scrisul cu mana stanga?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melus spune:

Eu cand m-am dus in clasa I-a aveam manuta dreapta in gips...am fost eu fetita buna...am cazut...si timp de vreo 3 luni de zile nu am avut voie sa fac efort cu mana dreapta. Eram eu incapatanata...am vrut sa arat ca sunt desteapta...am invatat sa scriu cu mana stanga...dupa care am invatat si cu mana dreapta. Si acum pot sa scriu cu mana stanga, dar folosesc mana dreapta.
Copilul meu avea 2 anisori cand creioanele colorate au devenit atractive pentru el. In prima faza tinea creioanele in manuta stanga, dar de multa vreme si-a schimbat acest obicei si in momentul de fata scrie cu mana dreapta. Am auzit ca nu e voie sa fortezi copilul, lasa sa scrie cu care manuta vrea ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu am un dreptaci (Alex) si un stingaci (Nick).

De la inceput a fost clar in ce mina au mai multa indeminare. Nicholas scrie foarte bine, singura problema este la inceput cind invata sa scrie, sa stie cum sa pozitioneze mina ca sa nu stearga ce a scris deja. In rest, nici o problema.

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Sa-ti povestesc din experienta mea de stangace:in clasa intai eram scoasa in careu si "criticata" sever de catre chiar directorul scolii
ca,de vreme ce traiam intr-o ssmd si doream cu ardoare sa avansam cu pasi vioi spre comunism,insemna ca trebuie sa fim uniformi
in chinuita noastra egalitate cetateneasca.Iar cei care se abateau
trebuiau desigur aspru criticati si adusi pe calea cea buna!
Si uite,aflu cu mare tristete acum de la tine,ca mentalitatile unora
dintre cei care ne lumineaza copiii in invatatura nu s-au schimbat prea mult!Pacat,mare pacat!
Imi amintesc si acum cat erau de stresante orele de caligrafie si cum tema era scrisa intotdeauna frumos,cu stanga,iar in clasa fiindca trebuia sa scriu cu dreapta... era jale.
In timp,am ramas ambidextra in privinta scrisului(nu la calculator,unde scriu cu mare placere,exclusiv cu stanga)si cu
amintirile neplacute ale scosului in careu!

Cred ca daca vei gasi o invatatoare destupata la minte,n-o sa ai
probleme.
Si nu te necaji,sa stii ca e-adevarat ca stangacii sunt oameni foarte
destepti,uita-te si tu la americanii astia,numai presedinti stangaci au...si vezi unde-au ajuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SorinSiAnca spune:

Ce sistem handicapat!
Asa e, si eu imi amintesc ca nu m-a lasat invatatorul sa scriu cu mina stinga, ca de, ieseam din tipar, deveneam monstru, nu? si sitemul comunist nu vroia rateuri si deviatii, trebuia sa fim toti la fel, si mi-a fost relativ greu sa invatz sa scriu cu dreapta (fiind invatata acasa de mama sa scriu literele de tipar cu stinga, bineinteles). Dar alti colegi de la alte clase scriau cu stinga, invatatorii lor ii lasau. Depinde de invatator.
Dar pina la scos in careu nu am ajuns.
Ce director cretin!Ce handicapati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:



Voiam sa va dau o mica statistica proprie : am avut luni la examen scris 130 de studenti si am numarat stingacii : 12. In plus, inclin sa cred ca in medie sunt mai inteligenti decit restul.
(cum v-am mai spus acasa am 2 dreptaci si un stingagi)


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

multumesc tuturor pt opinii.
intr-adevar, nu conteaza cu ce mana scrii si eu nu am fost niciodata impotriva, doar ca altii m-au "tras de maneca".
Acum i-am aratat eu cum sa tina mana ca sa nu minjeasca literele. Mai greu va fi cand v-a scrie cu stilou, acum e bine cu creion si pix.
Ea asa se simte bine si eu ii respect dorinta. Intotdeanuna am sa tin cont de ce vrea copilul, nu vreau sa-i impun nimic. Stiu din proprie experienta ca dorintele copilulu respectate de parinti duc la succese.

Antonela & Andrada

Mergi la inceput