Conceptie despre viata.

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Am terminat cartea de citit si am gasit si ceva legat de asta...
"-De ce scrie in Biblie ca traim o singura data?
-Problema este ca traim intr-adevar o singura data. Noi suntem o imbinare intre trup si structurile spirituale. Eu voi muri si altul la fel nu va mai fi. Va fi un alt corp. Si sufletul se va schimba intrucitva. De aceea moartea, ca orice naruire a ceea ce este pamintesc, este duplicitara. Ea are un caracter absolut dar in acelasi timp relativ."
Poate ca asa si este din moment ce nu ne mai aducem aminte nimic din existentele trecute si nu vedem ce se va intimpla cu noi in viitor. Poate ca moartea sterge tot ce e pamintesc si sufletul, la nivele care nu ne sunt accesibile oamenilor obisnuiti, pastraza informatia despre ce am fost si vom fi. Deci pentru noi ca existente pe pamint suntem de fiecare data alti si de aceea nu se vb in Biblie despre asta. Oricum lumea a evoluat de cind a fost scrisa Biblia si lucrurile se vad altfel, desi in esenta adevarurile sunt aceleasi doar ca avem acces la mai multe informati in zilele noastre. Sunt putini cei care au acces la aceste informati si cei de care am aflat eu, din carti, spun numai ce au voie sa spuna, ce le da voie Dumnezeu. Restul este pastrat ascuns.

Doamna Sofie nu fiti copil. Stiti bine ca orcind puteti primi raspunsuri contradictori mai mult sau mai putin rautacioase. Dar asta nu inseamna ca "imi iau jucariile si plec". Desi nu va pot opri, eu va invit sa mai popositi din cind in cind si la acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

M-am tot gandit daca sa postez sau nu....iaka voi posta.
Mie personal mi se pare ca aceasta discutie a capatat oarece nuantze "new age".Kestia cu toate religiile vorbesc despre un singur Dumnezeu,ne mai si reincarnam cate putin cu totii,da' nu ne place s-o reconoashtem daca suntem crestini,blalabla....
Sunt niste diferente fundamentale intre crestinism si alte religii(vezi budhism,shintoism,islamism).E adevarat ca in islamism Dumnezeu este unul singur,ei ii accepta pe Isus,Adam, Noe si inca vreo cativa ca fiind profeti si spun ca Mohamed e ultimul dintre profeti...dar in budhism,shintoism(astea se impletesc atat de bine in Japonia,incat e greu sa spui unde incepe si se termina fiecare,cu toate ca diferentele dintre cele doua exista-budhismul e invatatura lui Budha,shintoismul e bazat pe relatia armonioasa dintre natura,om si zei"kami") sunt o gramada de zeitati.Singurul profet despre care se spune ca ar fi fiu al lui Dumnezeu e Isus.Nici despre Mohamed,nici despre Budha nu s-au facut afirmatii de genul acesta.Apoi:budhismul e o religie introverta.Crestinismul e o religie extroverta.
Bineinteles ca partea cu "ce sa nu faci" e oarecum similara,ca ce-i rau,e rau peste tot...dar de aici pana la a face afirmatii vis-a-vis de similaritate,e cale lunga
Ceea ce a spus Sofie e de bun simt.Crestinii nu cred in reincarnare,nu cred in existente succesive pentru desavarsirea sufletului.Am citit si explicatia pe care o da Reiki,din cartea pe care abia a citit-o.Hai sa fim sobri.
Cica "eu voi muri si altul la fel nu va mai fi.Va fi un alt corp.Si sufletul se va schimba intrucatva."Cel care a scris asta probabil are o doza serioasa de imaginatie si cine stie,poate are dreptate,sau nu...da' a lua de buna kestia asta si a expune-o ca pe o lema mi se pare prea mult.Cre' ca oricine poate scrie asemenea afirmatii "intelepte",fara sa aiba nevoie de cultura religioasa.
Asta e parerea mea personala.


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

In final, totul tine de credinta fiecaruia. Eu una cred ca Dumnezeu e Unul si ca, indiferent daca ma voi ruga in biserica sau acasa tot una va fi. Nu sunt o fanatica, dar il iubesc pe Dumnezeu. Nu-mi pot da seama daca il iubesc mai mult sau mai putin decat imi iubesc familia, dar stiu ca este un sentiment diferit. Cred in puterea rugaciunii si sunt convinsa ca rugandu-te iti va fi mult mai bine. Si asta mai ales pentru ca rugandu-te, iti propui din start sa fi mai bun cu ceilalti si cu tine.
Sunt de acord cu ce a spus Sofie cu privire la incarnare. Crestinii nu cred in ea. Citesc si eu cu placere carti de genul celei descrise de reiki (e adevarat ca pe Lazarov nu am apucat sa-l citesc), si sunt pasaje care ma fac sa-mi pun multe intrebari. In final, raspunsul mi-l da intotdeauna Biblia...pe care e adevarat ca n-o deschid chiar atat de des...dar de care imi aduc aminte intotdeauna cand imi e greu...deh...fac parte din categoria celor care se indreapta mai mult spre credinta atunci cand dau de greu, in loc s-o faca in mod constant.
Numai bine!

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Poate vorbim de lucruri diferite, eu sunt crestin ortodox, la noi nu exista karma. Exista Dumnezeu, nu creator cum vad la altii.

"Karma pura", corp fizic exista in hinduism, in yoga.

Este OK, voi credeti in asta, este CREDINTA vostra, dar spunet-ii pe nume, este hinduism, nu este crestinism.

Fiecare crede in ce vrea, dar nu induceti oamenii in eroare, asumati-va raspunderea avceea ce sunteti.

dan
Stati un pic. Eu vreau sa convertesc pe nimeni la nimic. Spun doar ce cred si/sau simt. Fiecare alege de aici ce crede de cuviinta, din orice carte pe care o citeste. Nu spun sa iasa nimeni din drumul pe care merge. Este treaba fiecaruia sa aleaga ce doreste bun sau rau. Eu nu am gasit nimic rau in cartea asta si de aceea am vb despre ea.
Dane daca asta nu mai este Ortodoxie atunci este altceva. Nu incerc sa fac pe nimeni sa se schimbe si presupun ca un ortodox pur nu va vedea otodoxie in asta. Oameni buni nu renuntati la credinta in care credeti.
De ce am scris despre ea pentru ca NU AM GASIT NIMIC RAU IN CARTEA ASTA.
Daca pe mine cartea asta ma va ajuta sa inteleg/constientizez mai multe despre ce se intimpla in mine si in jurul meu atunci este foarte bine ca am citit-o. Ideia de baza a acesti carti este ca iubirea fata de Dumnezeu constituie valoarea suprema a omului. Cultivind-o omul se pune la adapost de boli si nenorociri. Cind omul aprinde la biserica o luminare pentru sanatate trebuie sa aiba in vedere sanatatea sufletului. Daca asta nu va supara sau deranjeaza, va doresc sa puteti citi aceasta carte si sa luati fiecare ce credeti de cuviinta din ea. "Cind i se cere lui Dimnezeu un avantaj material, omul nu se roaga, ci fura. Iar daca cineva se roaga numai pentru sanatatea fizica, o face pe seama spolieri sufletului."
"La nivel info-energetic parintii, copii, nepotii reprezinta un tot unitar. Psihicul, trairile emotionale si comportamentul parintilor influenteaza psihicul, starea emotionala si fizica a copiilor. Prin urmare modificind psihicul parintilor, se poate modifica starea fizica a copiilor." Pentru ce am bolduit asta este motivul pentru care am scris acest subiect pe forum. Iar daca noua si copiilor nostri ne va fi mai bine daca vom sti ce sa facem, atunci este foarte bine ca am citit aceasta carte.

Cu stima,
Reiki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eellyia spune:

Eu cred ca viata este o incercare, un test la care este supus fiecare dintre noi. Dumnezeu ne trimite si bucurii si necazuri ca sa vada cum reactionam. Iar viata, fiind un test, normal ca nu este usoara, avem de intampinat o gramada de dificultati. Si (ca o gluma fiind spus) poate ca dupa ce-om muri om gandi: "Ce bine ca testul cu partea fizica s-a terminat!" Si numai Dumnezeu stie prin cate etape trebuie sa treaca un om pentru a putea avea acces la... fericirea absoluta, probabil ca aceasta este recompensa. Dar, deocamdata, cred ca nu suntem pregatiti pentru a afla adevarul. Poate ca chiar daca l-am afla nu l-am intelege. Sunt atatea intrebari fara raspuns (in cercul nostru stramt )... Om trai si om vedea...

Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

quote:
Originally posted by Luizax

mai, din cate am citit eu...shafu al mare e unu singur....fiecare ii zice insa in alt fel. Iar cat despre diversele religii, ati fi uimiti sa vedeti cate lucruri in comun au. Iar asta cu reincarnarea e o kestie generala. Acu st in sesiune si trebe sa citesc la penal, dar in biblie iisus ii zicea unuia...noi neam mai intalnit cand erai....nush ce.....deci reincarnarea e peste tot. Acu sa nu dati cu bolovani dupa mine, ca nu-mi aduc aminte, le fac si io pe etape...acust cu examenele :)))). Iar budhismu tot pacolo bate fieru...sa fii bun, sa nu faci rele, sa nu dorejt rau altuia, etc. Me-a promis un preten ca-m da coranul...om videa cand o sa am timp. Daca e careva care a citit de kabahla si alte cele, ziceti aici ca iost fff interesata. Cu o kestie nust de acord insa...sa citesc interpretari ale altora. Mai bine citeste omu cartile de baza si isi face trage singur concluziile. Io recunosc ca n-am citit decat biblia si buddhism, the light of asia. Mai departe......

Luizax - karkotash shef!



Ca de obicei, concluzie corecta!!!
Si pentru ca desi sunt obosita moarta, raspunsul asta m-a facut sa rad, o sa-ti vand si eu un pont - daca inveti la penal special, nu te chinui cu cartea - invata doar ce-i aia latura subiectiva, latura obiectiva si cum e cu intentia iar restul - articolele din Codul Penal - si-l iei sigur!
Si asa o sa ai si mai mult timp sa ne mai postezi si vreu mail!

Numai bine la mamici si la bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Ela,ai cetit shi tu "The light of Asia" pe care a cetit-o Luiza?Io n-am cetit-o shi tare mi-ar place sa aflu cate ceva care sa sustzina acel "concluzie corecta".
Vino,te rog, cu oarece argumente pe tema similitudinilor dintre budhism shi creshtinism,ca leashin de curiozitate.Nu de alta,da' din cate a cetit subsemnata,lucrurile stau oarecum diferit.
Numai bine!




Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by reiki


Doamna Sofie nu fiti copil. Stiti bine ca orcind puteti primi raspunsuri contradictori mai mult sau mai putin rautacioase. Dar asta nu inseamna ca "imi iau jucariile si plec". Desi nu va pot opri, eu va invit sa mai popositi din cind in cind si la acest subiect.



Reiki promit solemn ca daca ma mai iei cu "dna Sofie" si "dvs", o sa-ti zic si eu tie ... Maestro ... Doamna Sofi a fost strabunica mea, Dumnezeu sa o ierte, o doamna din toate punctele de vedere, eu sunt doar Sofi sau Sofie ...
Copil nu sunt, desi mi-ar place, iar jucariile nu mi le iau si plec ... am spus doar ca ma retrag de la acest subiect, nu si ca voi renunta la ideile mele ... motivul il intelegi foarte bine si tu ... sunt de acord sa ne contrazicem, natura subiectului o cere chiar, nici unul dintre noi nu putem pretinde ca stim adevarul, am fi la NASA acum daca ar fi asa ... dar de la a ne contrazice in mod civilizat si inteligent pe baza a ceea ce am citit si inteles si pina a face niste remarci rautacioase, fara nici un fel de legatura cu subiectul, doar din antipatie personala, mi se pare oarecum ..... va las pe voi sa trageti concluzia.

Lia tare mi-ar place cind ai timp sa mai postezi cite ceva despre budhism si shintoism ... eu sunt tare pasionata de 'mistere' si imi place sa conversez pe aceasta tema .

ps
la mesajul referitor la reincarnare, am incurcat credinta cu "religiile" ... scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Daca tot sintem dispusi sa credem ca exista un singur Dumnezeu peste noi ca si peste celelate popoare, de ce nu ne-am uita putin in modurile lor de a-l cauta si gasi pe Dumnezeu? La urma urmei unii Il cauta cu mult inaintea noastra...
Si apoi in lipsa unui discurs teologic consistent al bisericii ortodoxe romane, intimplari de genul Lazarov se vor tot repeta. Cu totii cautam raspunsuri si Floare de colt a gasit unul acolo unde altii nici nu s-ar uita.
Budismul, adus de calugari chinezi a venit in Japonia in sec 6, cam la 1000 de ani de aparitia lui, iar crestinismul, adus de Ignatiu de Loyola parca, a venit prin sec 16. Interesant este ca in numai 15 ani 150 de biserici erau deja construite (vor fi darimate la scurt timp dupa, numai 12 vor ramine, refacute ca orice templu japonez odata la 20 ani) Si mai interesant este modul original in care au stiut sa-si primeasca noile religii pastrind-o pe cea traditionala shinto. Si Budha si Isus apar in pantheonul shintoist, si chiar exista o zicala de genul : japonezul se naste budhist, traieste/se casatoreste crestin si moare shintoist, habar n-am daca am citat corect, cert e ca japonezii mixeaza cu lejeritate religiile, fara a le pasa citusi de putin ca dpdv crestin, budhist, ei au pierdut chiar point-ul fiecareia dintre religii.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Crestinismul a fost introdus intr-adevar in sec. al 16-lea de catre Francis Xavier,spaniol,calugar iezuit,citisem eu cu ceva vreme in urma in Kodansha Encyclopedia of Japan.
Budhismul a ajuns prin intermediul coreenilor,in sec.6.Multi misionari straini si japonezi convertiti au fost martirizati(crucificati,arsi de vii,etc.) si s-au dat mai multe directive impotriva crestinismului.
Da' asa-numita"zicala" e totala.Nici o legatura.Nici macar nu exista ceremonie funerara shinto...doar budhista.Sau ar trebui sa aiba bunul simt sa moara shintoisti pentru ca asa a hotarat "zicala"?
Lumineaza-ma,te rog,de unde provine 'zicala' aceasta fara nici o legatura cu realitatea?
Si dorinta asta de ridiculizare a tot ce e perceput ca fiind 'non-self',de unde provine?



Lia&Andrew

Mergi la inceput