Col scurtat - help...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Eu am pierdut 2 sarcini (saptamina 21 si 20) pina mi s-a pus diagnosticul de insuficienta cervico-istmica (col incompetent).
Cum scriam in pagina anterioara, la a treia sarcina mi-am facut cerclaj si totul a mers bine. Din pacate aceasta incompetenta nu se poate diagnostica inainte de sarcina, si de cele mai multe ori se descopera doar dupa ce s-a pierdut una sau mai multe sarcini. Aceasta boala este ireversibila, deci la sarcinile urmatoare se va face preventiv cerclajul, neasteptind sa se intimple ceva. Lungimea colului nu se poate masura decit la eco, insa tin sa mentionez ca si aici poate fi o indulgenta de 2-3 mm (din pacate medicina nu este o stiinta exacta). Cerclajul se face in Austria abia din sapt. 12 de sarcina (pina atunci se merge pe principiul ca natura are voie sa hotarasca), in Romania se face insa si mai devreme. Aceasta este parerea atit medicilor de aici, cit si a celor din Romania. Daca aveti intrebari in legatura cu asta, eu sint documentata pina in dinti!!!!! Toate cele bune tuturor cu probleme!!

Flavia si minunea Bianca

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/fersedif/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:




22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Flavia o sa incep eu prin a te intreba ceva: prezinti in antecedente ceva anume pentru colul incompetent cum ar fi intreruperi de sarcina, infectii etc. sau pur si simplu constati ca e incompetent?
Un link ceva se poate, ca vreau sa ma mai documentez si eu.
Multi pupicei!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Draga Delia, scuze ca raspund asa de tirziu, nu am putut sa
intru pe forum. Nu am avut nici infectii, nici intreruperi de sarcina! In marea majoritate a cazurilor se pune diagnostic de incompetenta a colului abia dupa una sau mai multe pierderi. Multi medici nu pun foarte mare baza pe masurarea lungimi colului in timpul sarcinii, asa ca la prima mea sarcina acesta nu a fost masurat niciodata (mi s-a facut doar eco abdominal, lungimea colului masurindu-se doar vaginal!). Repet: eu nu am avut contractii si nici alte simptome!!! Deci nu este de jucat!!!!! Linkuri nu am decit in germana, banuiesc ca nu te ajuta, dar baga cervical incompetence in google si gasesti o gramada de informatii.
Pipici si capul sus!

Flavia si Bianca

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/fersedif/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

DragaDelia,si eu cand am fost insarcinata am stat din sapt.20 in pat ptr ca aveam colul deschis si am avut contractii pe toata durata sarcinii ,dar am respactat tot ce mi-a spus medicul :repaus la pat,fara contact sexual si am luat tratament +controale din 2 in 2 sapt.nu mi-a facut cerclaj ,dar repet am stat in pat si m-am dus numai la baie si atat.
iti doresc multa sanatate si ai sa vezi ca va fi ok

laura si andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fundita spune:

salut tuturor,
sunt mariana din bacau. Citind aici despre col scurtat si simptome, imi dau seama ca si eu am trecut prin asta si inca mai trec. Am schimbat doi ginecologi, dar nici unul nu mi-a explicat ce este acea apasare si senzatie de "hoops ca vine", pe care o am dupa o ora de stat in picioare. Am intuit ca ceva nu e OK si am stat cumintica.
Fina mea a nascut cu o luna mai devreme avea dilatatie de 4 cm, dar ea crede ca doctorul s-a grabit totusi sa-i faca cezariana si ca sarcina ar mai fi putut fi pastrata, iar copilul inca mai are icter dupa trei saptamani. Se poate sa fie vreo problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Multumesc mult fetelor din nou!
Ma simt bine si cred ca se datoreaza in mare parte tratamentului dar si lipsei de efort.
Flavia, mie mi-a masurat colul dr. Pop la echo abdominal si la Codrin mi-l masura tot asa...nu neaparat vaginal.
Am tot cautat pe Google dar nici ei nu sunt prea lamuriti (concret) de cauze.
Oricum pentru toate fetele in situatia mea - sa gandim pozitiv si sa fim cumintele ca trecem noi cu bine peste asta.
Va pup de mii de ori!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

quote:
Originally posted by fundita

salut tuturor,
sunt mariana din bacau. Citind aici despre col scurtat si simptome, imi dau seama ca si eu am trecut prin asta si inca mai trec. Am schimbat doi ginecologi, dar nici unul nu mi-a explicat ce este acea apasare si senzatie de "hoops ca vine", pe care o am dupa o ora de stat in picioare. Am intuit ca ceva nu e OK si am stat cumintica.
Fina mea a nascut cu o luna mai devreme avea dilatatie de 4 cm, dar ea crede ca doctorul s-a grabit totusi sa-i faca cezariana si ca sarcina ar mai fi putut fi pastrata, iar copilul inca mai are icter dupa trei saptamani. Se poate sa fie vreo problema?





Din cate stiu eu un icter prelungit nu ar fi iesit din comun pentru un prematur, insa legat de perioada cred ca e cam mare chiar si pentru un prematur.
E bine sa faci o echo care sa-ti spuna lungimea colului si apoi sa-ti intrebi dr daca e nevoie de tratament.
Multa sanatate si toate cele bune!


Delia si Codrin

Mergi la inceput