaza, cand vin parintii, bunicii, bonele dupa pitici.
cred ca o asistenta pe grupa de copii este cam mult (doar nu vrei sa faci si spital acolo?!). mai degraba o ingrijitoare pe grupa, in special la grupele mici. daca poti, fa si grupa sub 3 ani. cunosc multi parinti cu copii sub 3 ani disperati ca nu le primeste nimeni copilul la gradinita.
si altceva, fosta mea bona a lucrat in gradinita saptamanala. ti-as recomanda-o pentru rabdarea ei fantastica (ma depasea si pe mine), simplitatea ei, si de ce sa nu recunosc, situatia ei financiara precara.
in rest, iti tin pumnii si tine-ma la curent. as vrea sa stiu si pretul, poate cine stie, din toamna, il dau pe Alexandru la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Rechinuta, dar in RO nu sint reglementari cu privire la nr.de copii/spatiul aferent/personal calificat, functie de virsta bb-ilor? Hai sa-ti zic cum e aici: se aloca 2mp.de spatiu/copil, la grupa de virsta 3sapt-3ani trebuie sa ai 1persoana calificata(cu diploma)/5 copii iar la grupa 3-5 ani 1 pers.calif./15 copii. Deasemenea, spatiul de joaca in interior/afara trebuie sa fie separat pentru cele 2 grupe de virsta din motive de siguranta. Daca te intereseaza, iti mai dau si alte detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Eu ti-as da o singura idee: adapteaza atit educatoarele, cit si asistentele si pentru copii de 2 ani. Eu am intrebat si la alte gradinite particulare care se lauda ca primesc copii de la 2 ani, dar nu e adevarat in totalitate: primesc de la 2 ani si jumatate si trebuie sa stie sa faca pipi-kk singuri, sa mamince singuri etc, deprinderi cu care unii copii mai alintati, deci , si mai"puturosi" nu le indeplinesc. Nu cred ca activitatile sociale, de invatamint, artistice sau sportive sunt cele care ii determina pe parinti sa fie nemultumiti, ci vesnicele raceli, conjunctivite, bronsite, sinuzite de care au parte copiii cind ajung in colectivitate. Deci, cred ca curatenie, curatenie, curatenie, ca atunci cind i-l aduci pe bebe de la maternitate. Iti spun asta pentru ca eu am incercat sa rog pe cineva sa vina sa faca curat la noi acasa, dar nu mi-a placut deloc cum a facut: de mintuiala, tot imi dadea cu festelaul ala in loc sa puna mina sa frece cu peria si cu detergent. La noi curatenia inseamna doar sa dai cu apa cu clor si gata, ori, intr-o institutie unde sunt copii mici, cred ca ar trebui facut ceva in sensul constientizarii importantei muncii facute corect. E atit de multa lume somera, dar daca ii pui la munca li se par exagerate pretentiile tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

buna rechinuta, te rog frumos nu uita sa anunti cand se deschide gradinita. Pustiul meu are aproape 2.5 ani asa ca este cazul sa ne gandim serios la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rechinuta spune:

Va tin la curent cu gradinita si mai multe detalii o sa va dau cand o sa fie totul gata, prin iunie cred eu...daca merge totul bine.
Pentru Bobita :
-ca sa deschizi gradinita trebuie sa iti deschizi fundatie.
-ca autorizatii ai nevoie de la :pompieri, autorizatie sanitara, autorizatie de la ministerul muncii etc
Am acasa un document intreg cu exact ce trebuie sa faci. Daca vrei il aduc Luni la servici,il scanez si ti-l trimit pe e-mail.

Rechinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4641
uite Rechinutza poate ca ai gasit o educatoare:-)
Mie mi se pare excelenta ideea ta!!!
De abia astept sa ne pove cum merge treaba!

Sä fim senini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Este prima data cand scriu in acest forum si asta pentru ca am descoperit sit-ul abia de cateva zile. Insa, promit ca de acum o sa mai auziti de mine. Ruxi, fetita mea, are abia un anisor si (aproape) doua luni, asa ca nu m-am gandit deocamdata la varianta unei gradinite. Acum sta acasa cu o bona, pentru ca dupa un an de concediu simteam ca tare m-as intoarce la munca.
Am citit mesajul tau, Rechinuta, si vreau sa-ti doresc mult succes cu gradinita pe care vrei s-o faci. Te rog, insa, sa vorbesti cu un antrenor de tenis serios, pentru ca (dupa stiinta mea) tenisul se poate invata dupa 6 ani. Noi mergem toti trei la tenis, eu, sotul meu si Ruxi, insa ea ne ajuta doar la adunatul (sau aruncatul) mingiutelor.
Un singur lucru as vrea sa stiu: care este varsta minima de la care as putea s-o duc pe Ruxi la gradinita? Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Si eu stau in Aviatiei, la cateva minute de ambasada Chinei, si asi fi foarte fericita daca la gradinita ta ai primi si copii de un an. Tudor al meu are 7 luni acum, dar cand va face un an trebuie sa reincep serviciul si ar fi nemaipomenit sa-l pot aduce acolo.

Florentina & Tudor

Mergi la inceput