Din Republica Moldova cine mai e??????????????

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Eram sa te intreb chiar.....


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Buna fetelor .

Alincav ai dreptate, v-or trece lunile, insa toate adunate o sa fie mai mult de un an, si eu in comparatie cu voi nu pot sa las balta si sa ma duc la Chisinau oricind . Inca ceva, de ce zici ca nu cunosteai limba, stieai numai rusa ?

Ticka din pacate nu o cunosc, poate daca stateam la camin cunosteam pe mai multi da asa ... Ah da, daca nu ma opream la ecuator si ajungeam la diploma atunci sigur ca era sa cunosc aproape tot torentul, ba si pe mai multi .

http://photos.yahoo.com/valerbatcu/
_ _ _ _ _ _ _

Tot raul e inspre bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Eu am cresut printre rusi, de altfel din partea mamei toti sunt rusi.Tatal meu e din Cahul, toti din partea lui sunt moldoveni, dar niciodata n-a vrut sa ma dea in gradinita moldoveneasca(sa ma invete limba, zicea ca n-am nevoie de ea), desi mama fiind rusoaica era pentru. Dar ironia sortii a fost ca mama sa vina in Bucuresti(parintii meu s-au departit demult)si sa invat in sfarsit lb romana.
Si uite acum viata mea este aici, copilul meu "intelege" romaneste, ca la noi in acasa se vorbeste romana, vorbim si rusa, am si prieteni rusi aici.Si nu-mi pare rau de nimic, sunt fericita asa cum sunt, si ma declar in acelas timp si romanca si moldoveanca si rusoaica!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by Lucia_B

Buna fetelor .

.... si eu in comparatie cu voi nu pot sa las balta si sa ma duc la Chisinau oricind .
....



S-ar parea ca fiind atat de aproape la doar vreo 500km nu te costa nimic sa lasi totul balta si sa te cari la mama acasa unde gaseshti un ceai fierbinte si placinte...Fals!!! Eu una ajung la Chisinau o data pe an. In cazuri de "force major" de 2 ori. Atat!
Nu zic ca nu mi-e dor de Chisinau, dar intervin mereu atatea chestii si probleme de rezolvat incat dorul ajunge undeva in coada listei.

Dorul meu se rezuma la dorul de parintzi si de oras, cat despre prieteni, acestia s-au cam imprastiat prin lume: 2 dintre prietenele mele cele mai bune sunt casatorite in Franta, alta prietena s-a stabilit in Bucuresti, alta e in Irlanda. Verii mei care erau in Chisinau au emigrat unii in Germania altii in Franta...etc etc.
Parintii ma viziteaza de 2 ori pe an si noroc cu internetul si telefonul, ca altfel n-am vorbi de cate ori am avea chef.

..Si prin excludere a ramas orashul -uite de el chiar mi-e dor, am copilarit acolo si-mi aduc aminte cu nostalgie si placere. (Pana la 15 ani am stat chiar in centru - in curtea bibliotecii Ion Creanda, pe langa Universitate). Ador stradutzele alea!
Si sunt revoltata cand ajung la Chisinau si mai vad in buricul targului inca un Mall in discordantza cu arhitectura din jur..dar asta este!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by LiliaToma

LISTUTA MOLDOVENCELOR
Alinckav – 05.03.1981, Chisinau, Studenta ASE(contabilitate) (Alexandru Andrei – 22.11.2003)Lucia B – 28.06.1980, Donduseni, UTM(CIM)
LiliaToma – 06.08.1980, Bardar, r.Ialoveni, ASEM(REI)si ASEB(REI, postunivesritare (Amelia, 26.09.2004)Ticka – 16.10.1975, Chisinau,UTM(Industrie usoara) (Alexandra, 5 ani)

Lilia si printesa ei Amelia(26 sept)

AMELIA



Greshelutza, greshelutza uite cum te strecori pe unde nu te-ashteptzi... la mine se cere o rectificare !!! UT Iasi Facultatea de Textile (TC) (acolo mi-am dus veacul de student si de-acolo mi-am luat licentza de mare inginer mare!!!)

Si iar vin cu intrebari personale : Lilia, cine ti-a fost prof de mate la ASE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Lilia multumim ptr listutza!Ar trebui s-o postezi in prima ta postare!
Si eu sunt alinkav, fara c!Cand m-am inscris prima data pe forum mi-am scris simplu alinka, nu stiu ce n-a mers, si m-am inscris din nou, si am adaugat un v, de la nume de familie!
Ticka, vroiam sa te intreb, fetita ta e la gradi?Si pe cand bb2???

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Super!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Alina, don'shoara mea e la gradinitza de cand abia de implinise 2 ani. Pardon, cresha a fost prima, abia acum e la gradinitza. Deh, conditzii vitrige si mami care isi dorea cu disperare un job. Dar ne-am descurcat de minune si eu si ea. Daca n-ar fi rezistat la cresha Alexandra, renuntzam eu la servici (cel putin asa cred..) Dar sustzin sus si tare ca o femeie trebuie sa se realizeze pe toate planurile: familie, job, copii. De cand am servici, am cashtigat la capitolul respect si apreciere din partea tuturor (aici pun pe lista parintzi, socri, prieteni si nu in ultimul rand sot!)

Si acum sa scriem in shoapta (sau cu litere mici...), am ajuns la subiectul delicat bb2. Am avut o experientza nefericita cu bb2, cand Alexandra avea 3 ani. A trebuit sa fac o pauza de un an si acum mi-e greu sa ma hotarasc. De fapt, sunt hotarata, dar mi-e greu sa ma hotarasc "cand". Deci inca vorbesc in soapta sa nu auda Alexandra, care ma terorizeaza si sa nu ma auda sotul - care se aprinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

gata, in sfirsit, sper ca nu mai sunt greseli.
Scuze pentru ele, nici nu stiu, Ticka cum te-am pus la UTM, pentru ca tu scrisesei ceva de Iasi, dar asa e cind stai cu un ochi la brinza si cu unul la slanina( in cazul meu, calculator si bebe).
Stiti si voi ca primul an e mai greu, mai ales cind incepi diversificarea cu supite, pieruri, etc. Noi suntem inca in faza de experimentare, ca nu e pare mincacioasa.
M-ai intrebat ce prof am avut la mate. In Chisina? Am avut mai multe feluri de Mate, primul a fost Bunu, ceilalti... nu imi aduc aminte
Apropo, Dohotaru Natalia, imi suna mie cunoscut.Nu stiu daca e cae pe care o stii tu.Eu stiu numai ca a absolvit si ea in 2002, nu stiu ce dar sigur avea legatura cu franceza( am lucrat l aun proiect farncez impreuna).Stiu ca avea un prieten, parca coleg cu ea, erau impreuna de muuulti ani.
hai ca revin mai tirziu un pic
P.S Daca mai aveti idei pentru listuta, sau ati vrea sa arate altfel, va rog sa-mi spuneti( am adaugat si studiile ca sa nu ne repetam daca mai apar curiosi)

Lilia si printesa ei Amelia(26 sept)

AMELIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Lilia, vorbim despre aceeasi persoana. Lucreaza la Aliantza Franceza in Chisinau. Acum s-a casatorit cu fostul ei coleg. Uite aici poze si iar pozede la nunta ei.
De profi de mate te-am intrebat pentru ca ii cunosc bine pe o parte din ei ... si pe Bunu, ne-a fost vecin o vreme.
Asta ca sa ne mai convingem o data cat de mica e lumea.....

Mergi la inceput