Ce parere aveti?

Ce parere aveti? | Autor: Rechinuta

Link direct la acest mesaj

Buna,

Ma intereseaza ce parere aveti despre gradinita/cresa la care va duceti copilul? Sau ce servicii/facilitati v-ati dori in plus de la gradinita si aceasta nu le ofera.
Motivul pentru care va intreb lucrul acesta este pentru ca sunt pe cale de a imi deschide o gradinita/cresa. Pe langa facilitatile pe care le ofera celelalte gradinite adica : transport, activitati artistice, limbi straine, calculator, balet, inot, program de weekend...vreau sa introduc si ore de tenis, mai ales ca gradinita va fi situata in sectorul 1, intr-o vila, chiar la intrarea in Parcul Herastrau, deci aproape de terenurile de tenis.
Mai am in minte si un program special pentru elevii din clasele primare...in special pentru cei care raman singuri acasa dupa scoala, nesupravegheati, pana cand se intorc parintii de la servici.
In concluzie, va rog sa ma ajutati cu parerile voatre.

Numai bine,
Rechinuta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Copilul meu e prea mic pentru a cunoaste situatiile din gradinite. Dar vezi ca mai exista pe forum o sectiune, aceea despre crese si gradinite, poate cele care scriu (si) acolo te pot ajuta. Oricum, te felicit pentru intentie si iti doresc ca proiectul sa reuseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rechinuta spune:

Sar'na pentru raspuns!
Hai ca il postez acolo la rubrica de gradinite!

Rechinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Sa-ti spun ce astept eu de la o gradinita:
- variante pentru program redus si program prelungit
- mancarea sa fie pregatita acolo, nu adusa prin firme de catering; sa se foloseasca alimente proaspete si gatite usor (fara prajeli, condimente). Cred ca pentru siguranta mamicilor ar fi bine sa listezi retetele dupa care se pregateste mancarea micutilor
- educatoare dragute si cu muuuuuuulta dragoste de copii. Nu ma intereseaza daca educatoarea stie 10 limbi straine, sa cinte la 20 de instrumente. Pentru mine este important sa fie o buna pedagoaga si o buna psiholoaga.
- fiecare copil sa aibe o fisa a lui care sa fie prezentata parintelui.
- programa scolara acreditata de MEC
- multe activitati creative pentru copii
- nu mai mult de 10 copii in grupa
- da pentru sport. e o idee foarte buna. Iar tenisul este un sport care devzolta corpul armonios.
- transport asigurat (la cerere)
- pret rezonabil
- locatia: este foarte buna zona care ai ales-o. Care intrarea a Herastraului?

Eu stau in Aviatie, si la toamna vreau sa-l dau pe Alex la gradinita dar nu prea exista in zona gradinite particulare accesibile ca pret.
Daca-mi mai vin ideei, o sa-ti mai scriu.

Tine-ne la curent cu gradinita.
Mult, mult succes
Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rechinuta spune:

Multumesc pentru raspuns Iulia! Imi este de mare folos!
Noi avem bucatarie proprie, nu aducem mancarea prin catering, chiar saptamana asta la utilarea bucatariei lucram.
Adresa gradinitei este : Str. Intrarea Unditei nr.11, sector 1, Bucuresti (langa Ambasada Chineza).

Rechinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

moaaaaaaama ce mi-ar placea sa ma faci educatoare acolooooooooo, la multi

Sä fim senini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rechinuta spune:

Papa..draga mea....de luna viitoare incep angajarile!!!
Mi-am propus la 10 copilasi..sa am 1 educatoare+1 asistenta.
Asa ca....daca vii in Romania....prima te iau!!!

Te pup
Rechinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

jajaja acu' omoara-ma cu oferta asta dupa ce in prealabil m-ai omorat cu salata aia de ton (pe care o fac macar o data la 2 saptamani)

Sä fim senini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

quote:
Originally posted by Rechinuta

Multumesc pentru raspuns Iulia! Imi este de mare folos!
Noi avem bucatarie proprie, nu aducem mancarea prin catering, chiar saptamana asta la utilarea bucatariei lucram.
Adresa gradinitei este : Str. Intrarea Unditei nr.11, sector 1, Bucuresti (langa Ambasada Chineza).

Rechinuta



Neaparat sa ma tii la curent cu gradinita.
Eu stau la 10 minute distanta de ambasada Chinei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Si bebe al meu este foarte mic, nu se duce inca la gradinita. Dar pe mine in primul rand la o gradinita ma intereseaza SIGURANTA copiilor.
Prin asta inteleg restrictionarea accesului in incinta institutiei (adica nu au voie sa intre dacat persoanele autorizate -parinti, bunici, bone- si nu orice necunoscut). Copii ar trebui predati de catre educatori numai si numai persoanelor cunoscute si nu oricui.
Poate ca sunt paranoica dar ar fi un punct in plus pentru gradinita ta. Am colege care platesc intr-o gradinita 50 de dolari in plus fata de pretul pietei pt astfel de conditii. Accesul in acea gradinita se face numai pe baza de cartele magnetica.
Cand ai sa deschizi gradinita? Care este varsta minima a copiilor? Cat costa pe luna - program prelungit?
Vreu sa il dau si eu pe bebe la gradinita. Daca conditiile tale sunt convenabile, ai deja o clienta.
Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

am sa iti scriu ce imi place la gradi la :
-usile la intrarea in cladire au clantele puse sus, numai adultii pot ajunge la ele;
- au scaunul de wc si chiuvetele la inaltimea la care ajung copiii;
- pentru o grupa au practic 3 incaperi, dar asta e cam prea mult?!!!
- au in camera principala construita din lemn o camera pentru papusi, acolo au si dulap cu hainute si doua paturi pt copii, chiuveta si dualp cu vase; se joaca de-a mami acolo; pe casuta asta se poate urca pe o scara , usor, acolo sus au "coltul pentru construit", adica piese lego de toate neamurile; sus pe casuta papsuilor merg cite unul sau doi copii si se joaca; "etajul' asta e incercuit cu gardut, e si o usa pe care si-o inchid ei singuri' in partea de jos a scarii e o usa pentru ca cei f mici sa nu urce si ei pe scari;
- in camera princpal sint si mese pt maincat, joase, au si un dulap pe perete , ca intr-o bucatarie, si chiuveta unde fiecare isi spala dimineata , dupa micul dejun, farfuria si tacimurile; sint tare incintati copilutii de chestia asta!
- in curte au mai multe chestii de catarat; un dimb de pe care se pot da pe topogan, biciclete si masinute cu doua-trei locuri, invirtitoare, banci, nisip, jucarii pt nisip;
- pt masa de prinz primesc de la o firma de catering carnea gatita si la gradi gatesc numai legumele, paste si salata;
- cind emrg in curte se incalta in cizmulite de cauciuc si pun peste pantaloni un panatalon de cauciuc moale, tare buna invetie asta, asa ca atunci cind vin inapoi de la nisio, dau panatalonii astia jos si cizmele si sint totusi curatei; zau e o oferta buna d epus in pliantul de reclama pt gradi
nu mai imi trece acu nimic prin cap

oricum , mult succes, si ai grija ce educatoare alegi!!!!

Mergi la inceput