Este alaptatul dureros?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Baietelul meu are 10 luni si inca il alaptez.In general seara, dar il mai apuca dorul cateodata si mai vrea si ziua.De abia de pe la noua luni a inceput sa inteleaga si parca ii place mai mult.Daca l-ai vedea cu se aseaza pe mine cand suge nici nu te-ai mai gandi la durere.Imi place sa-l vad fericit si sa stiu ca doar eu mama lui pot sa-i ofer asta.
Am mai simtit si durere , dar e mica in comparatie cu satisfactia pe care o ai.
Am incercat sa-l intarc pe la 5 luni , dar m-am gandit ca e prea mic si la 8 luni eram chiar hotarata.Noroc de Vilma si de Simo , care m-au sfatuit sa continui alaptarea si pentru asta le multumesc.Acum sunt hotarata sa-l intarc dupa un an.Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

in primele zile a fost dureros, dupa vreo 4 zile a venit si furia laptelui, aveam sinii cit niste butoaie gata sa explodeze! ma dureau numai cit ii priveam! dar am insistat sa continui alaptarea si in citeva zile durerea a trecut si pt ca am folosit o crema pt rani. daca copilul suge bine durerea va trece repede si nu vei avea nici o problema!

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

In general apar dureri in primele zile dupa alaptat, iar dupa ce trece furia laptelui, cind sinii sint pietrosii, se intepenesc si ii simti f. grei, alaptatul devine o placere.... Eu una l-am alaptat pe primul pina la cinci luni iar pe fetita doar patru luni fiindca am avut unele probl. legate de extragerea laptelui cu pompa.... Dar alaptatul ramine o placere si te bucuri cind ochisorii aia micuti se uita la tine in timp ce cu gurita lor sug din sinul mamei....Sint momente de neuitat, cel putin pentru mine...

Mult succes si nu te lasa cu una cu doua.....
Florentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Nu vreau sa te sperii, de aceea nu iti voi povesti experienta extrem de dureroasa prin care am trecut datorita alaptatului, dar te sfatuiesc:
- freaca mameloanele cu un prosop, pe toata durata sarcinii, sa fie formate (proeminente), daca cumva nu le ai asa;
- daca bb e lenes la supt si tu ai mult laptic, foloseste intens "pompite mulgatoare" si goleste frecvent sanul, altfel exista riscul infundarii canalelor galactofore.
Iti doresc ca alaptatul sa-ti fie o experienta placuta!

Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Te-a indrumat bine Violeta ... si mie mi s-a zis ca inainte de nastere sa ma frec cu un burete pe sani (sfarcuri) si in felul asta obisnuiesc sanii. La mine doctorul mi-a pus fetita imediat cum s-a nascut la san si ea nu stia ce sa faca si dadea cu limbuta. (chiar au ras niste rude d'ale mele ca sanul meu era mai mare decat capul fetitei !) Nici eu nu aveam lapte imediat dupa nastere dar dupa vreo ora si ceva am alaptat-o. Cum s-a intimplat ? Pai am chemat asistenta si i-am spus ca daca nu are sa-i dea niste ceai copilului ca plangea de foame si ca nu mancase nimica de cand s-a nascut. Si atunci asistenta mi-a pus copilul la sfarc si a mea fetita a luat sfarcul cu putere si a inceput sa traga din el. Nu m-a durut deloc si chiar mi-a facut placere. De abia a doua zi a inceput sa ma jeneze un pic atunci cand il apuca dar apoi nu mai simteam. Furia laptelui s-a manifestat in a treia zi cand se umflasera sanii ca niste butoaie de vedeam canalele cu laptic si ma speriam ca am facut noduli. Am intrebat asistenta si mi-a zis ca daca nu am febra si nu ma doare rau nu-mi da nimica dar daca se intimpla ceva imi da si s-ar putea sa mai diminueze din lapte. I-am zis atunci sa nu-mi dea ca sa aiba fata ce manca !!! A doua zi a trecut furia asta ... acuma alaptez in continuare si am destul de mult lapte de pot sa hranesc si un regiment !!! Utilizez si pompita de muls laptic caci nu e bine sa nu golesti sanul ...

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo spune:

O sa raspund si eu legat de partea cu sfarcurile. Eu una nu le am bine evidentiate si unul avea chiar orientare inversa. In timpul sarcinii nu le-am facut nimic caci nu citisem nimic legat de asta insa la alaptat nu am avut probleme. In prima saptamana m-am chinuit mult ca sa-l asez corect la san (sa prinda si mamelonul nu numai sfarcul). In primele zile imi trebuiau vreo 10 minute sa-l asez corect, dar rezultatul a fost ca nu am avut probleme, nu a facut ragade si nici dureri de la alaptat nu am avut. Iar acum sfarcul care era orientat spre interior sta trufas afara. Deci se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris 72 spune:

Va multumesc mult dragele mele pentru rapunsuri. Cu cat aflu mai multe cu atat ma simt mai pregatita pentru ce va urma.
Multi pupici la pitici!

Mergi la inceput