Conceptie despre viata.

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

sorry , da era Francis nu Loyola.
Pai, eu cred ca expresia vine de la faptul ca fiecare dintre ceremonii este cea mai importanta ptr religia respective. Cum ar fi, Nasterea in budism, cu multiplele simboluri si ceremonii adiacente, casatoria crestina (una dintre taine), moartea la shintoisti cu schimbatul numelui si restul. Imi imaginez, nu-mi mai amintesc daca am citit explicatia adevarata. Simpatici japonezii astia, departe de ei gindul sa-si usureze vreodata viata. E adevarat ca imparateasa inca mai poarta 9 kimonouri pe dedesubt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Imparateasa nu s-a nascut in familia imperiala.A lucrat in diplomatie inainte de casatorie.Eu am vazut-o in mai multe ocazii oficiale imbracata 'europeneste'.Nu stiu ce-i cu cele noua kimonouri,dar imi suna ca o alta "zicala".
Precum iti spuneam, nu exista ceremonie funerara shinto,deci "zicala" e zero.
Da-mi si mie o bibliografie,ca tare-s curioasa in ce carti ai gasit asemenea afirmatii.Am mai citit si eu cate ceva,da' trebuie sa rekonosc ca n-am gasit nimic de genul asta.
Daca vrei sa intelegi mai multe despre "japonezii simpatici care nu-si usureaza viata",citeste cate ceva despre budhism(da' cartzi serioase de data asta).Si atunci vei pricepe si cat adevar incape in afirmatia ta despre "point-u' pierdut".
Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Departe de mine gindul sa le ridiculizez credintele sau modul de viata la japonezi.Nici macar nu le cunosc atit cit as vrea. Sint citeva carti pe care le-am citit si ale caror titluri ti le voi da intr-un mesaj viitor citeva scrise de romani (Florin Vasiliu parca?), una de niste francezi sot-si-sotie in editura meridiiane). Cele 9 kimonouri se refera numai la numarul de kimonouri pe care-l imbraca imparateasa in cadrul ceremoniei de investire a unui nou imparat.

Point-ul religiei crestine (cel de care vorbeam in mesaj) e ca exista numai un singur Dumnezeu si fiindca e unic el nu ar trebui sa faca parte dintr-un panteon (alaturi de Amaterasu, etc). Din motivul asta spuneam ca lor le-ar fi scapat sensul religiei noastre.
Ai dreptate zicala e pe dos, ea suna :Japonezul se naste shinto, se casatoreste crestineste si moare budhist.
Desi exista si niste ritualuri sinthoiste de inhumare, sumare, cu putine traditii (taiat o suvitza de par care ulterior se pune in altarul casei alaturi de orez-ul adus ofranda), intre care o aminteam pe cea cu schimbarea numelui dupa moarte ex: imparatul Meiji cu epoca lui luminata se numea Mutsuhito pe cind traia, Akihito va da era Hensei, Hirohito cu era Shova etc. Si la fel se intimpla si cu persoanele particulare, mai ales de cind au capatat doua nume, privilegiu al nobililor numai in trecut. Iar shintoismul ramine totusi religie de stat si are si o majoritate de practicanti.

Stii chiar ma gindeam ca discutia ar fi fost interesanta daca tonul tau ar fi permis-o. E insa dificil nu?, sa inveti pe cineva fara sa "dai lectii".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Departe de mine gindul sa le ridiculizez credintele sau modul de viata la japonezi.Nici macar nu le cunosc atit cit as vrea. Sint citeva carti pe care le-am citit si ale caror titluri ti le voi da intr-un mesaj viitor citeva scrise de romani (Florin Vasiliu parca?), una de niste francezi sot-si-sotie in editura meridiiane). Cele 9 kimonouri se refera numai la numarul de kimonouri pe care-l imbraca imparateasa in cadrul ceremoniei de investire a unui nou imparat.

Point-ul religiei crestine (cel de care vorbeam in mesaj) e ca exista numai un singur Dumnezeu si fiindca e unic el nu ar trebui sa faca parte dintr-un panteon (alaturi de Amaterasu, etc). Din motivul asta spuneam ca lor le-ar fi scapat sensul religiei noastre.
Ai dreptate zicala e pe dos, ea suna :Japonezul se naste shinto, se casatoreste crestineste si moare budhist.
Desi exista si niste ritualuri sinthoiste de inhumare, sumare, cu putine traditii (taiat o suvitza de par care ulterior se pune in altarul casei alaturi de orez-ul adus ofranda), intre care o aminteam pe cea cu schimbarea numelui dupa moarte ex: imparatul Meiji cu epoca lui luminata se numea Mutsuhito pe cind traia, Akihito va da era Hensei, Hirohito cu era Shova etc. Si la fel se intimpla si cu persoanele particulare, mai ales de cind au capatat doua nume, privilegiu al nobililor numai in trecut. Iar shintoismul ramine totusi religie de stat si are si o majoritate de practicanti.

Stii chiar ma gindeam ca discutia ar fi fost interesanta daca tonul tau ar fi permis-o. E insa dificil nu?, sa inveti pe cineva fara sa "dai lectii".




Asta este prima replica in care nu pot constata atitudine condescendenta.Intentia mea n-a fost aceea de a "invata pe cineva",nici cea de "a da lectii",ci cea de restabilire a adevarului.
Tu ai fost cea care a postat informatii despre religie in Japonia,cu o gramada de erori.Daca afirmatiile tale ar fi fost corecte,n-as fi intervenit cu siguranta.Tonul ironic al replicilor mele e firesc,atata vreme cat ai facut afirmatii de genul"imparateasa inca mai poarta 9 kimonouri pe dedesubt","cert e faptul ca japonezii mixeaza cu lejeritate religiile,fara a le pasa catusi de putin ca dpdv crestin,budist,ei au pierdut point-ul fiecarei religii","simpatici japonezii astia,departe de ei gandul sa isi usureze vreodata viata",etc...
Si vezi ca era Akihito cu Heisei si Hirohito cu Showa(se citeste SHOUA)-asta tot de dragul corectitudinii informatiei.
Nici un subiect nu poate scapa in ultima vreme de reactii de genul"hai Dinaaaaamoooo",sau de replici emfatice fara legatura cu realitatea.Uite astea-s motivele pentru care am hotarat sa nu mai las oamenii sa traga concluzii eronate,macar asa,din cand in cand.Iar daca "interlocutorii" au mai multe argumente decat subsemnata,sunt capabila sa admit ca m-am inselat si ca eventual punctul meu de vedere n-a fost cel corect(nu-i cazul discutiei noastre despre Japonia si religie,se pare).
Numai bine!



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Ela..hihi...mercic de pont, dar penalul special l-am dat anu trecut. Acum am procesual penal...si o sa citesc doar codul...atat :)))

Liutzaaaaa, liaaaaa, mai, o sa va zic io odata shaodata ce si cum am inteles. Acu, ce sa zic...fiecare crede in ce vrea.......da'...ma'ntreb si io ca kurca :o). Fiecare crede in ceva da? si ce sentampla cu respectivu cand moare? Se termina tot? ajunge in iad sau in rai? se reincarneaza?
Dar triburile alea care traiesc in padure si senkina la copaci? Cu oamenii aia ce sentampla? "nimic nu se pierde, totu se transforma"?
......mie m-e sa nu fie o keste ca la superstitii, adica...ce crezi ca o sa tzi sentample...aia o sa ti se intample?
Dupa cum se vede...sunt o groaza de intrebari.......si raspunsul poate n-o sal aflam niciodata...dar asha e omu'...curios :)))))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

reiki,
nu cred ca exista Ortodoxie pura si altfel de Ortodoxie.

E ca atunci cand, iei apa,si flori de musetel si le amesteci, obtii ceai, ceea ce este altceva.

Asa a aparut Catolicismul, au mai schimbat ceva si au aparut Protestantii; si de atunci mai vine cate un om, i se pare ca el intelege Biblia mai bine decat toti Sfintii Parinti si Sinoadele Ecumenice la un loc, si asa mai apare o secta, o credinta, sau cum vrei sa-i spui.

Si, ma rog, este treaba lor, nu ii aprob, dar nici nu ii judec, ca evident nu am caderea.

Cat despre faptul ca sa te rogi pentru sanatatea sufletului, sa ceri ceva material este "un furt", nu prea sunt de acord.
Noi, cel putin pana una alta, traim intr-o lume materiala, ne slujim de corp pentru a face binele, ne mantuim prin credinta si prin fapte, deci avem nevoie de corp. Lumea asta materiala, asa cum este ea ne-a fost lasata in grija de Dumnezeu si trebuie sa avem grija de ea.
Atata timp cat la biserica preotul se roaga pentru sanatatea oamenilor (si a sufletului dar si a trupului), atata vreme cat Iisus ne-a lasat rugaciunea in care ii cerem "painea nostra cea spre fiinta" cred ca daca ne rugam pentru ceva folositor sufletului, pentru noi sau pentru altii, nu savarsim un pacat.

Pe subiectul asta se poate discuta o gramada, ba au si aparut miscari schismatice in Biserica, greu de epuizat intr-un mesaj, oricum cu Lazareav nu am nimic "de impartit" atata timp cat nu pretinde ca prezinta niste idei ortodoxe.

Singurul lucru care ma deranjeaza este ca apar tot felul de miscari care isi spun crestine: "Yoga crestina", "miscarea spirituala crestina" etc. Si atunci un om, un tanar care vrea sa intelega ceva din latura spirituala a existentei este indus in eroare, isi inchipuie ca aceasta este Ortodoxia.

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Dane, exact cum spui tu nu ii aprob dar nici nu ii judec pentru ca evident nu am caderea. Nu cred ca trebuie sa te deranjeze nimic atita timp cit nu esti "atacat" de aceste miscari. Daca vezi undeva o "greseala" si mai ales daca ea este evidenta si poti sa o indrepti este corect sa o spui. Nu mi-a placut felul in care ai spus-o atita tot. Uitati oameni buni ... linkul ala e evanghelist, daca va intereseaza cel ortodox asta este cel corect. Atita tot. Si daca explicai in mare care sunt diferentele era perfect. Asa cum incearca fetele de aici sa faca. In rest, este foarte bine ca esti un aparator infocat al ortodoxismului daca in asta crezi si este normal sa fie asa.

Uite si parerea mea depre partea cu "furtul".
Cred ca asa este si daca vrei iti dau exemple cite vrei din Biblie. "Pinea noastra cea spre fiinta" se refera la spiritul nostru Dane nu la trup. Este hrana spirituala pe care o primim de la Dumnezeu. Nici un preot nu se roaga pentru trupul tau, el se roaga pentru sufletul tau. Desi traim intr-o lume materiala nu la asta se refera invataturile Bibliei. Preotul vine la capatiul muribundului si se roaga pentru sufletul lui, merge la capatiiul condamnatului la moarte si se roaga pentru sufletul lui, sa il ierte Dumnezeu de pacate. Nu te duci la biserica si te rogi la Dumnezeu sa cistigi 1,5 milioane de $ la loterie. Postul si rugaciunea nu sunt pentru trup, sunt pentru spirit/sufletul tau (desi iti ajuta si trupul). Trupul trebuie curatat si in nici un caz sa nu te rogi pentru ceva material. Postul negru nu te ajuta decit sa fi mai aproape de Dumnezeu, nu sa te gindesti sa treaca cit mai repede sa te poti apuca de infulecat. Prin post si rugaciune ajungi sa te desprinzi de ce este pamintesc, sa te eliberezi de teluric de ingerul morti. Te rogi pentru tine, pentru parintii si copiii tai, pentru sufletele lor si Dumnezeu va avea grija si de trupul lor si iti va da cu ce sa ii indestulezi.
Eu zic sa mai reflectezi si chiar sa te duci la un preot sa il intrebi el pentru ce se roaga atunci cind o face.


Cu stima,
Reiki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Pentru Lia,
Deci nu faptul ca am incurcat doi iezuiti din sec 16 sau am scris zicala pe dos te supara, ci esti mai degraba preocupata cu "restabilirea adevarului". Sa mai presupunem ca nu te deranjeaza mispellingul meu (nu mereu sintem atenti, trebuie sa recunoastem amindoua nu??) si sa ne intoarcem deci la idei, cele care merita toate atentia in final.
Deci faceam afirmatia ca japonezii isi complica viata. Pai uita-te la ceremonia ceaiului (cine mai bea ceai in 4 ore cu mii de pasi marunti in casute special construite in gradina pentru acest scop), uita-te cum isi aranjeaza florile (ikebana), sau cum impacheteaza hirtia (origami), la sistemul lor de invatamint (dupa liceu 4 ani pregatire ptr facultate ) la codul bunelor maniere si multe alte ceremonii si traditii si sisteme. Nimic simplu. Si asta-i face unici si fermecatori si simpatici (n-am spus-o cu usuratate ci chiar cu.... simpatie). Si nu din simplicitate se nasc operele de arta sau inventiile
Cu kimonourile am explicat deja dar se cuvine sa explic de ce le-am amintit. Dupa cum ai spus si tu tinara imparateasa la ora casatoriei era emancipata, (studii, etc) si toata lumea se astepta ca va aduce un suflu nou in traditionalismul japonez si lumea astepta incoronarea cu toate ritualurile ei sa vada daca ea se va conforma sau nu. Se pare ca ea s-a conformat a purtat toate cele 9 kimonouri si asta a fost un "big event" la ora aceea.


Poate ca totusi cel mai bine ar fi sa discutam pe un alt forum despre importanta pe care o acorda ei copilului, foarte putine culturi au atit de multe ceremonialuri si traditii legate de cresterea copilului, si aici fireste ca ar trebui sa stii cite ceva "first-hand" si sa ne impartasesti si noua din experienta ta dupa ce te opresti sa te mai iei de mine ca m-am luat de japonezi.


Dar sa revin la religie si la scopul subiectului postat. Japonezii (si nu sint multi ca ei), apeleaza la diferite religii in diferite perioade ale zilei, anului, vietii si asta nu e un secret ptr nimeni. Am mai explicat de ce cred eu ca nu reusesc sa fie totusi nici crestini nici budisti, ci doar unici. Totusi de multe secole se viseaza la o "religie a omenirii" si-i mentionam pe japonezi pentru ca ei au facut deja un pas.
Dar exemplele sint mai multe: In 1812 calugarii budisti au facilitat traducerea Bibliei in singaleza si ofereau ospitalitate misionarilor protestanti. In sec 16 in India,imparatul Akbar a construit o casa a culturilor unde puteau sa se exprime reprezentanti ai tuturor religiilor. Din "Religiile lumii" a lui Jean Delumeau am aflat ca englezii au creat cuvintul hinduism in 1830 si ca termenul confucianism nici nu exista in chineza. Si din aceeasi carte iata ce scrie Nicolas Cusanus in "De pace fidei" : Tu (Dumnezeule) esti acela care dai viata si existenta. Tu esti acela pe care-l cautam pe diferite cai si prin diferite rituri si care esti numit cu diferite nume caci, in esenta, tu ramii necunoscut de nimeni si inefabil" .




cum am promis iata cartile despre japonezi :
Civilizatia Japoneza de Vadime si Danielle Elisseff ed Meridiane 1996
Japonia Necunoscuta de Florin Vasili ed Europa Nova 1999
Japonezii despre ei insisi vol1 de Kazuko si paul Diaconu editura Nipponica 1994
Japonia un Miracol? de Florin Tuiu, ed Politica 1975.
Daca stii altele, in engleza, da-mi si mie te rog titlurile sau ISBN-ul, inclusiv Enciclopedia aia de care vorbeai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

reiki,

scuze ca iti spun, am citit si eu interpretarea rugaciunii imparatesti,cum se mai numeste "Tatal Nostru", iar faptul ca "painea noastra cea de toate zilele" reprezinta hrana sufleteasca este doar unul din aspectele interpretarii.

nu vreau sa fiu rau, dar replica cu "Postul negru nu te ajuta decit sa fi mai aproape de Dumnezeu, nu sa te gindesti sa treaca cit mai repede sa te poti apuca de infulecat" mi se pare o ironie rautacioasa.

Oricum, sa postezi un link despre sexul anal, masturbare, tantra yoga si restul, iar apoi sa dai lectii despre interpretarea Bibliei este socant.

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

quote:
Originally posted by danv

reiki,

scuze ca iti spun, am citit si eu interpretarea rugaciunii imparatesti,cum se mai numeste "Tatal Nostru", iar faptul ca "painea noastra cea de toate zilele" reprezinta hrana sufleteasca este doar unul din aspectele interpretarii.

nu vreau sa fiu rau, dar replica cu "Postul negru nu te ajuta decit sa fi mai aproape de Dumnezeu, nu sa te gindesti sa treaca cit mai repede sa te poti apuca de infulecat" mi se pare o ironie rautacioasa.

Oricum, sa postezi un link despre sexul anal, masturbare, tantra yoga si restul, iar apoi sa dai lectii despre interpretarea Bibliei este socant.

dan


Dane nu vreau sa dau lecti nimanui. Spun doar ce gindesc. Daca pentru tine este socant nu am ce face. Pe tine te socheaza cam tot ce nu este ortodox si imi pare rau pentru tine. Daca astea a fost ce ai vazut acolo atunci e inutil sa mai vorbim. Propun sa incheiem complet "interpelarile" noastre de pe site.

O seara buna,
Reiki

Mergi la inceput