Intarire brusca a burtii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tamara spune:

Draga Kori si draga bebe,
Doctorul tau si fetele au dreptate cu contractiile alea B-H... Uterul se pregateste , dar nu-l suprasolicita...
De aceea va sfatuiesc sa stati cuminti! Nu vreau sa te speri, Korina, fereste-te cat poti de efort, de carat , ridicat, urcat scari si alte activitati care ar presupune sa obosesti... cum simti intarirea burticii, papa pastilutza...
Ti-o spun pentru ca eu nu am facut asa, ignoram oboseala, burta care era intinsa si tare ca o toba.... ma odihneam eventual putin pe scaun si ... dupa ce-mi revenea suflul o luam de la capat...
Acum la 26 sapt trebuie sa stau in pat pentru ca n-am fost indeajuns de cuminte

Oricum fiecare sarcina are propria ei evolutie, propriile manifestari si probleme in functie de organismul purtatoarei si al comportamentul micutului/micutilor "chiriasi" Asa ca-ti doresc sarcina si nastere usoara, si va pupam cu drag

Tamara si bebeii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Nu stiu de ce dar se pare ca e o tendinta a medicilor din Romania sa te indoape cu pastile cand practic nu e nevoie. Eu una nu as lua pastile pt ceva ce nu doare si e perfect normal sa mi se intample si asta mai ales gravida fiind. Orice intra in organism trece si de placenta. Asa ca oricat de sigure ar fi medicamentele astea eu le-as lua doar daca n-am alta solutie. Parerea mea...



Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaid spune:

Aha! Si eu am avut contractii Braxton-Hicks, dar prin lunile 8-9 s-au indesit. Doctorul mi-a zis sa iau antispastice, da' si eu am fixul asta ca sa nu iau medicamente daca nu e absout necesar...si nici n-am luat, am preferat sa ma odihnesc putin de fiecare data cand simteam ca burtica face exces de zel cu contractiile de antrenament. Ca doar nu era neaparat necesar sa dau cu aspiratorul si sa gatesc si sa spal in timp record! Faceam cat puteam, facea si sotu' si ce mai ramanea de facut, lasam pe maine, ca nimic nu era mai important decat bebe! Sigur, daca-i o sarcina cu risc e mai bine sa iei antispastice decat sa nasti prematur, deci cred ca depinde de la caz la caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

[size=3]Si eu tot cu burtica mica (16 saptamani )si cu aceleasi probleme.I-au cate o pastiluta de No-spa si una de Utrogestan In fiecare zi.
Numai bine va doresc!!!![/size=3]

gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

daca in luna a 6-a nu am aceste contractii pregatitoare inseamna ca uterul meu nu se pregateste de nastere?
sanatae la burtici si mamici

cris

Mergi la inceput