Bebe care suge degetul-cum il dezvat?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si noi ne luptam cu suzeta ... ca degetele sunt muuult mai gustoase. Eu am adaptat tehnica certurilor. Asa ca de fiecare data cand ma vede , fie`mea imi zambeste smecher si-si intinde mainile ... iar cand o prind cu degetul in gura strig la ea urat si o cert. Suzeta i-o proptesc cand mergem la plimbare sau cand vrea sa doarma ... pe afara cu fularul (de fapt de asta ii pun fular , sa-i acopere suzeta) iar acasa cu un prosopel ... cand face scandal efectiv i-l bag pe gat si gata.
Nu dati cu pietre ... Prefer sa se obisnuiasca cu suzi decat cu degetele ...

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia-primele-6-luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

N-ai ce face, daca copilul vrea asta nu-i poti lua... sunt copii care renunta singuri... daca apare mai tarziu se spune ca au aparut carente in ingrijire:(

Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emi si mami spune:

Incercati cu suzi Baby Nova de cauciuc, cu forma rotunda (nu ma refer la maner, ci la cauciuc).
Noi cu alea ne-am impacat. Nu a vrut de silicon sau ortodontice. Si acum, la 1 an si 4 luni, sugem suzi, dar ocazional. De suzi e mai usor sa o dezveti, dar nu o accepta de la inceput. Trebuie sa fii perseverenta, fara sa te superi.
Si suzi e mai buna decat degetelul, categoric, asta dpdv stomatologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami-misha spune:

la inceput ei isi sug degetele ca sa se linisteasca, apoi devine o obisnuinta si le este greu sa renunte la el, ... daca ai putea sa-i introduci suzeta ar fi tare bine, o sa-ti fie mai usor sa-ti faci copilul sa renunte la ea ( a mancat-o pisica), pe bb meu nu l-am lasat sa-si suga degetul, i-l scoteam mereu din gura, si daca a vazut ca nare ce suge, isi sugea buza de sus, m-am speriat pentru ca-mi era teama sa nu si-o deformeze asa ca am stat 2-3 zile pa capul lui si ori de cata ori vedea ca-si suge buza de sus ii bagam degetele lui in gura (suzeta nu a vrut), ... acuma nu-si mai suge nici buza si nici degetele, dar baga in gura tot ce gaseste, si nu pare deranjat de treaba asta ... insa nu mi se pare totusi o metoda buna ... eu zic ca daca poti sa introduci suzeta ar fi cel mai bine.

Octavian (13.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

hm... salut!
daca numai acu o saptamana nu imi faceam griji deloc in privintza degetelor, acuma parca si eu incep sa ma ingrijorez. Stefan isi suge toate degetele, numai asa adoarme, sau daca nu la san...
Am vrut sa deschid un topic nou, dar mai apoi m-am gandit ca problema mea e la fel ca si a ta, Ela2001, asa ca sper ca nu te superi ca intervin si eu cu o intrebare : Oare ce suzeta ar fi mai potrivita pentru copilasii obijnuitzi cu sanul?eu in prezent ma chinui cu nuk dar as incerca si alceva.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

salut!

Ilinca a supt din burtica si pana la 1 an si sase luni cu indarjire degetul mare de la mana dreapta( mai ales la nani, in somn si cand ii era foame sau era obosita). Suzi a avut de toate felurile, plangea cu ele pana se innegrea, si nu am reusit sa o fac sa prefere suzeta: chiar pe la trei-patru luni i-am imobilizat cotul intr-un cornet de carton ca sa nu mai duca manutza la guritza si in schim sa-i ofer suzi, dar n-a mers.
A fost alaptata pana la 1 an si 1 luna , lapte am avut mult,iar biberon nu a vrut decat de la 1an.
Desi incepusem sa imi fac probleme, o si vedeam sugand degetul pana la 3-4 ani,dar neasteptat, am scapat in trei zile de problema asta , dandu-i pe deget cu Nail Bio-Amer cand avea 1 an si sase luni. In prima zi baga degetul in gura dar se stramba din cauza gustului amar, il sugea putin si tot asa pana a uitat de tot. Mie nu mi-a venit sa cred!A fost mai agitata la culcare cateva zile fiidca obisnuia sa doarma cu degetul in gura, a plans noaptea cand se trezea si nu mai adormea singura cu degetelul,dar intr-o saptamana s-a rezolvat.Acum ma uit doar la pozele ei cu degetul in gura.
Imi pare bine ca nu am mai astepat, fiindca i-am dat sticluta unei prietene a carei fetia avea deja 2 ani dar nu a avut efectul scontat.
Poate ca perioada 1 an 1 an jumate e cea mai buna ptr dezvat.

Corina si bb Ilinca 01.03.2003

Ilinca mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

eu raman totusi la parerea mea, nu toti bebeii au nevoie de suzeta. poti sa incerci sa-i dai un inel de dentitie.

Mergi la inceput