Mamici de septembrie - octombrie 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna dimineata gravidutelor!


Eu am dormit ieri la amiaza 2 ore....seara am picat de somn, si pe la 4 dimneata m-am trezit si nu am mai putut sa dorm. Eram asa atipita, dar nu somnul ala adanc. Pe la 6 cand sa ma trezesc sa plec la servici, eu lucru de la 7, nu mai puteam de somn. Oare cat o tine asa?

Apropo de vospsit pe par....cica in primul trimestru nu e bine...apoi merge fara probleme.
fetelor ce sa pap pentru calciu si fier ca nu mai stiu...in afar de iaurt, laptic, ....ziceti voi!
Perele ce contin?

pup

Vero 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

martta, imi pare tare tare rau. Poate totusi te mai vede un doctor ... macar sa vezi care e parerea lui. Va doresc sa fiti puternici, si sa treceti peste acest necaz.

oana, bafta cu green-cardul! Tzin pumnii sa ti-l dea.

Libra, bine ai venit! Sarcina usoara!

mary, mie una nu-mi trece prin cap sa las nasha sa puna si ea un nume copilului.

Fetelor, va multumesc mult pentru complimente. Noi am organizat nunta, in mai putin de 2 luni (internetul sa traiasca!). mihaela, daca vrei sa-ti dau vreo informatie, o mina de ajutor, orice, aici sint!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Buna dimineata!
Martta, am deschis netul cu sufletul la gura, sa vad ce ai facut. M-am intristat tare mult... Acuma, vreau sa-ti spun si eu niste lucruri, dar nu as vrea sa fiu interpretata gresit. Pur si simplu vreau sa-ti spun realitatea, pt. ca e foarte usor sa ne mintim frumos si sa ne incurajam ca pote nu s-a intamplat nimic si poate totul e OK, cand nici noi nu credem cu tarie asta. Si eu am avut ganglionii umflati vreo 3 saptamani in acea perioada si mi s-a confirmat de catre mai multi medici ca aceea a fost perioada infectarii. Deci exact cand era mai rau, cand a avut loc organogeneza, dupa cum ai spus si tu. Unii mi-au recomandat eco morfologica, sa vedem daca bebe avea vreo malformatie, dar mi s-a parut inutila, pt. ca am citit f. mult despre asta si in cele mai multe cazuri afecteaza creierul, ceea ce nu s-ar fi putut observa. O alta solutie ar fi fost sa fac amniocenteza, sa vedem daca a ajuns in lichidul amniotic, dar la vremea aceea mi s-a spus ca rezultatul dureaza o luna si eu oricum eram in 18 saptamani. In cazul in care nu ar fi patruns bariera placentara, am fi mers pe tratament, dar nici in acest caz nu existau garantii. Deci, cu mare durere am decis sa fac ceea ce stiti. Am avut f. multe momente de indoiala dupa aceea, dar gandind la rece (pt. ca altfel innebunesti) am concluzionat ca mi-ar fi fost mult mai rau dupa aceea. Sansele sa aduc pe lume un copil care sa se chiniue o viata, sau sa moara la nastere erau f. mari.
Doct. de la Cantacuzino mi-a povestit ca unele femei au ales sa-si poarte crucea, dar..... iti poti inchipui cat e de greu.
Oricum, indiferent de decizia pe care o vei lua, eu iti doresc mult curaj si tarie! Trebuie sa fii tare! Trebuie! Iti doresc din suflet numai bine si oricand ai nevoie de un sfat, sau pur si simplu o vorba buna, noi suntem aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ma bag si eu in seama aici, desi am migrat definitiv la mamicile de noiembrie.
Martta, imi pare nespus de rau de vestile pe care ni le dai. Tot ce pot sa-ti spun este ca dupa ce te gindesti si iei o hotarire mergi cu ea inainte si nu te mai uita inapoi, oricare ar fi ea.

mihaela_e, tot in zona Cocor, cred ca in magazinul Bucureti, inca o alta casa de moda dragutza, ceva Casa Inoan sau Ioanid sau ceva similar. Aveau niste modele foarte frumoase, desi din materiale cam naspa. Eu una cred ca la rochia de mireasa modelul e important, nu materialul.

Bafta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

MIHAELA-imi pare rau pentru eroare... nu prea le am pe astea... mea culpa!
Asta sunt eu !

MARTTA- iti spun si aici ca imi pare rau si sa iei decizia corecta! (pentru fetele de aici... noi suntem colege si la Copilasi de iunie-iulie 2003) Sa nu te acuzi de nimic... pur si simplu nu puteai schimba situatia.

ROMANA & MATEI(04.07.2003) si bb din burtica( 15 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

fetelor, doresc raspuns urgent

Pot sa beau 1 Fervex ca nu mai pot de cap. M-a luat cu stranut si sunt un pic calduta. Fervex luam si inainte si imi facea bine.
Am inteles ca se poate de la unele.
voi ce ziceti?

Vero 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Hildegard, te rog din suflet suna-ti doctorul! Noi nu sintem medici, si zau daca se merita sa te joci cu medicamentele in primul trimestru de sarcina. Sfatul meu de programator e sa nu iei.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary_25 spune:

Buna, Ioana
Poti sa ma treci si pe mine la sfarsitul lunii septembrie, inceputul lunii octombrie cu nasterea. Sunt o noua viitoare mamica, abia intrata pe acest forum.
Mary_25

Strauti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Mary_25, bine ai venit pe . Sa ai o sarcina usoara!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Hildegard si eu am fost 3 saptamani racita, de-mi venea sa-mi iau campii. Dar doctorita mi-a zis ca daca chiar nu mor sa nu iau nimic. E perioada cea mai critica. Si daca pui in balanta avantajele si dezavantajele care pot sa apara..... Da-i cu ceaiuri si cu lamaie si asta e. Ce nu facem pt. bebe?

Mergi la inceput