Copilasi din 1998 (02)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cosmina2 spune:

Vlad merge deja la scoala si se descurca fff.bine.Cred ca daca ar mai fi stat inca un an acasa s-ar fi plictisit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Astazi mare sarbatoare pe la noi pe aici,caci sunt 2 aniversari:

LA MULTI ANI! IOANA
LA MULTI ANI! GUILHEM

Sa fiti sanatosi,sa cresteti mari si sa aduceti numai bucurii parintilor,va dorim ca toate dorintele sa vi se implineasca si
PETRECERE FRUMOASA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

LA MULTI ANI! Alex,sa fii sanatos,voios,voinic,sa ai parte de mult noroc in viata si numai zile senine.
Imi pare rau ca de ziua ta am fost in revizie,dar mai bine mai tarziu,decat niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by Mik


Fetelor, lamuriti-ma si pe mine de ce virsta invata copii ce sunt aceia bani ? Ce inseamna scump si ieftin ?

Mik.



Mik,

la sfarsitul gradinitei, aici se introduc monezile. In kindergarden ii invata numerele pana la 31, si dupa aceea monezile. Dar deabea in clasa 1 ii invata valoarea si cate monezi fac un dollar, etc.
Tot acuma ii invata ora, ceas analog, ora fixa si jumatatile de ora.

Baietelul meu (Matei) este nascut pe 2 octombrie. Are 6 dinti lipsa, dintre care 4 au aparut deja... In toamna cand face 7 ani probabil ca v-a trebuii sa mergem sa i se puna bratari pe dinti si sa i se extinda maxilarul ca sant foarte aglomerati. . .
Mai are cineva problema asta? In Romania cam cat te costa tratamentul la ortodentist (asa se zice?)???



copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Bine ai venit Anca,Matei sa-ti aduca numai bucurii.
Diseara cand ajung acasa va pun si pe voi in catalog,la servici am legatura proasta si pana face ce-i spus.......ma canta cucii!!!!!
Cat priveste problema cu dintii,habar nu am,dar poate te ajuta fetele care s-au confruntat cu aceasta problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by Sanca

[quote]Originally posted by Mik
Baietelul meu (Matei) este nascut pe 2 octombrie. Are 6 dinti lipsa, dintre care 4 au aparut deja... In toamna cand face 7 ani probabil ca v-a trebuii sa mergem sa i se puna bratari pe dinti si sa i se extinda maxilarul ca sant foarte aglomerati. . .
Mai are cineva problema asta? In Romania cam cat te costa tratamentul la ortodentist (asa se zice?)???



copii ca ai mei nu are nimeni



Si al meu Guilhem e tot asa, dintii noi sunt prea mari pentru maxilar. Am programare la dentist pentru mijlocul lunii aprilie. In Franta ingrijirile dentare pentru copii sunt rambursate in parte de Securite Sociale si restul de asigurari private.

De ziua lui (saptamina trecuta) a fost foarte incintat de cartile primite, dar nu si de jocuri.

Pupici la toti si la toate.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Dragelor,avand in vedere ca s-a actualizat catalogul,va anunt ca avem numar egal de fete si baieti,sa ne traiasca,sa fie sanatosi si fericiti cu toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor,

imi pare bine ca Matei al meu a adus "balanta" la acest subiect
(ma refer la numarul egal de fete cu baieti).
Si noua ne acopera asigurarea medicala parte din tratamentul la ortodentist, dar zvonurile ar fi ca m-ar costa in jur de 2000 de dollari pe an. Oricum, o sa merg cu mari emotii la prima programare. Dar pana atunci mai sant cateva luni bune.

OK, alta intrebare. Matei este foarte lipicios, si mai vine noptile sa doarma in pat cu noi. Pentru ca e asa de dulce, nu-mi vine sa-l iau si sa-l duc inapoi in patul lui. Plus de asta de cele mai multe ori nici nu-l simt ca s-a culcat langa mine, doar dimineata, ma trezesc cu bratul amortit. Aseara de exemplu m-am trantit in pat ca ma durea capul, pe la orele 18:30, si el a venit la 19:30, s-a bagat langa mine si a adormit in bratele mele.
Fratele lui Matei e un mic arici, el nu a fost niciodata lipicios si tandru, asa ca primesc si eu doza dubla . . .
Ce as putea face?

copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Sanca noua ne-a spus dentista ca depinde de la caz la caz cu braces. Cel mare se pare ca in jur de 8-9 ani iar cel mic in jur de 7 (are overbite din nastere - putin dar ea ar vrea sa corecteze).

Stiu ca in general asigurarile acopera cam 80% (bineinteles depinde de asigurare) dar sint si multe care acopera integral la copii. Noua de exemplu ne acopera tot (mai putin daca vor fel de fel de acesorii fancy - braces colorate, etc).

Eu am doi lipiciosi rau de tot. Nick si el topaie la mine in pat dar el vine cam pe la 4-5 dimineata si sare fix intre mine si taica-su. Cel mic este inca in pat la mamaia si nu il pot convinge sa doarma in patul lui (nici mamaia nu este convingatoare deloc si il trage in fiecare seara la ea).

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ocebine,

m-ai facut sa ma simt mai bine (cu dormitul la noi in pat). Cam pe la aceiasi ora vine si al meu, ca merge intai la WC si pe urma in loc sa se duca in camera lui, vine in pat cu noi. Ma simteam vinovata, dar nu pot sa intrerup deocamdata, acest obicei .
Cat despre braces, nu vreau nimic "fancy" dar o sa aflu amanunte cand o sa-l duc la vizita de la orthodentist si atunci o sa aflu si cat o sa fie partea noastra. Deocamdata i-au cazut 4 dinti de sus si i-au iesit numai 2 care au ocupat tot locul . . . La ultimul "cleaning" i-am facut Xray sa "cautam" dintii lui Matei. Sant acolo, dat nu stiu pe unde vor iesii. Mare aglomeratie in gura lui . . .
Multumesc lui D-zeu ca dintii lui Elliot ii incap in gura si el nu o sa aibe nevoie de bratari.



copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput