Bebelusi de iulie-august 2004 (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

aaaaaaaaaa, gata, hai ca de dimineata am neuronul mai linistit cu toate ca am ochii umflati de la patrula de azinoapte....vreau si eu romanul ala, titlul pare incitant rau de tot iar mie citittul imi place mai mult decat ciucalata, insa neavand timp sa-mi caut carti, bag ciucalata :))
astept cartea daca poti s-o trimiti si la mine mihaela30lia@yahoo.com

pupilici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza fetelor!
intr-adevar, cartea lui Brown e taare incitant scrisa...am terminat-o in 2 zile. spor la citit! eu am de gind sa imi comand si celelalte aparute, dar la humanitas sunt epuizate deja!
sper sa avem vesti de la Ema cit mai curind....
Alina mama ce ne mai tii pe jar....povesteste povesteste cum a fost???
pupici tuturor si o zi linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna dimineata!
kim - multumesc frumos pentru carte! iti scriu acuma pe mail mai multe.
dragelor, sunt o mamica fericita!
de cateva nopti incoace bb se culca la 8-8.30, doarme singurica si se trezeste o singura data pe noapte, pe la 3-3.30. partea cea mai interesanta este ca ma trezesc eu, ca imi simt sanii plini si cand ma duc la ea in camera o gasesc treaza. dar nu zice nimic, nu o aud pe baby phone. se trezeste si asteapta, stie ca vine laptareasa ii dau sa pape si apoi ma intorc in dormitor si dorm pana pe la 7 cand ma trezesc fara ceas (ca asa mi-s io, matinala), iar dupa vreo 10-15 min se trezeste si bb. doamne-ajuta sa isi mentina programul asta ca tare-i bine!
in afara de asta, ieri bebelina a invatat sa se intoarca de pe burtica pe spate si o distreaza foarte tare. o pun pe burtica si se intoarce si tot asa de cateva ori, pana oboseste si sta cu nasul in cearceaf. da-i dulce foc! si gangureste si face balonase si e toata numai un zambet.
am incercat si noi sa incepem sa mancam, dar m-am lasat deocamdata pagubasa. i-am dat mar, i-a placut foarte tare, ma tragea de lingurita pana i-am dat-o ei si eu am luat alta dar la 5 min mai tarziu a vomitat tot, ca se tot agita sa se ridice in fundulet (ca sprijinita de perne aproape in fundulet nu e suficient), si vomitat tot ce papa. singura papica ce are o sansa sa ramana in stomac, e lapticul pe care il papa inainte de reprizele de somn de peste zi, plus cel de noapte. asa ca mai astept vreo doua saptamani pana invata sa se ridice in fundulet, si pe urma mai fac o incercare.

marcela si alexandra lia
album: http://community.webshots.com/user/vrabiuta9
povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare!!!
Olivia -esti o dulceata .. multam fain , am primit-o !!!o printez si la citit..
v-am spus eu ca l-am deocheat pe motz ... azi-noapte s-a trezit din 3 in 3 ore ... ma dezobisnuisem .. sper sa fie ceva trecator !!!!azi , pentru prima oara dupa mai mult de 1 an , am baut o cafea
daca face si mofturi la mancare .. sigur e ceva in aer !!!
apropo de aer .. mai, aici e un ger .. am vazut ca a inghetat si marea ...i-am spalat niste hainutze si s-au transformat in
" soldatei" instantaneu ... nici nu stiu daca sa iesim afara ...
pupici si o zi frumoasa



Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ssarah spune:

Neatza mamicutze,
Am intrat si noi in randul bebelusilor care se trezesc noaptea, ea care dormea neintoarsa de la 8.30 pana la 7.00, papa ceva si iar nani pana la 9.00, de 2 zile vad ca s-a trezit pe la 2.30-3.00, plus inca odata in jur de 10 seara, la o ora jumate dupa ce am culcat-o....Cred ca e de la dintele nr. 2 care se chinuie sa iasa de vre-o 3 saptamani ..
La capitolul fructe inca face nazuri, preferatul ei ramane piureul cu carne (e carnivora ca tati, nu capra ca mami..)
N-am vazut despre ce carte vorbeatzi, daca nu este vorba de Monti, o vreau si eu pls (alexandra.pavel@rdslink.ro), si chiar daca s-a mai discutat subiectul, mai intreb si eu odata, unde gasesc biscuiti fara gluten?

pupicei, suntem prin zona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ssarah spune:

Aaa, daca vorbitzi de una din cartile lui Brown, intr-adevar sunt super amandoua, am devorat in scurt timp si "Codul lui Da Vinci" si "Ingeri si Demoni", sunt deosebite, pacat ca nu am mai gasit nimic sris de acelasi autor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

`Neaztaaa de la o mamica foarte odihnita !
Giulia a adormit pe la 10 juma` pana azi dimineata la 7, apoi pana la 9 juma`. Asa da. Daaar, ieri pe la 6 a halit juma` iaurt Cremoso si a adat o energie in ea, nu a stat o clipa, s-a rostogolit, a urlat, a dat din maini, picioare, zici ca a baut un espresso.

Nu am gasit biscuiti Hero decat pentru 12 luni. Uras orasu` astaaa ...

Ce ati mai diversificat, mamici, la bebei ??? Cum au acceptat galbenusul ??? In ce combinatie il dati ? Ou de casa sau de la alimentara ? La ce sa fiu atenta atunci cand il cumpar ???

Sar`na de raspunsuri, nu ma uitati !!!

Doamna Bibi - iti scriu aici cu glutenu`:
"Glutenul este o proteinaalergizanta prezenta in toate cerealele mai putin orez si porumb . Pentru a se evita aparitia bolii numite celiachie (intoleranta pe viata la gluten = in prezenta glutenului, intestinul subtire este "deranjat" si substantele nutritive din hrana nu se mai absorb la acest nivel) nu se recomanda a se da sugarilor sub 6 luni, cereale care contin aceasta substanta.
Asta nu inseamna ca orice sugar este expus la problemele astea. Una dintre conditiile esentiale pentru declansarea bolii este ereditatea - prezenta genei care induce aceasta sesibilitate. Declansarea bolii la sugari este periculoasa pentru ca atrage dupa sine o serie de neplaceri cum sunt diareea urmata de scaderea in greutate, anemie... malnutritie si bineinteles iritabilitate."




Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia-primele-6-luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Daria eu i-am dat prima zi un sfert galbenus, a doua zi jumate si a 5 -a zi unul intreg si i-a placut. Eu zic sa te uti sa cumperi oua marcate cu data si in ce conditii sunt pastrate, temperatura, loc, etc. Eu ii dau oua de la mama insa daca n-as avea i-as da de la alimentara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

neata neata!

Marcela, felicitari pentru noptile dormite , Alexuta a crescut, e fetita mare si probabil ca va incepe sa doarma toata noaptea, eu asa va doresc!

Alex, lasa iubita ca e ceva trecator, poate ca dintele ala o deranjeaza, dupa ce iese sint sigura ca va dormi toata noaptea !

Daria, oua am cumparat de la supermarket, ma uit sa fie cat mai proaspete si i-am dat ou in piureul de legume, e foarte gustos!

noi raportam o a treia noapte dormita in intregime, sper ca asta sa fie programul de acum inainte ca tare bine mai este! eu ii dadeam la 5 dim cand se trezea un biboron cu lapte si il papa pe tot, nu i-am dat niciodata apa sau ceai, se pare ca a renuntat singura la masa asta !
intr-adevar in Bucuresti e un ger de nu se poate, dar eu am iesit cu moata afara in fiecare zi, cred ca-i face bine aerul asta rece!

va pupacim

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

nu stie nimeni ce face Ema ???

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput