Intarire brusca a burtii

Intarire brusca a burtii | Autor: korinna

Link direct la acest mesaj

De cateva ori am simtit ca mi se intareste brusc burta,pentru ca mai apoi sa se inmoaie..asta intamplandu-se intr-o perioada de 2-3 minute.Pana acum am simtit zilele astea cam de 4 ori lucrul asta.Sunt contractii???Sunt periculoase?Poate duce la pierderea bb?
Am auzit ca unii medici recomanda un tratament pentru calmarea acestor "contractii"..simt ca si cum s-ar intari brusc uterul,insa nu dureaza mult
acum sunt in saptamana 23 de sarcina
Multumesc fetelor care imi vor raspunde!

KORINA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

http://pregnancy.about.com/library/weekly/aa042201a.htm?terms=braxton+hicks
Rilex, st contractii braxton hicks, si eu am avut, nust periculoase, doar uterul care se antreneaza pt. nashtere :)))). Da click pe linkul de deasupra.

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Are dreptate Luiza si eu m-am speriat dar pe urma am vorbit cu doctorul (dupa ce ma informasem si stiam si singura ce erau da' voiam confirmare) si mi-a zis ca sa nu le iau in seama si sa ma relaxez cand apar. Ce senzatie frumoasa mi se pare acum ca era.
Oricum poti sa te duci la un control ca sa te linistesti.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Eu zic totusi sa intrebi doctorul.
Nu vreau sa te sperii dar contractiile Braxton-Hicks apar pe la treizeci de saptamani si nu mai devreme.Cel putin asa mi-a spus mie ginecologul cand am intrebat.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Da,sunt contractii.Si eu am avut.Cerclaj ai?Mie imi dadea dr Duvadillan pt aceste contractii.Luam cate 3/zi+lzadon supozitoare.

Te pup,
Gabi si bb Simona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

si eu am avut si am aceste contractii, care am inteles ca sunt normale si necesare. ca sa stai linistita, consulta medicul.:)
p.s:am inteles ca un semnal de alarma este atunci cand sunt dureroase.

ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Korrina, e perfect normal sa simti contractii care da sunt Braxton-Hicks, sau contractii de "antrenament".
De altfel contractiile apar pe toata perioada sarcinii insa noi nu le simtim decat dupa 4-5 luni. Cele mai multe femei le simt incepand cu luna 7-8 iar altele nu le simt deloc. Asa ca nu e o regula, atata timp cat nu sunt dureroase sau insotite de alte simptome, bucura-te ca uterul tau "isi ia in serios" functiile atribuite.
Sarcina usoara in continuare.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_maria spune:

Eu am 28 de saptamani. Cam de 4 saptamani am si eu aceste contractii. Medicul meu mi-a spus sa-l sun doar daca am si dureri.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

asha e mai. Atata timp cat nu sunt dureroase si nu se regularizeaza e ok. Daca dor si sunt sin 10 in 10 min sau 115 15 etc.......atunci e mai nasol :)))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Fetelor voi sunteti in luna mai mare , eu simt aceste contractii de la 16 saptamani.. Dr. mi-a spus sa iau No Sp. Voi ce ziceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Am fost la medic..a zis ca sunt contractii Braxton si mi-a dat sa iau 1 pastila de No-Spa/3*zi.Nu mi-a zis ca ar fi periculoase.Parca nici nu am mai avut zilele astea.Insa mi-a spus sa nu iau in fiecare zi,ci numai in zilele in care ma deranjeaza.
Multumesc fetelor!

Pupici pe burtici!

KORINA

Mergi la inceput