apel nou pentru adina

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Am hotarat sa va scriu acest update pentru ca sesizez o nota de amaraciune printre forumistele de la Umanitare si nu e drept.

Exista si cazuri ok, exista si pasi spre mai bine. Iata:

Adina& mama ei au reusit sa faca analizele si sa adune toate actele astfel incat in 1 Nov Mihai Cristian a fost prima zi la cresa. Analizele pentru copil le-a facut gratuit, vaccinul l-a facut gratuit, analizele pentru ea i le-am platit eu.
Alocatia de hrana este platita de o fundatie umanitara din sectorul 5.
In weekendul urmator Mihai s-a imbolnavit si nu a mai mers la cresa cateva zile. La rugamintea mea Pashosha i-a dat Adinei din stocul copiilor ei medicamente noi sigilate pentru cel mic si bani sa-si cumpere ce-i lipsea.

Acum merge la cresa saptamanala, Adina il duce luni dimineata si il ia vineri seara. De acolo mai ia un virus, mai face o bubitza, asta e viata in colectivitate si nu ai cum sa eviti aceste mici neplaceri.

Singura problema cu cresa este ca ii trebuie copilului pampersi. Macar noaptea sa aiba sa ii puna 1 sau 2 pampersi, daca nu are pampers, se pisa pe el, plange si ii scoala pe toti copii si enerveaza zdravan toate ingrijitoarele. Ieri seara eu i-am dat Pashoshei un bax de 50 de pampers pe care Adina l-a luat de la Pash de acasa sa aiba sa duca la cresa macar pentru noapte. Asa ca macar 3 saptamani tot mai are pampersi. Eu am cumparat pampersii aia din carefour, as avea rugamintea daca cineva stie de unde se pot cumpara mai ieftini sa-mi spuna si mie.

Deci iata un caz in care persoana care a avut nevoie de ajutor a facut ceva. Nu spun ca a muncit de-a dat in branci pentru asta si nici nu prea are cum ca la 17 ani si la ce istorie are in spate nu prea vad eu multa lume sa o angajeze, dar totusi a alergat nitzel. Eu doar am dat niste telefoane si am vorbit cu oamenii dela fundatie. Pash a facut chiar mai mult, i-a dat medicamente, a asteptat-o seara sa vina sa isi ia ajutoarele - ceea ce nu multa lume ar face, nu sunt multi care in loc sa se culce cu copiii, ar sta seara sa astepte sa vina cineva la usa sa ia ceva. Si daca Adina va mai alerga un pic va fi ajutata in continuare.

pentru doritori de mai multe informatii scrieti aici si va raspund.



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Salut...
eu acum sunt intr-o mica jena financiara, din motive obiective, dar ma gandesc ca intr-o luna, ma mai pun pe picioare. Nu uita sa-mi amintesti peste 2-3 saptamani de promisiunea mea...din cand in cand voi cumpara sau macar voi contribui si eu la cumpararea de scutece pentru .. Cristi (asa l-am inregistrat eu :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Iti multumesc frumos Roxana, eu stiu ca tu ai mai trimis pentru Cristi pentru ca eu cu ochii mei l-am vazut imbracat in haine de la tine.
Daca nu vei putea peste 3 saptamani nu e nici o problema, poate in ianuarie, sau in martie il mai cadorisesti cu niste pampersi. Eu o sa-i cumpar o olitza. Bebele are nevoie de ajutor constant, cate putzin, dar constant.



Andries

Mergi la inceput