Bebelusi de iulie-august 2004 (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna ziua!
Ieri m-am dus si mi-am pus dintele la loc (era unul de al meu imbracat si i-a cazut fustitza....hehehe....ramasese in vorbele alea goale...)
Asa ca am decis sa ma duc maine sa imi iau si io oglinda...poate daca ma vad ma mobilizez si io ca sa fac ceva cu kilogramele astea.

Azi am fost sa o vada doctorul pe buburuza...Ar fi trebuit sa fac o lista cu intrebari, dar m-am dus pur si simplu...daca ma apuc de liste uit de ele si tot acolo ajungem...:))

Ne-a dat fier haussman sa luam, a zis ca se da gratuit pentru ca a inceput sa se faca profilaxia anemiei la toti bebelusii, de la 6 luni...

Ma duc sa vaz daca apuc sa citesc ce ati mai scris (acu' se supara mandra si tipa la mine...:)))
O verisoara m-a pus sa intreb pe forum despre dr. Anca de la Municipal, asa ca o sa dau intai o raita la "mamici de...".

O zi excelenta sa avem!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze si pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Aseara am fost la dr cu Ilinca si ne-a spus ca ar fi bine s-o intarcam, pentru ca, din cauza titei fata nu maninca mincare (ieri toata ziua a baut dimineata 100 ml lapte, pe la 15, 100 supa si atit!). Astazi am hotarit sa nu-i dau tita decit la noapte, sa vedem ce se intimpla; zis si facut si pina la ora asta a papat 200 ml lapte, 200 ml supa groasa cu ficatel si un iaurt de 100 ml!! Record absolut! In schimb, mititica parca-i in sefraj, cauta disperata tita! Suntem in tratament cu calciu si peritol, speram ca lucrurile sew indreapta si nu va fi nevoie sa renuntam la tita.

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucureii mei

Lenevia este mama filosofiei - Thomas Hobbes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Se vede ca am bone pentru Stefi, am mai mult timp pentru mine .
Dana, felicitari pentru bona, sper sa se inteleaga Victor tare bine cu ea.
Roxana, tu sarbatoresti Pastele acum duminica? Si noi sarbatorim un pic (tata este catolic), asa ca spre bucuria noastra, mama face de doua ori cozonac si oua rosii.
Nicole, ce simpatica este Andreea! Si ce jucarie interesanta are! ce marca este si de unde o aveti?
Dorsilia, nu cred ca bubitele alea sunt o problema. Stefi mai tot timpul are diverse pete pe fata, mai nou de la saliva este tot timpul iritata pe barba, nu trece cu nimic. O sterg mai des si o dau cu crema si atit. Iar de proteine, noua dr. mi-a spus sa-i dau un galbenul sau 1 lingura de carne/branza pe zi, pentru ca Stefi are tendinta sa se constipe, iar proteinele accentueaza aceasta tendinta.
AndreeaBanica, stiu cum este. Si mie mi se face dor si abia astept sa raman iar (dar un pic mai incolo, nu chiar acum )
Vrabiuta am vazut pozele, superbe ca de obicei. Succes la vaccin, eu recomand un supozitor cu paracetamol imediat cum va intoarceti de la vaccin.
Multumesc pentru raspunsul cu pestele! Va scriu maine ce am gasit si cum a fost primit.
Si la noi este superb afara. Am trecut si noi ma partea sport de carut, iar Stefi este absolut incantata. Poate vedea lumea foarte bine si sta si foarte comod. Dupa o ora a adormit, tata s-a oprit la o terasa, a asezat carutul la soare si Stefi a mai adormit o ora! Era asa calda cand a venit in casa. Acum iar au iesit, sper sa nu mai doarma ca sa doarma diseara. Cred ca week-end-ul acesta va sta numai afara, cica de luni iar se strica vremea . Apropo de stat la soare. Voi folositi ceva crema cu factor de protectie solara? Nu stiu de care sa iau, mai ales ca Stefi este un pic blonda si mi-e cam frica (tati ei daca sta 10 minute la soare se face rosu ca racul).
Dupa-amiaza placuta, eu sunt prin zona, stau la calculator si lucrez.


Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefania - printesa mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Eu nu stiu cum ati reusit voi sa scrieti......DC-ul nu mi-a mers toata ziua....asa ca voi deja v-ati culcat..
Aici este un pic altfel...celor care m-ati intrebat despre protectia card-ului...Ce aveti voi in Ro se numeste debit card protejat evident printr-un PIN...aici avem si asa ceva (care sint banii mei proprii si personali) si credit card (care sint banii companiei care-ti acorda credit card-ul).
Banii nu-s o problema ,le dai telefon le spui ca nu tu ai cheltuit acei bani (intre timp a cheltuit 500$) si nu te pune nimeni sa platesti. Ceea ce ma sperie pe mine este ca cineva imi stie datele...toate si poate aplica pentru imprumutri la banci, sa deschida credit carduri in numele meu...Aici este ceva relativ frecvent, furtul de identitate...
Pentru cele cu dintisorii, febra este posibila dar nu obligatorie...
Felicitari pentru bona Roller! Cum ai gasit-o pina la urma?
Cristalina bine ca s-a rezolvat!
Mani....ce dragut este ...sa nu-l mai prinzi prin casa...hi,hi,hi
Vrabiutza succes la vaccin!
Roxi ...cam multa plimbare...
Nicole dar de curiozitate ...ce inaltime ai tu?
Laurici, noua dr nu ne-a dat nici un fel de vit...si i-am si spus ca stiu de la alte mamici din alte state din US ca ele au primit...cica aici in Ca sintem mai cu mot....nici o vit si nici un supliment!
Si ultima problema....m-am tuns si eu...imi cade parul....in smocuri..mai este cineva in afara de Laura?
Pup pe toate....ca am uitat ce am mai vrut sa scriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Buna! Fetele din America, am si eu o rugaminte. Spuneti-mi daca dati la bebei mancarica de la GERBER sau Earth's Best www.earthsbest.com (eu am gasit sa comand de pe un site)? Cum vi se par? Manaca bebeii? Noi aici in Japonia aveam ceva marci, dar mancarea la borcanase de pe la 7 luni in sus mai toata are orez si faina inclusa, iar fructe nu sunt decat la borcanele mici pt 5-6 luni.
Ce ma sfatuiti sa iau, Gerber sau Earth's Best. Gerber am gasit si in unele magazine ,dar am citit mai demult un articol nefavorbail despre ei si nu am cumparat deloc pana acum.
Va multumesc anticipat!

Avem pozici noi
http://community.webshots.com/album/303901949Jnhhgi (activit zilnice)
http://community.webshots.com/user/sutikun10 (plimbari de weekend)

Si raportul pt fetele cu abdomenele: am slabit aprox 1 kg si am dat jos 3,5 cm in talie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Buna seara (dimineata),

Multumesc pentru raspunsuri... deci observ ca pana acum numai Simona a avut asa probleme cu febra mare de la dintisori...hmm... nu-s ce sa zic, dar sper sa fie dintii. Nu are absolut nici un alt simptom de raceala, dar aceasi faza cu febra mare s=a repetat acum doua saptamani, dupa care am observat ca ii iesise un dintisor... acum i-a aparut al doilea zilele trecute... doctorita care a vazut-o mi-a zis ca e normal sa aiba febra de la dinti, dar nu foarte mare...si a fost atata de maraita zilele astea de a trebuit sa o tinem numai in brate... nimic nu-i mai placea..ofofof, sper sa scapam odata...

Eli, eu ii dau mancarica de la Earth's Best, imi place ca e organica... o cumpar de la magazin... Gerber aici nu se gaseste (sau n-am vazut eu). Am vazut pozele in costumas de tigrut, e scump rau Stefanel...

Fetele cu slabitu (Daria, Nicole) felicitari din partea mea pentru vointa... eu am ajuns cu chiu cu vai la 63 (deci 7 kg date jos)... da sper sa mai dau... Partea buna e ca de 2 saptamani mananc de toate (inclusiv dulciuri dar nu paine) si tot am continutat sa slabesc vreun kil..

Pupe tuturor,

Anca & bb Bianca (19 iulie 2004)

http://community.webshots.com/user/aneagu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Buna dimineata!
Eli - eu am vazut ca in State se face reclama mare in toate revistele de bb la Gerber...acum nu stiu cit de ok sunt dar nu au de ce sa nu fie.

PASTE FERICIT pentru toti cei sarbatoresc duminica. Si iepurasul sa va aduca numai bucurii, sanatate si fericire !!!



Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Buna dimineata!
Vrem doar sa va uram o zi buna (e drept ca afara parca sta sa ploua, dar poate ne ocoleste...) si un weekend la fel de bun!

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
32 ani, zodia: gemeni
http://community.webshots.com/user/leelooga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

A si sa nu uitam!
Paste fericit fetelor care il serbeaza duminica asta - sa va aduca iepurasul tot ce va doriti!

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
32 ani, zodia: gemeni
http://community.webshots.com/user/leelooga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:



Buna mamici si bb-ei

Noi astazi ne-am dat singuri din pat(avem poza la albumu martie)dar binenteles ca ne-am dus ca bobocu,inca nu avem atat stabilitate pe picioare.

Pt cei care duminica sarbatoresc pastele,va dorim un PASTE FERICITiar iepurasu sa va aduca numai bucuri,wekend placut la toata lumea

Mergi la inceput