Bebelusi de sept-oct 2004 (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Ce de mai scrietiiiii!!!!

uuuf, ma rog, am citit nitel in zig-zag, sa raspund la intrebarea care-mi fusese adrisanta - Vigantol tot de 10ml am si eu dar scrie pe el o chestie deci 1ml =aprox 30pic, deci mi se pare normal ca la voi sa tina atata, pana la urma.. Eu mi-am adus aminte ca e a 2a sticluta pe care tocmai am inceput-o si oricum am mai dat pe langa de multe ori ;)...
Elena si Printesa2, bine ati venit!
Aissa, sanatate multa pentru iubita!
Eu il tin tot la fel imbracat in casa - pampersu de rigoare, body fara maneci si un costumas cu pantalon. In cazul in care e prea subtirel costumasu, ii mai dau o salopeta si o pereche de sosetute sau pantofiorii.. Afara iesim in fiecare zi, fie cu masina, fie pe jos, daca e vant sau mai urat, ii pun pelerina. Am citit undeva ca pana la 6luni nu pot secreta melanina si razele soarelui intra ca-n branza, ma scuzati, deci protejati-i si voi afara, ca eu l-am cadorisit cu o mica iritatie pe fata caci am uitat sa-l creia o pauzasc.. Si-l imbrac exact ca pe mine, daca e prea frig, ii mai dau o hantza in plus, dar atat, fara fular, fara cinspe mii de caciuli, o caciulita cu urechi si gluga. Manusi nu e cazul inca pen'ca nu iese din maneci de obicei, si il invelesc cu o paturica sub picioare si peste, plus aparatoare de carut , caci in landou nu bate nici un vant.
Lapte Bebelac se mai da doar luna asta.. din pacate..criminalii!
Tetinele "pentru cereale" eu nu le-am cumparat deoaresce si pen'ca nu ii pun multe cereale si nu se infunda.. adica la 180ml ii pun o lingurita de-a noastra, rasa.. Daca maresc doza, se cam infunda, intr-adevar... Ma gandeam sa iau tetine fast flow adica pt peste 6luni si rezolv problema...
Ce mai era?Mi-e teama ca nu mai stiu...

Va pup, sanatate

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Salut fetele!
LA MULTE LUNI BEBEILOR CARE S-AU NASCUT PE 10!Sa fie sanatosi si mancaciosi!
Multumesc fetelor ptr detaliile referitoare la banii care se iau in CIC! Ma gandeam eu ca s-a discutat inainte dar nu am avut timp sa citesc din urma.
Mihaela, Herra multam mult, mult pentru info referitoare la PC! Andrei fusese suspectat de hidrocefalie desi cresterea capsorului lui fusese normala (dupa cum mi-a spus medicul consltat ulterior si dupa cum am vazut si din info gasite de voi pe net).M-am linistit inca o data ca desi femeia aia de la spit de copii mi-a spus de trei ori ca copilu' nu are nimic, eu tot mai am accese de panica cand si cand -cum va ziceam urmari ale sperieturii trase.
Mel: si vaccinul lui Andrei arata tot ca ars cu tigara (citez din Adela)
Danina: multumesc pentru incurajari! Si bb al meu a slabit intr-o saptamana de am crezut ca ma urc pe pereti.Stiu ca era dupa vaccinul de 2 luni...Apoi ne-am revenit.Si Andrei al meu a avut pase (saptamani) in care papa mai des c-asa vroia el.
Anielas: si Andrei al meu e un transpiracios; mai ales cand papa dupa baita e lac de sudoare!
Aissa: multa sanatate bebelinei si rabdare tie! Tin pumnii sa va faceti bine repede!
Pufy: s-a mai linistit Alesio?E super voinic si seamana cu taticul lui!
Babirusa: si Andrei plange dupa baita - de cele mai multe ori de foame.
Am un pitic pe creier: e posibil ca de la putina portocala sa se fi deranjat copilu' la burtica? Ca urmare a "conflictului dintre generatii" mama i-a varat in gurtiza lui Andrei niste felii de portocala; el care nu stie decat gustul laptelui le-a supt cu pasiune.Si de atunci il cam doare burtica.
Revin cu rugamintea maaaare: cum sa scap copilu' de petutzele albe din guritza.Nu stiu sigur dc sunt afte (am inteles ca dor si ca nu sunt numai albe ci au si un crater micut rosiatic--brrr): cum ziceam sunt patutze albe pe marginea interioara a buzitei superioare si pe interiorul obrajorilor.Am dat cu Nistatic si nimic.Acum ii dau cu solutie de bicarbonat de sodiu (o linguritza rasa la 100 ml apa plata) si cu ceai de musetel.Cand zic ca am scapat de ele (se restrang si nu mai sunt asa de albicioase) apar iar.


Cristiana si Andrei (nacsut 29 Sept 2004)
http://photos.yahoo.com/c_vaideanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

A, cereale eu am de la Hero (Crema de Arroz sin Gluten) si Milubrei (cu vanilie si nu mai stiu ce, tot asa, fara gluten) dar am vazut ca cerealele bebelac au zahar... E decizia voastra, dar eu am hotarat sa nu-i dau...

Exista de asemenea suc de fructe de la Hipp pentru 12sapt si eu ii combin cu ceai si ii dau pentru ca risc sa se invete cu gustul dulce si sa nu mai bea lapte..
Cine povestea despre masinuta magica de facut papa de la Chicco? Merita?
Leagan, are cineva? E cazul sa dau banii sau ii arunc?

Multumesc

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna fetele!
la multi ani pt bebeii care implinesc azi 5 luni!
mina eu am cumparat sita din aceia, este de la Farlin si costa 63.000 sau 53.000 nu maa stiu exact, eu am luat=-o de la sensblu, de fapt miniblu de standul farlin, dar am vazut ca pe toate siteturil de cumparaturi online o au. e foarte buna ca nu se infunda deloc tetina cu pulpa si suge bine


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Salut fetelor!

La multi ani la bebicii aniversati azi!!!!

Cristia, Alesio tot asa mancau e......si urechile mi le-ar manca dc ar putea.Cat despre patutele din gurita de la Andreiul tau, dupa cum zici tu cred ca e candidoza. Trebuie frecate cu glicerina boraxata si cu bicarbonat de sodiu(dar ferm, nu cu blandete, fiinca crusta aia de pe ele trebuie data jos), deci iei un tifonel , il infasori pe deget si freci cu solutia de bicarbonat, apoi pui si un pic de glicerina boraxata....sa nu-i dai laptic dupa operatiunea asta!
Cu Nistatin nu a mers?

Despre transpiratii...si Alesio transpira cand papa, si e normal sa fie asa, ca ei saracutii fac un mare efort sa pape ca-s tare mititei:)

Aissa, multa sanatate la pitica ta!...si tie curaj, mamico!

Printessa2, bine ai venit!!!

Ma duc ca ma cheama piticul...iarasi vrea sa pape....offffff.....ma dispera cat poate manca....ieri a mancat 13 mese in 24 de ore....

Pupici!


Ioana si haplea mic si scumpic Alesio (08/10/2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Cristia si pitica mea a avut afte in gura (puncte albe) si ii dadeam cu glicerina cu nistatin (se face la farmacie). Puneam o compresa sterila pe deget si pe ia puneam glicerina si o frecam bine de tot in gurita, peste tot, si pe limba si pe cerul gurii. Faceam chestia asta de 2-3 ori/zi. Dr. mi-a zis ca e posibil sa scot compresa cu putin sange de la ea din gurita, dar sa nu ma sperii ca asa trebuie ca sa iasa alea cu tot cu radacina. Nu prea ii convenea, dar asa i-au trecut.

Kittie nu am obs. ca cerealele de la Bebelac au zahar. Ma duc sa ma uit acum. Multumesc!

Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ha ha ha... Cristia vad ca am postat odata cu Pufymic...

Kittie eu ziceam de robotul de la Chicco, dar nu stiu cat e de bun... as vrea sa il iau.

La multi ani celor care mai implinesc inca o luna!

Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

LA MULTI ANI!!! pt toti bbii nascuti pe 10
mai, dragelor din bucuresti, ati iesit azi afara? eu am zis ca nu ies insa nu ma mai inteleg cu voinicelul meu, cred c-o sa iesim, totusi...

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Kittie. Multumesc mult pentru cereale. Daca tu zici ca bebelac au zahar nici nu ma mai uit la ele.

Spuneti-mi si mie din ce faceti voi sucul de fructe ca noi ne-am cam saturat de mere + morcov + portocala sau mandarina + gref + sfecla rosie. Dati-mi si mie alta reteta ca sa nu se plictiseasca pitica mea.


Elena & bb Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Am facut 5 luni... ce trece timpul:)
fosa la multe luni! ce ma distreaza cel mai tare ca pe mine ma strigau frosa ai mei cand eram mica si mofturoasa, uneori o mai fac si in ziua de azi:)

A mea mandra si-a zis ca daca tot e ziua ei sa se trezeasca la 5 dimineata... am tinut-o 1 h la san in sperant ca mai adoarme dar nimic asa ca pana la uram am renuntat si uitema la datorie:)
Azi noi avem de bucatarit ca-i ziua lui tati maine si o sa avem ceva invitati... mai mult o sa servesc eu congelaturi dar vreau sa fac si niste stnitele si poate ceva la cuptor.

De cateva zile tot intr-o conversatie o tinem... cred ca-i place ce sunete scoate... sa o tina tot asa ca ea a mai inceput o data si s-a oprit:)
Aissa multa sanatate la frumusica...
Mina, m-ai distrat cu "vizigotu'"
A mea doarme toata noaptea iar eu ma scol din ora in ora si ma asigur ca totul e ok... acum numai o ascult ca mai demult ma duceam la ea sa vad...
Numai bine


Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput