Col scurtat - help...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Cauza la mine a fost col incompetent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by pineapple

Cauza la mine a fost col incompetent


si acest lucru nu poate fi observat inainte?


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GildaT spune:

Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie, numai ca mie dr. mi-a spus ca este colul elastic. Am pierdut sarcina in saptamana 20 fara nici o durere sau sangerare. Mi s-a recomandat serclaj imediat cum se poate face.
Si eu mi-am pus intrebarea daca se putea preveni, sau daca putea preveni cumva. Dar nu se poate. Decat daca ti se intampla.
Toate cele bune!

Gilda si bebe din burtica (7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rdunare spune:

Din ce stiu eu, diagnosticul de col incompetent se pune dupa o sarcina la care lungimea acestuia nu a fost satisfacatoare. De multe ori, dupa un avort spontan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

quote:
Originally posted by rdunare

Din ce stiu eu, diagnosticul de col incompetent se pune dupa o sarcina la care lungimea acestuia nu a fost satisfacatoare. De multe ori, dupa un avort spontan.



Asta cred si eu...mie personal (am consultat mai multe pareri) mi-au spus ca nu este cazul de cerclaj pentru ca daca am dus o sarcina la termen colul meu ar fi competent...daca as fi avut antecedente de avort spontan etc ar fi fost alta discutie.
Va pup si va doresc multa sanatate tuturor!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Delia, am citit ieri intr-o revista despre acesta problema.
era vorba despre o femeie care in saptamanile 20-21, avea deschidere de col, si pierdea sarcinile. avea ca si tine, deja un copilas si avusese o sarcina fara probleme. cerclajul nu a ajutat-o, a pierdut cateva sarcini (trei) pana cand doctorul i-a spus ca e doar o solutie. sa ramana definitv in pat + cerclajul de rigoare.
bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Delia si eu am avut colul scurt toata sarcina, insa cu repaos a fost OK si bebita al meu are deja 3 luni. Ce vreau eu sa iti spun este ca trebuie evitat si statul pe scaun. Pozitia in care trunchiul e la 90 de grade fata de picioare deranjeaza colul, deci trebuie evitata, inclusiv in masina. Daca mergi cu masina sa iti lasi scaunul pe spate ca sa fii la 120 grade. Mie doctorul mi-a dat aceste indicatii, le-am respectat si a fost OK. Bine eu mi-am si fracturat piciorul in sarcina si a fost obligatoriu sa stau o perioada lunga la orizontala....dar asta e alta poveste !

Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc !

Pupici,
Lali si bebe Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri, incep sa inteleg.. Saptamana trecuta la consultatie (tuseu) mi s-a spus ca am colul scurtat, dar inchis. Medicul mi-a recomandat sa evit orice efort, de orice fel, dar nu mi-a spus ca ar fi cazul sa stau in pat. Saptamana aceasta am mers la o alta consultatie (tot tuseu) si totul era in regula, colul lung si inchis. Sunt usor contrariata, dar n-as pune la indoiala nici una dintre opinii. La ultima ecografie (acum 3 saptamani) avea 39mm si medicul a fost multumit. Daca pana acum mai faceam cate o plimbare pe zi, sau mergeam la cumparaturi si stateam mai mult in picioare, de la prima consultatie am evitat si acest lucru, plus ca la birou am inceput sa-mi tin picioarele sprijinite de un scaun inalt. Este posibil sa-si revina atat de repede? Ce parere aveti? Nu am nici un fel de dureri sau sangerari, dar din cate ati spus, nici nu este obligatoriu sa le ai ca sa ajungi sa ai mari probleme. Astept parerea voastra! Multumesc


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Tia, da este posibil. Chiar cat eram in spital, strict la orizontala si fara sa fac nici un efort si cu aceeasi medicatie colul meu mergea de la dilatatie de 3 la 1, 4 apoi 2... Doctorul care ma urmarise pana atunci i-a si spus sotului meu sa stea linistit ca in multe cazuri se intampla se se inchida si sa fie suficient de lung ca sa se poata face cerclajul, chiar si in sapt 20 cum eram eu. Din pacate nu am fost eu cazul fericit. Am intrebat si eu daca nu se putea sti dinainte dar mi-au zis ca nu, nu la prima sarcina. Si totusi, stand la o vorba cu o asistenta mai prietenoasa, m-a intrebat Dar ultima eco cea la care a fost totul ok, nu a fost vaginala, nu....? Poate la vaginala ar fi putut vedea ca ceva nu este in regula. Desi de multe ori si asta este prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Tia: daca un col are 3- 3,5 cm la tuseu nu cred sa se observa a fi scurt dar se poate spune cum se prezinta local - daca are pereti subtiati, daca e tractionat etc.
Si mie la examenul local facut dupa echo - deci stia) mi-a spus ca se prezinta foarte bine si la echo 2,8 cm.
Numai la echo se masoara lungimea sa si cel mai bine e sa faci lunar un echo ca sa fi linistita - eu asa fac.
Eu aveam 2,8 cm si dupa 3 zile era masurat la 3 cm, nu stiu incat se alungeste dar prin repaus se alungeste sigur.
Multa sanatate si tinem legatura!
Va pup dulce!

Delia si Codrin

Mergi la inceput