Este alaptatul dureros?

Este alaptatul dureros? | Autor: Iris 72

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Nici vorba!!! E chiar o placere. Pacat ca a crescut Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris 72 spune:

Cum se manifesta "furia laptelui"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Se poate spune si asa!In general la inceput,pina si tu si bebe deveniti confortabili cu suptul,alaptatul este dereros.La mine a fost dureros!!cu toate c-am alaptat numai 1 luna jumate+inca 3 de muls si hranit prin tub inaite(deci 4 luni,din care doar 1,5 direct de la "sursa"),am iesit "varza"din povestea asta.Asta e! bebe era minuscula de nu-i incapea sfircul in gura,nu avea rabdare si putere sa suga ,se enerva plingea..si-n final ma mulgeam cu pompa si-i dadeam in biberon...In concluzie experienta mea cu alaptatul a fost una nefericita.
DAR:in mod normal si cu un bebe nascut la termen,alaptatul are toate sansele sa devina o experienta minunata...(Stiti ca sunt mamici care au orgasm in timpul alaptarii???)Si va doresc din suflet tuturor sa fie asa!La mine n-a fost sa fiePoate la bebe 2!?!?... [:x] [:x]

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Eu alaptez deja de 6 luni dar pot sa-ti spun ca in acele clipe sunt cea mai fericita femeie din lume!Pt. mine nu a fost deloc dureros.Durerea apare cand sunt sinusurile infundate!Incearca chear daca va fi greu ca va merita , vei vedea!Nu te teme de momentele cele mai fericite din viata unei mame!

Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Eu alaptez de 5 luni si un pic.
Pot spune ca in primele 2-3 saptamani a fost un pic cam dureros, pentru ca in timpul alaptarii mi se contracta uterul si...nu era prea placut. Insa cu timpul aceste dureri dispar, iar alaptatul devine chiar placut si reconfortant pentru ca "scapi" de laptele care te supara cand se aduna mult...
Furia laptelui apare de regula in primele zile si se manifesta destul de diferit, de la mamica la mamica. Eu am scapat usor, cu dureri destul de mari si sani pietrificati pe care trebuia sa-i mulg pt ca bebe nu papa atat de mult, insa stiu o persoana care a facut temperatura destul de mare... si a luat antibiotice...desi n-ar fi trebuit... si adio alaptat... Aveti grija... Alaptatul este extrem de important pentru copii vostrii si chiar si pentru voi. Dar nu toata lumea are norocul sa reuseasca.:(
Mult succes si multa sanatate voua si bebelusilor.
Florina & bb Tudor

P.S. e prima oara cand aud ca poti avea orgasm in timp ce alaptezi. :P

quote:
Initial creeata de Iris 72



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Si eu alaptez de 3 luni
La inceput a fost dureros, primele 3-4 zile, ca nu aveam inca lapte si bebe nu stia inca sa suga bine, lua doar virful sfircului, ceea ce mi-a provocat ceva rani
Dar pe urma mi-am dat cu o crema foarte buna, Castor Equi, si mi-a trecut, laptele a aparut si bebe a invatat sa suga corect si sa ia bine in gurita toata "aureola" sinului.
De atunci, alaptatul este o mare placere si un moment privilegiat pe care il pot petrece cu iubita mea mica si pofticioasa
Si ce minune, sa-ti vezi bebelusul crescind numai datorita laptelui tau


O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

La mine a fost foarte dureros..am facut niste rani de toata frumusetea..dar..din pacate...nu am avut lapte foarte mult..max. o luna a curs...dupa aceea ...lapte praf..si nici nu am facut furia laptelui..dar asta nu este o regula...pentru majoritatea mamicilor asat este o placere..:)

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Pentru mine a fost o experienta minunata!
Din prima clipa Giannis(care a supt primul) m-a "ajutat" foarte mult.Parca din totdeauna facea lucrul asta... Si Alexandros s-a acomodat imediat. Am avut o mica perioada in care aveam mici rani pe sfircuri,dar am folosit pompa de scos laptele citeva zile si le-am dat cu biberonul si am folosit o crema speciala pentru asemenea rani...
Din pacate pe 11 Septembrie,dupa cinci luni jumate,lapticul s-a terminat...

Love you all...
THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Cred ca unele din voi incurcati placerea cu durerea. Normal ca-i placut ca doar este copilul tau dar cateodata (cum a fost cazul meu) devine si dureros. Cred ca la asta s-a referit Iris cand ne-a intrebat. Eu plangeam de durere in timp ce-l alaptam pe Andrei. Aveam niste rani de toata frumusetea si cu orice mi-am dat nu am reusit sa scap de durere decat cand am terminat alaptarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

pe Alexa, fetita mea cea mare am alaptat-o 6 luni si nu am avut nici un fel de probleme, nici furia laptelui nici dureri. vedeam si eu prin maternitate mamici cu sani imensi, umflati si fierbinti, care nu mai puteau de durere. cu Teodora,care acum are 2 luni jumate, am avut pe la 5 saptamani ceva probleme, am avut mastita din cauza infectarii unui canal galactofor blocat. atunci aveam dureri mari cand Teo sugea din sanul respectiv. bineinteles ca nu am mai alaptat-o ptr ca faceam si febra mare, dar am luat antibiotic si totul a fost ok. in rest, cred ca durerea nu este un lucru normal si poate sa apara in cazul mameloanelor crapate (care sunt rezultatul unei fixari necorespunzatoare a copilului la san), a unui canal blocat sau a mastitei. asa cum au spus si alte mamici,alaptatul este poate cel mai frumos lucru din lume (ca sa nu mai vorbimde avantaje), care creeaza o legatura speciala intre tine si puiul tau.

Mergi la inceput