Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Astazi Alexutzu a facut o faza destul de ciudata... Il tineam pe umar si in acelasi timp vorbeam la telefon cu o prietena, si la un moment dat am inceput sa rad. Ei, s-a speriat asa de tare gogshelul meu, ca a tresarit tare, s-a facut stacojiu la fatza si a inceput sa urle de nu mai stiam ce sa-i fac. Si credeti-ma, ca nu am un ras asa de strident . Cu greu l-am potolit iar apoi m-am simtit tare vinovata, dar in acelasi timp ma intreb de ce s-a speriat atat de tare.. Ca doar m-a mai auzit razand pana acum.
Oricum, astazi a fost in general foarte plangacios, nu stiu ce a fost cu el. Pana la urma am cedat si i-am bagat iar supozitor cu glicerina (nu a mai facut cacutza de sambata)... S-a mai linistit dar nu stiu daca asta a fost cauza framantarilor sale. O chestie interesanta pe care am observat-o: dupa criza de plans l-am schimbat si am observat ca i s-a intarit si s-a umflat punga cu outzele (asta este scrotul, nu? ). Oare ii dauneaza?

Eliza si Alex (15 nov. 2004)
http://community.webshots.com/user/tincuta101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor, va multumesc ca incercati sa ma linistiti, dar tot asa face...sper ca dupa baie sa se linisteasca si sa suga...altfel, o sa ma mulg....ce sa fac
va pup si va urez noapte buna si linistita

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

BITS zici tu ceva de uleiul Nivea: am schimbat DALIN si acum le dau cu Nivea si tocmai am observat la Bianca pe piele niste bubite rosii. Sa fie uleiul de vina? Inseamna ca revin la Dalin

MIKIMI, la noi doar Tudor plange cu lacrimi, si doar dintr-un singur ochi ii curg lacrimi. Dar mie mi se par ca amandoi i se umezesc.




gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Stie cineva daca e OK sa pastrez lapte gata preparat in frigider vreo 10 ore inainte sa-l dau copilului? E vorba de lapte artificial, nu de mama.
Va intreb pentru ca eu peste 2 saptamani ma intorc la birou si m-as simti mult mai bine sa prepar eu biberoanele dimineata si sa i le las bonei in frigider pentru toata ziua. Sunt obsedata sa nu greseasca cumva concentratiile . Oricum, am tot felul de probleme.. Mi-e teama ca o sa-l infofoleasca (deja comenteaza asa cu jumatate de gura ca poate ar fi mai bine sa-i mai punem niste botosei, etc. ca poate ii este frig copilului ). Cat sunt eu acasa nu indrazneste, dar cand o fi singura cu copilul stiu eu cu ce il imbraca? Cert e ca s-ar putea sa intru in a doua depresie postnatala cand incep serviciul, dar decizia e deja luata, am cantarit bine toate plusurile si toate minusurile si am ajuns la concluzia ca e mai bine sa incep serviciul :-) Asta nu o sa ma impiedice sa fiu moarta de ingrijorare si probabil o sa incing telefonul de la birou :-) Oooffff.... nu mi-as fi imaginat ca eu as fi o mama atat de .... "closhca"!

Eliza si Alex (15 nov. 2004)
http://community.webshots.com/user/tincuta101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by dama

Madalinap si Fulguletz, si David a avut cojitze (parca nu miroseau a nimic) si mai are in special in crestet, dar eu nu i-am facut nimic special, doar l-am spalat pe capusor la ficare baitza (la inceput in fiecare seara, acum din 2 in 2 ca nu prea ii mai place) si apoi il periam bine si ii cadeau.



pai daca nu miroseau inseamna ca nu e ce avem noi..
la tine erau simple cojitze...la noi e un fel de crusta , ca niste solzi de peste din care ies cojitze..si asa putzeau...

quote:
Originally posted by dama
Mai fetelor, incep sa ma consider o mama nepriceputa, vad ca toate ii dati cu uleiuri de tot felul si cu creme, dar eu nu l-am dat niciodata cu nimic ca nu are stare sa stea sa-l masez cu din astea. Abia suporta sa-l masez usor cat este in apa. La chestia cu masajul cred ca mai am de invatzat, cred ca este si din cauza ca-mi e teama sa nu-l bruschez sau sa-i rup ceva. De-aia m-am cam limitat doar sa-i fac baitza, sa-l mai spal pe parcursul zilei la poponetz, pe fatza si maini, dar doar atat. Cu crema l-am dat doar pe fatza cand a avut acele bubitze de care ne plangem toate. Ce ziceti, e rau ca nu-i fac masaj cu ulei de corp? Dar nu stiu cum sa fac...



nici eu nu ii fac masaj pe corp...nici eu nu stiu daca ar trebui ..
am incercat de catvea ori si nu i-a placut deloc..si am lasat-o balta...
ii mai masez usor capul cu ulei de masline..pentru cojile de pe cap..
si tot ulei de masline ii pun in apa...

lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

scriu si eu pe fuga ca is tare obosita si ma uit la un film
(ati vazut HERO ?)
cojite pe cap: si noi si noi!

singura chestie care am vazut ca ajuta este sa nu-l mai spal cu sampon de nici un fel, pentru ca usuca, si asa e, de cand am scos samponul, nu se mai cojeste, desi cojile sunt acolo, in cap, dar nu ca niste coji (ai ca trebuia sa ma culc inainte sa scriu aici) ci ca niste pete de grasime
le mai inlatur eu cu unghia
am auzit ca aia cu uleiul de masline fier in bain marie e buna, eu am incercat cu ulei sanosan si a dat rezultate, numai ca arata ioachim... de comanda, nu alta

fulgule, te iubesc, mey, dar te "insel" cu felis:)


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hena spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

Astazi Alexutzu a facut o faza destul de ciudata... Il tineam pe umar si in acelasi timp vorbeam la telefon cu o prietena, si la un moment dat am inceput sa rad. Ei, s-a speriat asa de tare gogshelul meu, ca a tresarit tare, s-a facut stacojiu la fatza si a inceput sa urle de nu mai stiam ce sa-i fac. Si credeti-ma, ca nu am un ras asa de strident . Cu greu l-am potolit iar apoi m-am simtit tare vinovata, dar in acelasi timp ma intreb de ce s-a speriat atat de tare.. Ca doar m-a mai auzit razand pana acum.........
.............. O chestie interesanta pe care am observat-o: dupa criza de plans l-am schimbat si am observat ca i s-a intarit si s-a umflat punga cu outzele (asta este scrotul, nu? ). Oare ii dauneaza?

Eliza si Alex (15 nov. 2004)
http://community.webshots.com/user/tincuta101



Eliza, si eu am patit cu bb meu la fel, chiar de mai multe ori. A fost o data cu rasu', apoi cu stranutu' si de mai multe ori cand incepeam sa-i vorbesc fara sa stabilesc un contact vizual cu el. Tot asa facea, se speria, rasfrangea buza de jos, punea boticu' si in doua secunde urla de scula tot blocu-n picioare. Si-o tinea asa vreo 5-10 minute, timp in care-i explicam ce blegutz e el ca s-a speriat de mami...
Cat despre treaba cu scrotul nu-i bai ca s-a strans, ce pan-acu' nu s-a mai strans de la servetele umede, de la scutec prea plin, de la diferente de temperatura,etc...? Urmareste ca dumnealor, outzele, sa nu sufere modificari semnificative ;).

Pupici si numai bine!


Hena si BB Mihnea - 08.nov.2004

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

Stie cineva daca e OK sa pastrez lapte gata preparat in frigider vreo 10 ore inainte sa-l dau copilului? E vorba de lapte artificial, nu de mama.



Eliza, si pe mine m-a preocupat chestia asta (dar nu pt ca m-as duce la servici, ci pt ca mi se pare mai practic) si am citit o gramada de carti frantzuzesti pana am gasit rapsunsul. Da se poate stoca laptic gata preparat la frigider dar nu mai mult de 24 de ore. Eu fac asa de ceva vreme si totul este ok, dar la mine nu depaseste mai mult 7 ore la frigider pt ca numai pe timul noptii practic asta. Daca ti se pare mai sigur sa-l prepari tu dinainte si sa-l pui la frigider, fa-o cu incredere ca e testata treaba. Doar sa fi atenta sa inchizi bine biberoanele, sa nu prinda vreun miros de la alte alimente, in rest e ok.

David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

quote:
Originally posted by fulguletz

quote:
Originally posted by dama

Madalinap si Fulguletz, si David a avut cojitze (parca nu miroseau a nimic) si mai are in special in crestet, dar eu nu i-am facut nimic special, doar l-am spalat pe capusor la ficare baitza (la inceput in fiecare seara, acum din 2 in 2 ca nu prea ii mai place) si apoi il periam bine si ii cadeau.



pai daca nu miroseau inseamna ca nu e ce avem noi..
la tine erau simple cojitze...la noi e un fel de crusta , ca niste solzi de peste din care ies cojitze..si asa putzeau...

quote:
Originally posted by dama
Mai fetelor, incep sa ma consider o mama nepriceputa, vad ca toate ii dati cu uleiuri de tot felul si cu creme, dar eu nu l-am dat niciodata cu nimic ca nu are stare sa stea sa-l masez cu din astea. Abia suporta sa-l masez usor cat este in apa. La chestia cu masajul cred ca mai am de invatzat, cred ca este si din cauza ca-mi e teama sa nu-l bruschez sau sa-i rup ceva. De-aia m-am cam limitat doar sa-i fac baitza, sa-l mai spal pe parcursul zilei la poponetz, pe fatza si maini, dar doar atat. Cu crema l-am dat doar pe fatza cand a avut acele bubitze de care ne plangem toate. Ce ziceti, e rau ca nu-i fac masaj cu ulei de corp? Dar nu stiu cum sa fac...



nici eu nu ii fac masaj pe corp...nici eu nu stiu daca ar trebui ..
am incercat de catvea ori si nu i-a placut deloc..si am lasat-o balta...
ii mai masez usor capul cu ulei de masline..pentru cojile de pe cap..
si tot ulei de masline ii pun in apa...



Fulgu, credeam ca sunt o mama denaturata care nu stie sa se ocupe de bunastarea lui bebe, dar nici David al meu nu sta sa-l masez nici uns, nici neuns. Ufff, bine ca ajung in tzara, sa o pun pe mama sa-i faca ea si sa-mi arate ce si cum.


David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Eliza lui Alex i se intareste scrotul cand e prea frig in camera in care il schimb.Am intrebat doctorul,mi-a spus ca e OK, e ca un sfarc(care se intareste la frig..).

Eu ma preocupam de lacrimi pentru ca nu prea le vad si ma intrebam de la ce varsta incep sa planga cu lacrimi.Si eu am observat ca i se umezesc rar ochisorii si doar dintr-unul parca curge un strop.
Cineva intreba de dunga de pe burtika.Nici a mea nu s-a dus.Oare mai dispare?
Somn usor




Miki si Alexander (12.12.04)

Mergi la inceput