Hallo Leute! Despre Germania:-)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Bine ai venit Irinusha!
osolita, problema e spinoasa rau cu cariera si familia aici. Noi am fost putin mai ... grabiti (sau mai batrani..?:))) si am venit aici cu un copil iar acuma il facem pe-al doilea. Asa ca in vara cand voi avea 2 ani si voi rezolva cu dreptul de munca, am terminat si cu sarcinile. Numai ca aici nu se termina, nu? Dupa cum ai spus si tu "distractia" abia incepe. Eu vad ca o solutie mult mai simpla un masterat aici la o univ. de stat. Pt cine vrea neaparat sa aiba patalama la mana e o cale mai usoara pt ca, paradoxal, dipl. de facultate care "exista dar lipseste cu desavarsire" devine perfect valabila in mom in care faci acest masterat, la care te accepta tot pe baza ei. E un paradox, clar! Nu am timpul necesar si niste perspective prea apropiate in timp de a face asa ceva, insa tu ai putea sa te informezi care-i treaba, daca te intereseaza, normal.
Cu copiii: este un sub la "scoli, gradi..." chiar despre asa ceva, bonele au-pair. Ideea e sa-ti iei pe cineva cunoscut, recomandat, o ruda de grad >2, o pers. necunoscuta s-ar putea sa-ti ofere surprize neplacute. In general mamicile mai lucreaza si "auf 400 euro basis" pana dau copiii la gradi (care, a propos, este si pana la 4-5 dupa-amiaza, daca vrei juma' de zi e pana la 12-13-14.00). De as. cunosc mamici care au ales sa-si dea copiii la Tagesmutter, e undeva intre cresa si bona personala, ca pret, numai ca iarasi tb sa gasesti pe cineva de incredere. Cu ea tratezi pe baza de contract, chelt. sunt partial sau total deductibile de la venitul impozabil. Deci solutii sunt, asa cum sunt si multe mamici care fac cariera aici. Nu cunosc detalii dar parca am dat pe o pagina a univ. de aici peste link-uri la gradinite pt copiii studentelor, deci... merita aruncata o intrebare si aici. Nimic nu e imposibil, daca vrei...nu?
Hai ca ma opresc ca am scris un roman. Bafta multa la interviu, sa ne tii la curent: cum a fost, ce te-au intrebat, ce sanse ai dupa 2 ani de invatat germana etc., hai incurajeaza-ne si pe noi hausfrauen-ele cu plozi acasa:))) pupici.


Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Cristina, multumesc pentru informatii, mai ales cele referitoare la copii, parca iti mai dau ceva curaj.

Despre master m-am interesat si eu, insa exista o mica problema: la universitatea la care as putea sa studiez exista mai multe tipuri de master dar deoarece cursurile se tin jumatate in engleza, jumatate in germana, iti trebuie pe langa diploma de germana de la Goethe si testul Toefl(iar scorul cerut e destul de mare). Eu diploma de germana am, dar ca sa obtin un scor mare la testul Toefl imi trebuie ceva timp pentru ca de 2 ani de cand sunt aici si am stat cu capul numai in germana, am uitat foarte mult. Si cum masterul tine 2 ani, iar ajung la cel putin 3 ani de studiu.

La interviu a fost bine si de data asta situatia e putin ciudata pentru ca ei ma vor pe mine dar eu nu-i vreau pe ei. Anuntul era pentru un loc de practica, ei mi-au zis ca e posibil ca dupa cele 9 luni sa-mi scrie pe certificatul respectiv ca am facut practica in domeniul economic(desi eu intelesesem ca e mai mult munca de secretara decat de economist), dar nu-mi convine deloc salariul: prima luna sunt de proba si nu primesc decat bani pentru abonamentul de transport iar din a 2-a luna vor sa-mi dea salariul minim insa programul e 9-18 iar firma nu e tocmai aproape de unde locuiesc eu. Si de luni as putea incepe munca.
O sa ma mai gandesc in weekend dar nu cred ca o sa accept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Cristina, abia acum am observat ca n-am raspuns la toate intrebarile referitoare la interviu, asa ca o sa scriu ca poate mai intereseaza pe cineva, eu avand mai multe interviuri cu nemtii in "spate":
- de obicei incerc sa ma interesez cu ce se ocupa firma respectiva ca e destul de frecventa intrebarea: de unde ati auzit de firma noastra si ce stiti despre ea?
- imi iau si un dosar cu copii dupa cv, diplome si niste foi albe,iar in momentul in care ajung acolo imi scot foile si imi notez "foarte interesata" chestiile importante ale discutiei;
- de cele mai multe ori discutia se poarta pe marginea Cv-ului;
- la sfarsit se asteapta ca tu sa-i pui intervievatorului intrebari de genul: ce sanse de promovare sunt, cu cine voi lucra direct, etc. Eu mi le scriu pe o foaie ca in momentul respectiv nu mai stiu bine ce e cu mine dar daca le am pe foaia din fata mea, mai trag si eu putin cu ochiul.
Cam asta ar fi in mare.
Despre sanse de reusita, ce sa zic, depinde mult de job. Daca te intreaba cat timp mai poti sta in Germania si tu ii spui ca deocamdata mai poti sta 2-3 ani iar dupa aia s-ar putea sa mai poti sta, nu prea pica bine.
Un alt dezavantaj e limba, e suficient sa fie doar un contracandidat neamt si sansele ti se reduc. E intr-un fel normal sa-l preferi pe unul care stie perfect limba si cu care n-ai complicatii cu Arbeitsamtul.

Stiu ca trebuia ca mesajul meu sa fie mai incurajator dar nu trebuie sa fiti dezamagite, sansele cresc daca sunt cerinte de limbi straine sau experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

osolita, ce ne-am mai conversat azi:)))
Eu scriu pe scurt ca mergem la plimbare. Sincera sa fiu, daca eu as fi pusa in situatia ta as accepta postul, si sa-ti spun de ce: eu plec din start de la ideea ca la inceput faci mai mult munca patriotica, deci bani mai putini. Nu stiu spre ce domeniu te orientezi tu, da' daca mie mi-ar da la mana ca am lucrat 9 luni in dom economic... heheee, aur curat. E adev. ca programul e ca pt un salariu normal, asta e o bila neagra. Si e si mai adevarat ca eu habar n-am de ce se intampla aici pe piata muncii, probabil tu stii mai bine ce posibilitati sunt. Si mai e si germana, ar fi o ocazie sa te perfectionezi si la urmatorul post sa fii si mai bazata decat la asta = bila alba pt tine.
Oricum, informatiile sunt f binevenite, mersi mult! Si bafta in continuare, indiferent de decizia ta!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Buna fetele, acuma am vazut ce s-a mai scris aici...
Osolita ma bucur pentru tine ca ai fost la interviu si ca cei de acolo te-au placut, nu stiu daca parerea mea conteaza, dar eu daca as fi in locul tau as accepta postul, asta daca dupa cele 9 luni de zile se va intampla ce au spus ei si mai ales ca daca tot ai prins un post de ce nu?! Ar fi o rampa de lansare poate pentru o slujba mai buna sau pentru un post in care iti doresti tu sa lucrezi...
Dar desigur ca tu stii mai bine de ce nu ti-a placut de ei si ce iti doresti.

Eu inca nu am cei doi ani impliniti, abia in noiembrie fac anul, si cum poate deja stii voi avea un drept de munca dar mai "limitat".
La un master m-am gandit si eu, deocamdata imi trebuie germana sa o stiu bine, sunt in stadiu de documantare pentru examenul de limba si invatare a limbii germane.

Intr-adevar si noi ne gandim cam cum ganditi si voi, adica stau acasa 2 ani, timp in care invat si abia dupa cei doi ani am sanse sa ma angajez, desigur ca dupa 2 ani mai urmeaza o perioada in care trebuie sa caut si sa si gasesc ceva... asta inseamna perioada nelimitata, si sa zicem ca gasesc ceva, ma angajez, apoi dupa inca 2 maxim va trebui deja sa ne gandim la un copil (eu acuma in noiembrie implinesc 25 de ani, nu stiu ce varsta ai tu...dar dupa calculele noastre nu am vrea sa avem copilul chiar la 30 de ani...). Asa ca imi ramane sa invat germana si sa sper ca peste inca un an voi gasi mai usor de lucru.

Numai bine,
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexandruL spune:

Sărna păpădie !
Mie îmi place nespus aici la Germaia :) :O)

AlexandruL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Cristina si Katink, multumesc pentru sustinere, eu insa sunt hotarata sa nu accept postul respectiv. Cred ca n-am detaliat corespunzator la partea cu "firma nu e chiar aproape de locuinta mea": drumul dus-intors imi mai ia aproape 2 ore. Iar in conditiile astea, chiar nu merita, desi mi-ar fi prins bine din mai multe puncte de vedere.
Acum imi caut altceva, sper ca de data asta sa fiu mai norocoasa.

Weekend placut,
Osolita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Am gasit o oferta de job care poate fi interesanta pentru sotii/sotiile de greencard-eri care au specialitatea medicina sau biologie:

http://jobsuche.monster.de/getjob.asp?JobID=18326334&AVSDM=2003%2D09%2D02+10%3A53%3A00&Logo=1&col=dltci&cy=EU&brd=1&lid=188&fn=&q=

Succes !
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:



Buna fetelor...

Eu sunt de 6 ani in Germania si de circa 5 ani m-am putut angaja in cadrul unei firme de retele de magazine... in sfarsit... vroiam numai sa va spun ca 2 ore pentru drumul dus-intors de la servici
( cu mijloacele de calatorie publice) e ceva normal si sunt unii
care trebuie sa mearga atat timp cu masina...
asa ca... in vremurile astea grele trebuie sa nu ai prea multe
fasoane....

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Am gasit undeva o glumita despre logica limbii germane. Daca a mai scris-o cineva in acest site ma simt si va rog sa o aruncati la container.
Limba germana este simpla. O persoana cunoscatoare a limbii latine, si obisnuita cu declinarile, o invata fara mari dificultati. Acest lucru, de altfel, este mentionat de profesorii de germana la inceputul fiecarui ciclu de studii. Apoi se incepe cu studiul unor der, die, das, den, des, dem etc. si din nou se reaminteste ca tot restul este de o logica dezarmanta. Ca sa ilustram ceea ce tocmai am afirmat, sa luam un exemplu practic. Pentru inceput, cumparati Cartea de Limba Germana. Este un volum minunat, cu coperti cartonate, publicat la Dortmund si care povesteste despre obiceiurile Hotentotilor (auf Deutsch : Hottentotten). In carte se povesteste cum cangurii (Beutelratten) sunt prinsi si inchisi in custi (Kotter), acoperite cu o tesatura (Lattengitter) care sa-i fereasca de ploi. Aceste custi se numesc in germana "custi acoperite cu pinza" ( Lattengitterkotter) si atunci cind contin un cangur, ele sunt numite Lattengitterkotterbeutelratten. Intr-o zi Hotentotii au arestat un asasin (Attentater), acuzat ca ar fi omorit o mama (Mutter) Hotentota (Hottentottenmutter), avind un fiu cam prostut si bilbiit (Stottertrottel). O astfel de femeie se numeste in germana Hottentottenstottertrottelmutter iar asasinul ei este un Hottentottenstottertrottelmutterattentater. Potera captureaza asasinul si il inchide provizoriu intr-o cusca pentru canguri (Beutelrattenlattengitterkotter), dar captivul evadeaza. Imediat, toti pleaca in cautarea fugarului, si deodata, un razboinic Hotentot se intoarce strigind: - Am prins asasinul (Attentater)! - Da? care?, intreaba seful de trib. - Pe Lattengitterkotterbeutelratterattentater, raspunde razboinicul. - Cum adica, asasinul din cusca de canguri acoperita cu pinza? intreaba seful Hotentotilor. - Pai, -raspunde bastinasul- pe Hottentottenstottertrottelmutterattentater. (Asasinul mamei hotentote a copilului prostut si bilbiit). - A, asa, da! raspune seful Hotentotilor. Puteai sa zici de la inceput ca l-ai prins pe: Hottentottenstottertrottelmutterlattengitterkotter-beut elrattenattentater. Dupa cum vedeti, limba germana este o limba simpla. Trebuie sa aveti doar un pic de bunavointa...


E.

Mergi la inceput