Hallo Leute! Despre Germania:-)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Dac-as putea sa sterg partea cu Kneipe din mesajul precedent!!! Iarta-ma osolita, am inteles gresit ce-ai vrut sa spui, abia dupa ce am mai citit o data m-am prins.

E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Elena, nu-i nici o problema
Sa stii ca nu-mi mai vine nici o idee referitor la heisse Liebe, dar poate totusi stie cineva. Chiar sunt curioasa ce inseamna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

E posibil sa existe si un ceai, cum zice osolita. Cea mai intuitiva a fost papadie.
Intradevar e vorba de o inghetata de vanilie linga care iti aduce un soi de sos fierbinte in care se gasesc fructe de zmeura. Sosul ala il torni peste inghetata si e foarte gustos totul. Cica ar fi ceva mai mult specific austriac, dar eu am papat in Germania o "heisse Liebe".
Cind o sa am mai mult timp o sa scriu si eu despre Heidelberg si despre un parc de distractii super din BW (probabil ca sint multe din acestea in toata Germania), care se numeste Tripsdrill.
Daca vrea cineva sa mi-o ia inainte, nu ma supar. Mi-ar parea rau sa fie lasat balta subiectul "Hallo Leute!".

E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:


Mai, eu am papat la un Gasthaus o inghetata din aia cu sos fierbinte, da am crezut c-au gresit aia si-au uitat fructele congelate in Mikrowelle la decongelat si-au inceput sa fiarba! Pe bune! Chiar la asta m-am gandit atunci.Nici prin cap nu mi-a trecut ca asa-i reteta. Nici n-am stiut cum se cheama c-am rugat-o pe tante aia sa-mi aduca ce au ei mai bun ca desert.Adevarul e ca inghetata aia e tare buna!


quote:
Originally posted by Elena I.

E posibil sa existe si un ceai, cum zice osolita. Cea mai intuitiva a fost papadie.
Intradevar e vorba de o inghetata de vanilie linga care iti aduce un soi de sos fierbinte in care se gasesc fructe de zmeura. Sosul ala il torni peste inghetata si e foarte gustos totul. Cica ar fi ceva mai mult specific austriac, dar eu am papat in Germania o "heisse Liebe".
Cind o sa am mai mult timp o sa scriu si eu despre Heidelberg si despre un parc de distractii super din BW (probabil ca sint multe din acestea in toata Germania), care se numeste Tripsdrill.
Daca vrea cineva sa mi-o ia inainte, nu ma supar. Mi-ar parea rau sa fie lasat balta subiectul "Hallo Leute!".

E.



Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Hi, hi, hi ... se pare ca iar am innimerit bine
Hallo Leute!
Eu sunt din Bayern ... mai intai München, acum Ingolstadt, dar trebuie sa recunosc ca nu stiu bavareza ... insa inteleg destul de bine. Sotiorului meu chiar ii place cum suna si incearca din rasputeri s-o invete ... mie mi se pare o limba taraneasca, mai ales ca pe aici este la Tagesordnung sa se vorbeasca bayerisch ... doar sunt in tara lor!
Eu una nu-mi mai fac griji cu dativul si Co. ... insa si acum gresesc la "der, die das" ... sunt groaznice si unlogisch! Parerea mea! Dar asta e ... important e sa-ti dai drumul la vorba ... fara sa-ti mai faci atatea griji daca gresesti sau nu! Asta e ... oricum, noi stim o limba in plus! :) Si chestia ca gresesc si nemtii e foarte adevarata ... chiar eu am auzit niste greseli cat ei de mari ... de mi-ar fi fost mie rusine daca le faceam!
Gata, nu va mai innebunesc! Dar ma bucur ca v-am gasit!
O zi minunta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Wilkommen Irinusha
Va fac cinste la toate cu o inghetata "fierbinte" virtuala :-)))))))
Si va recomand tuturor sa cereti "Black beauty" cānd mereti la cofetarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Fetele "greencardiste", voi cum va vedeti viitorul profesional in tara asta? Nu stiu daca s-a mai discutat subiectul asta, eu nu-mi amintesc sa fi citit o discutie pe tema asta. Ma gandeam si eu asa ca azi am un interviu pentru un post de secretariat si e destul de departe de ce am studiat eu in tara. Cu recunoasterea diplomelor e o poveste complicata, la ministerul culturii din fiecare land ti se poate recunoaste "titlul" dar la biroul de recunostere al diplomelor de la universitati ti se spune ca ar mai trebui sa faci 4-5 semestre sa ai o diploma echivalenta.
Eu n-am inca copii dar am stat si m-am gandit asa: daca fac 5 semestre la facultate ca sa-mi iau diploma aici, e exclusa o sarcina si nici un serviciu nu stiu daca as putea sa fac pentru ca studiul in germana nu-i asa usor. Dupa ce voi termina facultatea va trebui sa fac neaparat un copil si minim 1-2 ani ar trebui sa stau acasa cu el. Din tara n-ar avea cine sa ma ajute cu copilul. Pe la 2-3 ani o sa urmeze gradinita(daca am noroc si prind loc) dar si atunci nu poti sa ai un serviciu part-time ca programul de la gradinite e pana la 13-14. Abia dupa ce merge copilul la scoala pot sa zic ca o sa pot sa-mi caut ceva full-time.
Asa ca daca stau bine si ma gandesc, o sa lucrez si eu peste vreo 10 ani si daca ii adun si pe cei 2 ani de cand sunt aici, ma sperii.
Voi ce parere aveti? Cum vedeti voi situatia?
O zi buna,
osolita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Am uitat sa spun ca dupa ce le-am cunoscut pe fetele care sunt Au-pair aici, nici nu ma gandesc ca as putea sa-mi las copilul pe mana lor. Iar pentru un baby-sitter care sta minim 8-10 ore/zi cu copilul m-am ingrozit cat ar trebui sa platesc, dupa un calcul de-al meu ceva pe la 1300-1400 euro/luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

quote:
Originally posted by osolita

Fetele "greencardiste", voi cum va vedeti viitorul profesional in tara asta? Nu stiu daca s-a mai discutat subiectul asta, eu nu-mi amintesc sa fi citit o discutie pe tema asta. Ma gandeam si eu asa ca azi am un interviu pentru un post de secretariat si e destul de departe de ce am studiat eu in tara. Cu recunoasterea diplomelor e o poveste complicata, la ministerul culturii din fiecare land ti se poate recunoaste "titlul" dar la biroul de recunostere al diplomelor de la universitati ti se spune ca ar mai trebui sa faci 4-5 semestre sa ai o diploma echivalenta.
Eu n-am inca copii dar am stat si m-am gandit asa: daca fac 5 semestre la facultate ca sa-mi iau diploma aici, e exclusa o sarcina si nici un serviciu nu stiu daca as putea sa fac pentru ca studiul in germana nu-i asa usor. Dupa ce voi termina facultatea va trebui sa fac neaparat un copil si minim 1-2 ani ar trebui sa stau acasa cu el. Din tara n-ar avea cine sa ma ajute cu copilul. Pe la 2-3 ani o sa urmeze gradinita(daca am noroc si prind loc) dar si atunci nu poti sa ai un serviciu part-time ca programul de la gradinite e pana la 13-14. Abia dupa ce merge copilul la scoala pot sa zic ca o sa pot sa-mi caut ceva full-time.
Asa ca daca stau bine si ma gandesc, o sa lucrez si eu peste vreo 10 ani si daca ii adun si pe cei 2 ani de cand sunt aici, ma sperii.
Voi ce parere aveti? Cum vedeti voi situatia?
O zi buna,
osolita



Osolita, ai mare dreptate ... sa fii mama si sa faci cariera in Germania nu prea merge ... trebuie sa renunti la una din optiuni. Pur si simplu nu merge! Vad ca se cacaie astia "mari" cu Ganztagsschulen si se cacaie fara folos ... ar trebui doar sa arunce un ochi la vecinii lor (Franta si Spania) si ar vedea ca-i o solutie usoara ... dar ptr. Germania e inca greu ....
Asa ca trebuie sa te hotarasti ce-i mai important ptr. tine, adica o familie sau cariera! Sau pur si simplu "sa-ti iei talpasita" si sa pleci spre mai bine ... ptr. ca pur si simplu vad ca nu mai e de trait in Germania! Parerea mea ...
Va doresc o zi minunata si ein sonniges Wochenende!

Irinusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

quote:
Originally posted by papadie

Wilkommen Irinusha
Va fac cinste la toate cu o inghetata "fierbinte" virtuala :-)))))))
Si va recomand tuturor sa cereti "Black beauty" cānd mereti la cofetarii




Vielen Dank! Papadie ... deja ma simt ca acasa! :)

Mergi la inceput