Bebe care suge degetul-cum il dezvat?

Bebe care suge degetul-cum il dezvat? | Autor: Ela2001

Link direct la acest mesaj

Buna.
Am o fetitza de 3 luni care de vreo 2 sapt isi suge degetul mare.
Numai asa adoarme ziua. Sint disperata ca stiu copii care si in clasa I isi mai sugeau degetul.
Cum sa fac s-o dezvat de obiceiul asta? Voi cum ati procedat?

Ela2001 - bebitzei Diana Andreea (22.10.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Dar de ce isi suge degetul,ii dai biberon sau suzeta?Am auzit ca suptul degetului linisteste bebelusul poate ca asta se intampla si cu bb-ul tau.Incearca sa-i dai sa mananace inainte sa adoarma si sa stai langa ea pana adoarme si poate reusesti sa-i distragi atentia de la manuta!

Andreea Banica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

cartea zice ca pana la un an suptul degetului este ceva normal. Dar oricum la 3 luni eu zic sa nu-ti faci probleme, al meu are 5 luni si tot asa face, iar peste zi cand nu doarme isi baga toata manutza in gura, ba cateodata amandoi pumnii, si nu-i este foame, nu-l doare nimic, pur si simplu o face de placere. Nu o stresa scotzandu-i degetul din guritza, eu asa zic. Treptat o sa fie interesata de jucarii pe care tu trebuie sa i le oferi in locul degetului si totul se va rezolva.
Numa bine!

http://photos.yahoo.com/ana_77net

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati! (19.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

La noi Vivien isi suge degetul din prima zi, chiar si in burtica, avem o poza de la eco unde se vede cum sugea degetelul.
Eu i-am dat suzeta, am preferat-o, decit sa-si suga degetul, la inceput o scuipa si lua degetelul, dar noi am fost mai consecventi decit ea. Acum la 1 an fata de inceput s-a mai dezvatat, doar cind e suparata sau plinge, pina vin sa vad ce-a patit, isi cauta alinarea in degetel, dar mai rar, inainte statea continuu cu el in gurita. Eu cred ca singuri nu se vor dezobisnui, si daca se invata asa pina la un an, ce faci dupa? Cu cit mai tirziu, cu atit mai greu sa-i dezveti de obicei, parerea mea.

toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Andreeabanica o alaptez exclusiv, iar suzeta n-o vrea, o scuipa. Incerc sa i-o tin eu in gura ca sa nu-si mai suga degetelul, dar plinge f rau.
Acum n-o mai las deloc cu degetul in gura; i-l scot mereu si atunci face adevarate crize de plins; daca as lasa-o sa si-l suga s-ar calma imediat si ar adormi.
AS vrea s-o dezobisnuiesc acum cit e mica, pt ca mai tirziu cred ca va fi si mai greu.

Narcisa cum ai facut sa accepte suzeta?

Ela2001 - bebitzei Diana Andreea (22.10.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Ela si eu am alaptat-o exclusiv in primele patru luni.
Ce tu crezi ca ea a vrut-o, din prima? Normal ca si ea prefera degetelul, da cum o scuipa si baga degetul in gurita, cum il scoteam si-i dadeam suzeta. Dureaza ceva timp, dar pina la urma a acceptat-o.
Ce ne mai amuzam si noi, cind plecam undeva nu era probl. fara suzeta, ii era somn, sugea un pic degetelul si adormea singurica.
De aceea am si scris ca am fost consecventi, dureaza o sapt.-doua pina o accepta. Dar mai bine cu, decit degetelul. Cum am mai scris acum e mult mai bine, cred ca nici nu pot compara, citeodata il mai ia cind e suparata, in rest sta si fara suzi, ca Patrick i-o ia si o pune pe raft, daca el are voie numai cind doarme, si ea trebuie la fel, gindeste el la 2 ani si sapte luni.

toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omi308 spune:

Buna seara!
Am si eu o Botosica de 2 luni si jumatate ca re de vre-o saptamana a inceput sa-si suga degetul mare ioar uneori chiar tot pumnul; la inceput a fost distractiv mai ales ca in carti "zice" ca e semn de inteligenta mare domne daca isi gasesc degetelul singuri dar tot acolo zice ca mai bine sa ii dai suzeta decat degetulpt ca de la suptul degetului ii se deformeaza dintisorii cand apar. Eu i-am pus manusi si parca mai uita de deget. Suzeta o scuipa cu respect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

la 3 luni e normal sa-si suga degetelul.eu l-am lasat in pace si la 4 luni a incetat cu acest obicei.am citit un articol unde ziceau ca daca bebe isi satisface nevoia de a suge la san, adica daca e pus la san in primele 3 luni de cate ori vrea, chiar si din ora-n ora pe la 3 luni nu va simti nevoia nici sa-si suga degetelul nici sa aiba o suzeta. la mine s-a intamplat la 4 luni dar s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Intre 2 rele sa o alegem pe cea mai putin rea si adica SUZETA. Nici bebe-al meu nu accepta suzeta...am cumparat toate modelele si formele, pina la urma mi-a adus o prietena o SUZI foarte moale de cauciuc ordinar [ nici macar de latex sau silicon ] pe care a supt-o pina a tocit-o si rupt-o...si uite cum cautam de nebuna SUZI foarte moale, am gasit la CORA una care o suge , de 16 mii lei de cauciuc, moale. Poate nu ai gasit suzeta potrivita !!! Este mai greu de dezvatat bb-ii de deget, apoi degetul deformeaza bolta palatina si dintii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

fetelor sub asta s-a discutat de enspe mii de ori.

odata inceput si placut la bebe cu greu dezvat, asa ca faceti de pe acum ce va sta in puteri, da-ti suzete alte alea.
noi facem 5 ani si tot nu am scapat de deget.

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

...bine-bine...ce ziceti voi : Vladutz la 2ani si 10luni isi suge degetul !...A fost alaptat pana la 18 luni,diversificarea inceputa cat0de-cat abia la 8luni, deci nevoile de supt ar cam fi trebuit sa-i fi fost satisfacute... Cand se intampla asta ? A inceput relativ tarziu, pe la 8luni...si de-atunci de fiecare data cand : este obosit, se culca, este suparat, frustrat ba chiar si "in gluma" "la misto" cand are chef de glumitze (eeei atunci isi vara 2 degetzele in guritza-i scumpaaaa ) ... La varsta asta doar cu indiferenta si distragerea atentiei ii putem trata "viciul"...altminteri se incapatzaneaza si mai tare...pe verificate si traite...Sper ca pana la 6ani sa uite de "prietenul lui fidel"


& feciorashii

Mergi la inceput