Dr. Nayel CF2 (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Pai Crissi, nu ti-am spus ca mie imi iesise triplul test prost?
Dar uite asa, nu am vrut sa fac amniocenteza pentru ca nu as fi fost in stare sa opresc nimic.
In afara de asta, am facut nenumarate eco si la cei mai buni ecografisti care m-au asigurat ca totul e ok.
La 25 de saptamani am facut eco 4d si i-am vazut trasaturile fetei perfect. Atunci m-am mai linistit cat de cat.
E normal sa te apuce asa ceva, insa sa stii ca pe mine m-a lamurit Nayel ce e cu triplul test si m-a incurajat foarte mult.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Roxy, tu ai cumva nr lui Anca Mihaela?Eu l-am avut si l-am pierdut.

Crissy, ai fost la spital? Of, daca stiam ca mergi te rugam sa intrebi daca este neonatoloaga Ancar acolo in seara asta, ca tare mult vreau sa o intreb despre vaccinul anti tbc al lui Rayan.
Am nr ei de mobil insa este inchis.

O fi nascut Anca?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Nu am numarul Ancai din pacate. Dar trebuie sa fi nascut! Daca nu a mers iar declansarea, ma gandesc ca-i face cezariana. Nu de alta, dar e trecuta de termen si Nayel pleaca. N-are nici un rost s-o mai tina asa. Aflam noi in curand.

Astazi m-am enervat si am avut cateva contractii dureroase zdravene de m-am speriat. Fir-ar sa fie! Macar 12 zile sa mai stea in burtica. Incepand cu 28 martie nu mai sunt stresata. Se intoarce Nayel si ajungem si noi la 37 de saptamani.

Roxana, Mariuca (5 ani si 8 luni) si bebe din burtica s. 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Tu sa stai cumintica la pat.
L-ai intrebat pe Nayel ce sa faci daca mai ai contractii sau daca se vor inmulti si el nu va fi aici?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

Crinuta, imi pare asha de rau, ca abia acu' am vazut mesajul tau..
am fost ieri , pe la 5 la spital.. dar tot pe la si jumate am reusit sa intram la echo, ca era o alta doctoritza, pasarin , parca, cu multe paciente..
inainte sa ma urc pe masa, i am zis ca la morfofetala era in pozitie pelviana, si s-a uitat pe ce scrisese asistenta lui Iosup.. , a zis ca totul e okiu, in schimb , primul lucru , la echo, cu gura pina la urechi " s-a intors"
si ranjea la mine ca io tocmai ziceam ca prefer cezariana daca tot e in pozitia aia si bla, bla..
In fine, n -a spus "NU" la mi doresc io, in schimb mi a explicat ca ptr. mine ar fi mai bine normal..ca sint toate conditiile ptr. o nastere normala, si ca ar fi pacat sa mi stric burtica..
A ramas ca mai vb. atunci in preajma evenimentului..poate se mai intoarce o data, ca m ar scoate dintr o dilema f. mare.. adika, n ar mai fi nevoie sa aleg..
Baietzelul meu n a stat o clipa locului in timpul echografiei, ca si doctoru' a zis la un moment dat.." mama, ce agitat e, se misca in continuu"
de ieri sint in saptamina 29.. doamne mai e asha de putin.
Erau pe culoarul ala din interior 2 paciente cu perfuzii, una saraca, avea burta cit casa poporului si abia se misca..cred ca era ptr. declansare..oricum de cite ori ma duc acolo, ma ia o frica, sora cu moartea..
Crissi, 29+

crissi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alunelsialbinutza spune:

Neata fetelor.
Anca nu a nascut inca, dupa incercari nereusite de declansare a nasterii naturale (3 doze de oxitocina ieri), azi noapte a tinut-o la spital Nayel si azi de dimineata a decis ca la ora 10 sa o bage in cezariana, ca ar putea fi riscant sa mai astepte o declansare a nasterii normale.
O sa va tin la curent cu noutatile, acum trei sferturi de ora ii faceau clisma si toate cele pregatiri pentru cezariana.
Ioana se repeta istoria ta, aseara chiar discuta Nayel cu Anca despre nasterea ta...

Va pupam

Alina mamica lui Bradut cel mic si nebunic (08.07.2004)

poze Bradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vlad R spune:

Ladies,

Multumiri calde pentru informatii. De abia asteptam sa nasca Anca si ii dorim sa mearga totul cat de usor se poate. Si acum alta problema: cam cat sunt tarifele? Dr. Nayel sa ii dam inainte sau dupa nastere? Si asistentelor trbuie sa le dau ceva ca sa ma lase sa stau cu sotia mea cat e in travaliu? Ca eu vreau neaparat!

Ea are un prag de rezistenta la durere EXTREM de scazut, de aceea am spus ca vrem epidurala. Cat despre cezariana...Dr. Nayel a fost cam reticent, din moment ce toate sunt in regula pana acum (Iustina este anagajata de multa vreme in prezentatie craniana, iar sotia mea are un abdomen lat). Si inca ceva: luna viitoare mergem pentru prima oara la spital si...nu stim cat sa dam, ca nu mai e ca la cabinet, cu "pretul" clar. Voi cum ati procedat?

Sper ca si-a luat stafilococul talpashitza din CF2. Cum se simte Rayan?

Sotia a luat Materna, la prescrierea Dr. Nayel, incepand cam din luna a patra. Este vreo problema (ca am vazut discutii in legatura cu doza de calciu)?

Multumim mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anca, ne gandim la tine. O sa fie bine, ai sa vezi.
Mai mult de 2 declansari nu e bine sa se faca, e riscant pt copil. Vorbim dupa nastere sa iti spun ce am patit eu.

Merci mult Alina pentru informatii. Poate ajung la spital, oricum trebuie sa vorbesc cu neonatoloaga despre Rayan.
In caz ca ajung voi incerca sa o vad pe Anca, desi azi o vor tine in sala postoperatorie.
Daca afli cumva in ce salon o vor muta maine, te rog sa ne spui.
Merci mult.

Crissi, sa stii ca situatia la mine era la fel, adica, Rayan a stat toata sarcina cu capul in jos, bazinul era ok pt nastere normala. Nimic nu ar fi indicat ca nu voi putea naste normal, si uite si tu.
Deci, nimic nu e batut in cuie.

Roxy, cum esti?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

Aaa, Crinuta, am uitata sa ti spun , mi a scris si mie o reteta ptr. tardiferon si ptr. calciu.. ca a zis ca sint cam anemica , m a intrebat daca am luat materna si am recunoscut ca nu prea.. adika, mai delok de frika sa nu umflu prea tare, si a inceput sa rada..
nu prea stiu ce sa fac , sa iau calciu? stiu ca provoaca contractii, e adevarat ca mi a prescris o tableta la 3 trei zile..
Tot citesc la mamici de noiembrie , decembrie, si nu pricep , cum n a vazut ala la morfofetala , la Felis, ca ceva nu i in regula..??/ poate tu stii mai multe..? l am intrebat si pe Nayel.. si a zis, ca ar fi trebuit sa se vada ceva.. si sa stau in banca mea , ca la 29 de ani, el nu mi recomanda nici o alta analiza mai detaliata..
Crissi 29+

crissi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Vlad, merci de intrebare. Acum am venit de la oftalmolog, se pare ca e glanda lacrimara obturata si asta ar favoriza aparitia infectiilor.
Oricum, stafilococul l-a luat din spital, asta e cert.
Daca pana la 6 luni nu rezolvam trebuie facuta o interventie de dezobturare.
Nici nu stiu ce sa fac, sa mai cer o parere, sau sa astept?
Iar a inceput sa i se lipeapsca ochiul daca nu sters des.

In ceea ce priveste travaliul, nu prea am vazut tatici sa asiste la travaliu. Pe sotul meu l-au lasat vreo 5 min, dar eu oricum aveam fals travaliul, deci nu era nici o problema.
Ma gandesc ca nu lasa sotii deoarece sunt 2 paturi acolo, si probabil vor sa protejeze intimitatea celeilalte care naste.
Oricum, mai bine vorbiti voi cu Nayel si vedeti ce spune.
Sa stii ca si la mine totul indica o nastere naturala, si cu toate acestea nu a fost sa fie, si acum nu as putea spune ca imi pare rau.

Despre tarife, depinde de la caz la caz, nu exista un tarif fix.
De obicei se da dupa. La asistente poti da inainte, sau intimpul travaliului, insa, sa stii ca personalul de acolo este foarte dragut, si chiar daca nu ai da, s-ar purta la fel. Asta am spus-o doar ca o simpla informatie, deoarece mai rar asa ceva in Romania.

Crissi, nici eu nu inteleg cum nu s-a vazut nimic la ea. Parerile referitoare la Down sunt extrem de impartite. Unii sustin ca nu se poate detecta la eco, altii ( putini la nr) ca se poate.
Chiar Nayel mi-a spus ca nu se prea poate vedea la eco, desi nu a specificat de care. El insa m-a trimis sa fac eco 4d cu insistare pe placenta, deoarece mie imi iesie HCG mult peste limita superioara si se stie ca placenta secreta acest hormon, deci asta putea fi cauza.
La Iosup am ajuns deoarece stiu ca el poate vedea Down. M-a trimis o mamica careia ii iesise triplul test la fel de prost ca si mie, si asigurat-o ca totul e ok. Si pe mine m-a asigurat, insa eu tot cu frica am stat.
Iosup este intr-adevar cel mai bun, este un super ecografist.
Ti-am spus eu ca la 25 de saptamani am fost la Mediplus la dr Poiana pentru eco 4d si am vazut fata lui Rayan atat de clar, incat m-am mai linistit, insa nu 100%.
Dupa ce s-a nascut Rayan toata lumea care vazuse cd-ul cu eco si poza cu fata a ramas masca vazand cat de clara e poza, cat de fidel i-a redat trasaturile lui Rayan.
Eu zic sa stai linistita, nu te mai apuca sa citesti asemenea cazuri, iti face mai mult rau. Dupa ce nasti, citesti ce vrei, insa acum tu ai nevoie de liniste.
Ti-o spun eu din experienta, insa eu nu am urmat sfatul pe care tocmai ti l-am dat.

Alina, ce vesti ai? Te rog daca poti sa imi trimti nr Ancai pe PM. Poate o vizitez maine.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput