scrisul cu mana stanga?!

scrisul cu mana stanga?! | Autor: april

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de 5 ani si 2 luni, si de cand s-a nascut foloseste mana stanga asa cum eu o folosesc pe cea drapta. Adica la tot, mananca cu stanga, apuca lucrurile cu stanga si scrie cu stanga. Desi am incercat subtil sa ii pun in mana drapta creionul, nu reuseste sa-l tina mai mult de cateva secunde si instinctiv, fara sa-si dea seama il trece in mana stanga. I-am atras atentia si mi-a spus ca mai usor ii e cu manuta stanga, ca oboseste cu drapta. Asa ca am lasat-o sa scrie cu stinga.
Dar, educatoarea mi-a atras atentia ca ea nu se poate ocupa de Andrada pt. nu stie cum sa-i arate sa scrie cu stanga!!! Cum v-a fi cand v-a scrie cu stiloul? ca ii trece manuta peste scris si tot v-a fi o moscoleala!!!
Noi nu suntem stangaci, chiar nu stiu cum s-a desprins ea sa lucreze cu stanga.
La scoala v-a putea invatatoarea sa o invete cu stanga???
Dar eu cum o sa-i arat sa scrie ca nu pot cu stanga. Sunt cateva intrebari care ma macina.

Voi cei care aveti copii stangaci cum va descurcati???

Antonela
pozici cu Andrada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Copiii mei nu sunt stangaci la scris, dar cu mana pe inima iti spun ca as fi vrut sa am macar unul cu acest obicei. De ce? Nu stiu; dar nu as cauta sa-i modific pentru nimic in lume. Mai ales ca nici nu se poate. Iar pentru cine nu-i convine (educatoare, invatatoare), ridica putin la spate fustita fetei tale, cand e cu fundul gol...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu il am pe cel mare stingaci (in toate sensurile cuvintului). Pina si sa mearga pe bicicleta a trebuit sa-i explic inversind picioarele.

Sa nu contrariezi copila ! Altfel va fi complet neindeminateca cu amindoua miinile !

Pentru scris : cit scrie cu creionul sau pixul sau carioca fina ii porti minuta. O mai pui sa mai scrie si cu degetelul in aer.
Cand va ajunge la stiloul cu penita : ii arati cum il tii tu, apoi pui o oglinda sa vada cum trebuie sa arate pe partea stinga.

off topic : toti stingacii vazuti pina acum (de adulti vorbesc) sunt oameni inteligenti peste medie.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

Buna Antonela,
Si a mea puiuta este tot stangace (5,8 ani). Si eu mi-am facut tot felul de probleme, dar in urma unor discutii cu un psiholog, m-am linistit. Daca copilul este stangaci este bine sa-l lasi in pace. Exte putin mai greu cu scrisul, dar se rezolva.
La fel mi-a zis si educatoarea.
Eventual consulta si tu un psiholog (se fac si niste teste pentru determinarea jumatatii predominate).
Nici noi nu suntem stangaci, dar am descoperit ca bunicul meu a fost, asa ca probabil de acolo a mostenit.

Succes,
Pusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

De cand am inceput sa scriu raspunsul si pana l-am terminat ... am vazut ca au mai aparut si alti(alte) stangaci(stangace).
Salutare si la toata lumea.
Pusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jackie spune:

Subscriu la ce au raspuns celalte. Si fetita mea e stingace si a invatat sa scrie fara probleme. M-am cam chinuit cind trebuia sa o ajut eu.. dar ne-am descurcat.
Ce ma revolta este atitudinea educatoarei!!!!!!! Adica stingacii nu trebuie sa invete sa scrie??? La scoala nu a fost pregatita si pentru astfel de cazuri?? Chiar daca nu a fost pregatita sa faca bine sa se straduiasca si in nici un caz sa nu certe copilul pentru ca scrie cu stinga!! Scuze, dar m-am enervat!
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Si Rebecca 6 ani si 2 luni este STANGACE,nu prea stim noi cum vom merge cu scrisul,caci la toamna incepem scoala,dar asta este!
Cat priveste educatoarea de la gradinita,eu am numai cuvinte de lauda pt.ea ca nu mi-a stresat copilul si nu a dat importanta acestei stangacii.

Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sveronica spune:

am 2 baieti ( clasa I , respectiv 5 ani), ambii - stangaci.Si care e problema ?Sunt dreptaci care scriu urat, sunt stangaci care scriu mai frumos ? Cred ca problema noastra, a mamicilor, este faptul ca suntem neputincioase in a-i ajuta, conducandu-le manuta ! Va fi putin mai greu primele luni, apoi se obisnuiesc toti cu asta. Asta sa fie singura problema, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hello...
EU sint stingace. Si asta nu m-a handicapat niciodata, din contra, ii incurcam pe toti pe la sporturi, care cum se astepta sa trag la poarta cu dreapta si eu pang! Gooool!
Revenind la scris... Exista o pozitie a miinii in care nu moscolesti nimic, pumnul nu ser afla deasupa textului scris ci dedesubt, asa ca vezi si ce scrii si e si curat. O sa descopere ei, micutii stingaci, cum si ce cind va incepe caligrafia. Altfel... eu ii ajut pe copiii stingaci ai prietenilor (nu-s decit vreo doi, defapt) sa scrie, dar nu par a avea mare nevoie! Asa ca poate depistati, la rigoare, un adult care scrie cu stinga si ii da o mina de ajutor.
Singura problema in scoala a fost planseta, care are isisul pe dos pentru un stingaci, dar il mutam in coltul diametral opus. In viata de zi cu zi... ibrice, foarfeci, fierul de calcat... astea-s facute pentru dreptaci. Asa ca le evit! :)
Cu drag si zau ca nu exista motive de ingrijorare! Parol ca jumate din prietenii mei dreptaci scriu mai urit ca mine!
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

multumesc de raspunsuri.
o sa incerc sa o ajut cat pot. sper ca la scoala sa nu comenteze invatatoarea. poate ar fi bine sa-i spun din timp sa stiu ce reactie va avea. Ca educatoarea bine ca o schimba la toamna, Andrada fiind grupa mijlocie musai sa mearga in gr. pregatitoare de la toamna. Educatoarea asta merge mai departe cu grupa mare si apoi pregatitoare, dar eu nu pot sa o las cu ea pt ca ar insemna sa o dau la aproape 8 ani la scoala si nu vreau. E mai bine la 6 ani si 9 luni cat va avea in sept. anul viitor. Educatoarea nu vrea sa o dea, zice ca sa o las incontinuare ca e greu la scoala. Si ce, daca e greu inseamna sa nu o dau la scoala??? Oricum a zis ca ea nu se poatre ocupa de fetita ca e stangace. Bine ca schimba educatoarea, sper sa fie altfel, mai ales ca e directoare.

Antonela
pozici cu Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

si Dani al meu (4 ani si 3 luni) tot stangaci! Si mi s-a spus si de doctorita, si de fosta educatoare sa-l lasam asa si sa nu-l fortam sa foloseasca mana dreapta. Uneori mananca cu stanga, alteori cu dreapta... si se descurca bine cu amandoua! Si la joaca, si la desenat, pt. ca-i place sa coloreze cu acuarele si pensule. Mai bine ca schimbi educatoarea, april!

Vicky

Mergi la inceput